Olen nähnyt läheltä aidosti terveitä hampaita, minkälaisia en ole koskaan aikaisemmin nähnyt!
Mitä tarkoittaa terveet hampaat?
Jos ei etelämaalaisten helmivalkoisia ja isokokoisia hampaita lasketa niin kyse sinertävistä ehjistä, isoista, tasaisista hampaista.
Japanilainen turisti mies ja nainen availivat läheltäni suitaan, joihin olin katsonut sisälle.
Pariskunta haisi jollekin kuuluisalle media tuotannolle, jolla oli paljon paitsi rahaa niin myös tieteellistä saavutusta taustalla tai yksinkertaisesti sivistystä.
Sivistyksellä voi olla valkoisten tai kellertävien hampaiden sijaan sinertäviä isoja hampaita.
Paikallisesti täällä terveet hampaat voi tarkoittaa pieniä, tasaisia, mutta kellertäviä hampaita, joita pidettäisiin vielä terveinä.
Kiinnosti, millä tavoin rikkaat hoitavat hampaitaan, millä aineilla, kerroilla ja neuvoilla, jotta ne ovat sinertäviä.
Asia hiersi minua vuosia kunnes nyt uskallan tuoda se esille.
Sinisyys kuin viestittäisi jostakin suuremmasta kuin terveydestä, että ihminen on hyvin ehjä sisäisesti ja ei tavallisen ehjä, mutta ylivertaisen ehjä, kuolematon, että kehossa on jotakin ravinteita, joilla elää ikuisesti kun hampaat ovat millitarkan suorassa, isoja, sinertäviä vielä keski-iässä.
Syntyy kateutta köyhiltä rikkaille, mikä salaisuus rikkailla on taustalla?
USA:sta todetaan, että globalisaation vetojuhdassakin kuolee ihminen silloinkin kun suussa on tasainen, valkoinen hammasrivistö.
Nainen esimerkiksi voi olla ilotyttö, jolla on erinomainen suuhygienia, mutta hän kuolee hampaista huolimatta jo kaksikymppisenä, kolmikymppisenä.
Sama pätee ulkonäköön, että ihminen kuolee silloinkin heikkoon terveyteen kun ulkoisesti näyttää täysin terveeltä ja nuorelta. Miksi terveen näköinen kuolisi hyvinvointivaltiossa?
Se taas pane miettimään, että kannattavatko ylipäätään terveen hampaat, jos ne eivä takaa mitään ikuista elämää ja se hoito, joka maksaa hampaiden hoidossa elämän aikana.
Kuinka saa sinertäviä hampaita?
Anonyymi-ap
0
189
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial21635Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1061597Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2341122Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221068- 128909
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2846Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29827- 10825
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks47807- 69790