Tarvitaan liikenneympyrä

Liikenneympyrä Sotkamontien ja viitostien risteykseen!

Moniakin syitä:

-Aika moni paahtaa ylinopeutta tuosta
-Tien ylittäminen kävellen muuttuisi turvallisemmaksi
-Hieman useampi ihminen pysähtyisi S-markettiin (tämä tapahtuu todistetusti, kun joutuu hetken ajamaan 30km/h verrattuna 60km/h vauhtiin)

Viimeinen syy varmistaa, että meillä säilyy kauppa!
3405
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Varmaan liian kallis toteutettavaksi, mutta kokonaishyöty olisi kyllä paljon suurempi kuin kevyelle liikenteelle annettu etukulkuoikeus Sotkamontien yli. Kiertoliittymä pitäisi olla myös iso, että raskas liikenne siitä sujuvasti pääsee läpi. Tilaa kyllä on.

Äänestä
  • Juuri näin.

    Toivotaan, että ympyrä saadaan ilman onnettomuutta.

    Sehän on satavarma, että jos siinä lapsi jää 80 paahtavan auton alle, ympyrä saadaan heti.

    Voisiko tän lobata ja hoitaa etukäteen?

    Äänestä

Väitän jopa, ku turisti ajaa ohi ja kysyttäis Suomussalmella, että kuinka monta s-markettia oli Kajaanin jälkeen, ni lähes puolet vastaa, että yksi.

Se on uudelle ohiajajalle todella huomaamaton Kajaanin suunnasta.

Tätä on vaikea käsittää, kun tietää sen olevan siinä.

Kiertoliittymä hyvä idea.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Liikenneympyrä Sotkamontien ja viitostien risteykseen!

Moniakin syitä:

-Aika moni paahtaa ylinopeutta tuosta
-Tien ylittäminen kävellen muuttuisi turvallisemmaksi
-Hieman useampi ihminen pysähtyisi S-markettiin (tämä tapahtuu todistetusti, kun joutuu hetken ajamaan 30km/h verrattuna 60km/h vauhtiin)

Viimeinen syy varmistaa, että meillä säilyy kauppa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu