GALLUP

Paljonko olette maksaneet keittiöremonteistanne, kun olette uusineet koko keittiön kalusteineen? Eli hinta ja mistä otitte, jos jaksatte, kertokaa mitä hintaan sisältyi...
71981
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Viikolla 35 tulossa Ala Carten keittiö ja makuuhuoneesen ja eteiseen liukuovet myös samalta firmalta. Kokonaishinta on 8750€ sisältäen myös kodinkoneet: Electroluxin aktiivihiililiesituuletin, AEG:n integroitava astianpesukone 45cm, Boschin keraaminen keittotaso 60cm, Boschin monitoimiuuni ja Boschin jääkaappipakastin (koneet erikseen 2800€). Kaikki kodinkoneet on rosteriset. Kaappien alaovet on tammiviilua ja väri tumma pähkinä ja yläovet kiiltävän valkoiset, ovet on reelinkivetimillä, työtaso laminaattia. Hintaan kuuluu myös halogeenit, hanat, altaat, ilmaritilä, viinipullohyllykkö ym. Eteisen ja makuuhuoneen liukuovikaapistojen hinta oli noin 2000€ kokonaishinnasta.

Keittiö ei ole mikään kovin iso, mutta ruokailuryhmän siirtämisellä olohuoneeseen saatiin keittiöön lisää kaappeja ja työtilaa. Aamiaispöydän asemassa tulee olemaan ikkunan eteen suunniteltu taso, jonka ansiosta keittiö saatiin vähän U-muotoon. Aikaismpi keittiö oli I-muotoinen.

Kysyin tarjousta useammalta firmalta, mutta en aina saanut mieleisiäni ovia tai muuten oli suunnittelussa ongelmia. Lopulta päätöksenteossa painoi enemmän kokonaisuus ja henkilökemiat kuin hinta.

Äänestä

5500€. Puustelli.
Värirungot. Vanilja MDF-ovet. Koristelistat.
Halog.Valot. Valk.Koneet (Siemens) ei apk. Ker.liesi(upotettu). Ei mikroa. Ei hanaa ei allasta. Laatat kuviolaatat 9kpl. Saumalaastit silikonit.
Itse asennus. Kaikki tuli kerralla ja sisäänkannettuna. n.4,6m kaappeja. Pari lasiovea.

Äänestä
  • hintatietoja, mutta tämän verran on nyt sitten rahaa poltettu:

    Kodinkoneet Markan talosta 3100€. Kaikki AEG:n koneita (apk, jvk, pk, keraaminen liesi,kalusteisiin upotettava uuni)
    Kalusteet Lahden Rakennustarvike sisältäen kalusteet ja tasot, erillinen taso myös ikkunan eteen. Lisäksi hintaan sisältyy 120 korkea, 150 leveä olohuoneen puolelle upotettava liukuovikaappi sekä eteisen iso liukuovikaapisto kaikki yhteensä 3620€.
    Lattialaatat n. 320 €, Stalan allas lisäherkkuineen (leikkuulauta) 420 €, Moran hana 182 keittiö.netistä. Välitilaan laitan pesualtaan yläpuolelle karkaistua lasia, hinta-arvio lasiliikkeestä kysyttynä 40€. Toisen välitilan mitä luultavammin maalaan "luja-menetelmällä". Katon uudet panelit maksoivat 1,30/m, koska ne pitää erikseen sahauttaa Puukeskuksessa.(vanha malli) Tähän pitäisi vielä lisätä laatta-sähkö-ja putkimiehen kulut, mutta kun niitä en kokonaisuudessaan vielä tiedä, vaikea kertoa :)

    Äänestä

Kaapit, sokkelit, jalat, vetimet, allas, hana ja muut tilpehöörit, täysintegroitu apk, integroitu uuni. Ikea, h: 4300

Side-by-side jääkaappipakasti, induktiotaso, vakuutukset: 1900

Välitilan lasi lasiliikkeestä: 2o0e

Tapetti välitilan lasin taakse: 50e

Kivitaso diapolilta: 1700e

Lattia laattapisteestä: 400e

Valot/sähköpistokkeet ikea: 400e

Sähkötöitä: 200e

Putkitöitä: 400e

Maaleja sun muita: 200e

Yhteensä tuli maksamaan itse tehtynä hyvin tarkalleen 10ke. Joku muu kun olisi tehnyt niin 5ke olisi saanut lisätä kun piti tehdä rakennemuutoksia aika tavalla.

Kallista on, mut kyllä on upeakin :)

Äänestä
  • niin keittiörempassa voi säästää helposti 30-40% kuluista nm. kokemusta on. Niin ja asenna keittiösi itse VAIN jos se onnistuu!

    Äänestä

kalusteet kierrätettyjä mutta uuden veroiset. viinikaapit ja liedet poistomalleja. kylmäkalusteet olivat sen verran uudet että ei kannattanut vaihtaa. laatat rautakaupan poistoista jne... työt itse paitsi joku satanen sähkömiehelle.

kaikki hankinnat maksoivat puolitoista tuhatta eli kylmäkalusteiden kanssa hinta olisi ollut vähän yli kaksi tonnia.

kesällä vaihtuvat koneista uudet mallit jolloin näytekoneet ja vanhat varastot myydään jopa alle puoleeen hintaan. samaten laatoista ja lampuista jne. on aina jossain poistomyyntejä. aikaa ostoksiin menee kyllä melko paljon kun pitää kierrellä ja haeskella mutta hyvin siinä pääsee palkoilleen.

Äänestä

Meillä tasan 5000€ meni Ikean keittiökalusteisiin, erillisuuniin, liesituulettimeen, tiskariin, jääpakastinkaappiin, hana, tasot, lavuaari, sokkelit yms. Maalit, laatat, sähkö ja putkimies on vielä hommaamatta ja lisäksi halogeenit ja sähköpisteet.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


keittiöremontin hinta kirjoitti:

Paljonko olette maksaneet keittiöremonteistanne, kun olette uusineet koko keittiön kalusteineen? Eli hinta ja mistä otitte, jos jaksatte, kertokaa mitä hintaan sisältyi...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu