Kerrostaloasumisen äänet

Anonyymi-ap

https://www.is.fi/viihde/art-2000011901283.html

Jorma Uotinen on hyvin sisäistänyt kasarmiasumisen ytimen:

"Hän kertoo olevansa tottunut kerrostaloasuja, eivätkä sinne kuuluvat elämisen äänet ärsytä. Naapureiden ”loilotuksiin” tai muuhun meluun Uotinen ei puutu.

– Jos niistä ärsyyntyy, pitää muuttaa maaseudulle ja sellaiseen tilaan, jossa ei naapureita ole, Uotinen täräyttää."

Niin juuri, kyllä arvoasunnoissa saa kuulua elämisen äänet niin kuin ördäys, joikaus ja piereskely. Jos ei kelpaa, voi muuttaa savelle!

Jormakin on saanut heippalappuja saaviin ilmanvaihtokanavan kautta;

"Uotinen muistelee tapausta, jolloin hän sai valituksia alakerran naapuriltaan postiluukun kautta. "

Siinäs kuulitte! Nyt palveluun aamumellanille.

KT-Mato

3

402

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Enemmän riesaa naapureista pientaloalueella. Yksi äälilö huudattaa joka päivä jotain mölytoosaa, ruohonleikkuria, oksasilppuria, moottorisahaa, painepesuria....

      Toisella rakennettu "studio" autotalliin. Lämpimällä säällä ovi auki ja poika opettelee soittamaan rumpuja. Pum pam pum poks... eiku pum pampam poks... eiku Pari lyöntiä ja siten meni pieleen. Uusi yritys. Tätä 2 h joka ilta.

      Pientaloissa, myös tiiliverhoilluissa, seinä aika pahvia. Vahemmissa (70-lukua) kuuluu jo ihan normaali puhekin ulkoseinistä läpi. Uudemmat vähän parempia, mutta etenkin matalataajuiset äänen (moottorit ja nuo rummut ja sähköbasso, kun tuli toinen tumpula mukaan) kuuluu sujuvasti läpi.

      Itse en tätä kokenut, mutta erityisen kiva on myös alkoholisoitunut 50 kymppinen OK-kurko, joka perii vanhempiensa kotitalon. Kaljaremmi pystyyn melkein joka ilta ja kaiuttimet pihalle. Siinä voi sitten soittaa jotain suomipopin helmeä nupit kaakossa + se örisevä ja huutava ukkoporukka päälle. Aamuyön tunneille asti.

      Kolmosena räksyttävät koirat.

      2000 luvun kerrostaloissa siunattu hiljaisuus OK-slummiin verrattuna.

    • Anonyymi00002

      Tärkein kassuasumisen oivallus on: Kun saa kakkoseen, se pitää kuulua naapuriin asti.

      • Anonyymi00003

        Olet,kova poika mölyämään!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      108
      2227
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      843
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      47
      818
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      776
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      518
      725
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      625
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe