Seurakunnan ruokajako

Onko todella asenne Kuhmon Martoilla ruokaa laittaessa seurakuntatalolla. Jonkun mielestä pitäähän köyhienkin syödä. Törkeä asenne!
251314
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Kannattaa kasvattaa osa ruokaa itse eikä aina kerjätä

Äänestä

Tarkenna vähän asiaa. Hankala ottaa tuohon kantaa, mitä tapahtunut.

Äänestä

Kirkon katot oli paksusta kullasta, siitä huolimatta kirkon jäsenet kuoli nälkään?!

Äänestä

Kyllä köyhilläki nälkä on. Syövät siellä missä edullista ruokaa saa.

Äänestä
  • Yksinkertainen ruoka on köyhien mahoille parasta!
    Kaurapuuro, porkkanaraaste ja lanttusipulisilppu on köyhän mahalle parasta.
    Terv. kirkkovaltuusto

    Äänestä

Käykää katsomassa, ettei tarvitse puhua höpöjä. Sali on täynnä erittäin hyvinvoivia ja rahakkaita ihmisiä. Rikkaat hakee myös ruokakassit. Ei niitä kirkkokaan köyhille jaa.

1Äänestä
  • Tosiasiassa on sillälailla, että köyhyysrajalla ei ilkeä ottaa apua. Rikkaat taas "kuoleutuu", ei oo millä maksaa sitä tätä ja tuotakaan.
    Hyväosaiset tuppaa olenaan avustuskorilla ensimmäisten joukossa.

    Äänestä

Mahtaako moni kuulua edes kirkkoon nämä kerjäläiset..

Äänestä

Paras kirkko on kirkon ovien ulkopuolella.
Kirkko jakaa jo valmiiksi pilaantunutta ruokaa, joka on kirkolle täysin ilmaista. Tarkoituksella että ei ihan kaikki äänestäs jaloillaan ja leipäpapeillekkin riittäs hommia.
Kirkolla on miljaardien omaisuus ja siihen ei sovi koskea?!

Äänestä

Ei minuakaan kannata marttojen kadehtia. Eläkkeen tuloon vielä kolme päivää, eikä muuta kuin perunoita ja kauraryynejä. Mutta en tule kerjäämään. Pärjään.

Äänestä
  • Eiköhän tässä pärjäillä!!

    Äänestä

Olen kuullut, että joku on hakenut kassin seurakunnan jaossa ja lyönyt samantien roskiin. Sellaistako se jaettava on.

Äänestä

Jotka avun tarpeessa heille suotakoon..

Äänestä
  • Suotakoon heille avuntarve!!

    Äänestä

Hyvää on ruoka ollu kun ruokailu siellä ollu. Samoin siinä hävikkiruokakasissa on kaikki ollu syötävää.

Äänestä

jeesus petti taas.

1Äänestä
  • Älä sotke Jumalaa.se ei petä.ihmiset pettää.sanoivat ennen susi lam.paan vaatteisa.hyvää kevättä kaikille

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Älä sotke Jumalaa.se ei petä.ihmiset pettää.sanoivat ennen susi lam.paan vaatteisa.hyvää kevättä kaikille

    Evoluutio ei petä! Hyvää loppuelämää kaikille!

    1Äänestä

Suomen valtiopetti..

Äänestä

Ruoka on hyvää ja palvelu ystävällistä, turha valittaa.

Äänestä

Tämäkin keskustelu on kääntynyt, että syöjät valittaa. Alkuperäinen aihe oli, että Martat sanoo, että pitää köyhienkin syödä.

Äänestä
  • Miksi pitää syödä jos ei ole varaa?

    Äänestä

Kun on huonot hampaat niin ei voi syödä. Olipa otsikko sitten mikä tahansa.

Äänestä

Hyvin maittaa seurakuntien tarjoama ruoka kirkkoon kuulumattomalle ateistillekin.

Äänestä

Toisilla martoilla olis muut makkarat

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Onko todella asenne Kuhmon Martoilla ruokaa laittaessa seurakuntatalolla. Jonkun mielestä pitäähän köyhienkin syödä. Törkeä asenne!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu