Miten ihmeessä Keuruun kaupunginjohtaja saa lähes 10 000 euron tulospalkkion vain vuodessa kestäneestä johtajuudesta? Yksi kuukausi palkkaa siitä, että on hoitanut perusjuttuja, kuten rekrytointeja ja vastuuta kantamista. Eikö se ole juuri se, mitä kaupunginjohtajan työhön kuuluu?
Lisäksi koko palkkio perustuu täysin subjektiivisiin arvioihin luottamuksellisessa ryhmässä. Ei mittareita, ei läpinäkyvyyttä, vain “me katsotaan, että sait tavoitteesi”. Hah! Tällainen järjestelmä on täysin epäreilu ja lähettää viestin, että huipputuloja nauttiva johtaja palkitaan perusvelvoitteistaan, kun tavallinen duunari saa tyytyä kiitokseen ja mahdollisesti ylityökorvaukseen.
Jos tämä on “normaalia käytäntöä”, niin minä haluan nähdä tilastot, missä oikeasti palkitaan saavuttamisesta, ei vain sen suorittamisesta, mikä kuuluu virkaan. Tämä on mielestäni häpeällistä julkisen rahan käyttöä ja todella kyseenalaistaa sen, kenelle palkkiot todellisuudessa kuuluvat.
Kaupunginjohtajan tulospalkkio
31
1272
Vastaukset
- Anonyymi00001
Virkamies edut on säädelty siten, että hyväveli verkoston porukka hyötyy ain.
- Anonyymi00002
Janne on tosi hyvä tyyppi ja osaava mies, kyllä tuo tulospalkkio on ihan aiheellinen ja ansaittu.
- Anonyymi00004
No on ja mukavakin
- Anonyymi00005
Anonyymi00004 kirjoitti:
No on ja mukavakin
“Mukavuus kuuluu johtajan perustyöhön, ei se ole mikään tulos. Tulospalkkion pitäisi perustua konkreettisiin saavutuksiin, ei siihen että on ‘kiva tyyppi’.” Mitä tässä on saavutettu. Varmasti mies on pätevä ja mukava, niin on moni muukin.
- Anonyymi00003
Ilmeisesti kysytään leikkaamatonta kolli kissaa. Jos sellainen sinulta löytyy laita yhteystietos... Jämsään ainakin tarvis
- Anonyymi00006
Ja mitkäs olikaan ne ansiot?
- Anonyymi00007
Tulos olisi ollut alijäämäinen, mutta saatiin plus merkkiseksi kun tekivät kertaluontoisen
sote kiinteistö keinottelun. Eli keinottelulla tehty!
- Anonyymi00008
Tällaisia tulospalkkioita saa, kun on pokkaa pyytää, Lisäksi kansa on valinnut idiootteja edustamaan itseään, jotka maksavat!
- Anonyymi00009
Ryhmäkuri puolueissa.
- Anonyymi00010
Perusteena tulospalkkiolle, kun tulee ajoissa työpaikalle?
- Anonyymi00011
Palkkiosta. https://www.suurkeuruu.fi/puheenvuoro/art-2000011985527.html
- Anonyymi00012
Kaupunginjohtajan tulospalkkiopäätöksestä oikaisuvaatimuksen tekemisen viimeinen jättöpäivä oli 21.4.2026. Tekikö tämä SK:ssa kyselevä kaupunginvaltuutettu Herra Koskela tai joku muu tästä päätöksestä oikaisuvaatimusta? Jos ei, niin mitä te täällä asiasta enää vingutte?
- Anonyymi00013
Anonyymi00012 kirjoitti:
Kaupunginjohtajan tulospalkkiopäätöksestä oikaisuvaatimuksen tekemisen viimeinen jättöpäivä oli 21.4.2026. Tekikö tämä SK:ssa kyselevä kaupunginvaltuutettu Herra Koskela tai joku muu tästä päätöksestä oikaisuvaatimusta? Jos ei, niin mitä te täällä asiasta enää vingutte?
Sinähän täällä vingut kun vieras sika. Ihan ansaittu rempparaha Jannelle, olisi voinut antaa isommankin bonarin.
- Anonyymi00014
Maksetaan siksi koska oli myötämielinen Sdp ja Kesk lopettaessa keuruun sairaalaan, kyllä mies palkkionsa ansainnut....
- Anonyymi00015
Se on juurikin näin. Kaupunginjohtaja jalkautuu myös kaupunkilaisten pariin joka on ihailtavaa, on oikeasti kiinnostunut kaupungin asukkaiden asioista.
Tuollaisen bonuksen voisi maksaa vaikka joka vuosi, tehdään tästä perinne. - Anonyymi00016
Anonyymi00015 kirjoitti:
Se on juurikin näin. Kaupunginjohtaja jalkautuu myös kaupunkilaisten pariin joka on ihailtavaa, on oikeasti kiinnostunut kaupungin asukkaiden asioista.
Tuollaisen bonuksen voisi maksaa vaikka joka vuosi, tehdään tästä perinne.😂😂😂😀
- Anonyymi00018
Anonyymi00016 kirjoitti:
😂😂😂😀
Joo joo- kaupungin johtajalle ensi vuonna
20 000€ palkkio?
- Anonyymi00017
Pistetäänpä seurantaan tämän vuoden tulokset onko yli vai ali jäämäinen
Jos menee - merkkiseksi, niin myydäänkö keuruun sähkö vai vesi yhtiöt- Anonyymi00019
Myydään, koska siellä muhkeammat kokouspalkkiot odottavat virkamiehiä.
- Anonyymi00020
Kaupungin johtajat on nääs ikäänkuin kesk sdp kok vihvas johtoisten vasemmistokunnanhallitusten likaisen työn tekijä joka tekee mitä käsketään ja kantaa vastuun vasemmistokuntalaisten edessä. Vöhänkun villissä lännessä jossa rosk sakki palkkaa pyssymiehen tekemään likaisen työn puolestaan ja potkii pois kun homma on tehty.
Siksi eroraha koska kukaan ei muuten alkaisi kesk vasl kuntiin kunnanjohtajaksi ja kuntalaiset joutuisi syyttämään ongelmistaan keskustala tai kok sdp johtoa eli itse valitsemiaan päättäjiä. - Anonyymi00021
Suoraan kaupungin strategiasta lainattu tavoite: " Toimintatapamme on eettisesti kestävä ja korruptionvastainen."
Kaupunginhallitus on päätöksessään todella huomioinut tämän tavoitteen!- Anonyymi00022
😀😂😀😂
- Anonyymi00023
Kuinka Teeriahon aikana voisi olla mitään saavutettu, kun mitään ei rakenneta, eikä kukaan investoi mitään? Nollassa olevia mittareita on helppo seurata!
- Anonyymi00024
Hyvin vedätti kympin urpoilta.
- Anonyymi00025
Siksi koska tyhmä kansa ei uskalla tehdä mitään asialle. Äänestää jolla ei saavuta mitään ja uskottelee itselleen ettei ole orja. Siinä lähinnä syy. Vitun munattomat paskat.
- Anonyymi00027
Joo-o! Ja kaupan päälle palkintomatka Irlantiin! Muka opintomatka?
- Anonyymi00028
Ja matkarahaakin annettu 10 000 eur...
- Anonyymi00029
Toimiiko matkanjärjestäjänä ja oppia antamassa tämä Kuopiolainen konsulttiyhtiö, joka on päästetty siipeilemään taksiautoilijoiden ja maanrakennusurakoitsijoiden kaupungin urakoihin välistä vetämään?
- Anonyymi00030
Anonyymi00029 kirjoitti:
Toimiiko matkanjärjestäjänä ja oppia antamassa tämä Kuopiolainen konsulttiyhtiö, joka on päästetty siipeilemään taksiautoilijoiden ja maanrakennusurakoitsijoiden kaupungin urakoihin välistä vetämään?
No nyt on aihetta valitukseen, niin kuin Keuruulla tapana on. Kaikki kellä kynä pysyy kädessä raapustamaan valitusta. Eihän nämä asiat muutoin parane...😂
- Anonyymi00031
Anonyymi00028 kirjoitti:
Ja matkarahaakin annettu 10 000 eur...
Tuleeko Sansialta päälle lisäboonuksia?
- Anonyymi00032
Ylipäätään mitään Keuruun kaupunginjohtajaa ei pitäisi olla olemassakaan eikä mitään Keuruun kaupunkiakaan. Sotealueet riittäisivätt paikallishallinnoksi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2011621
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?581031Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140954- 85912
- 61906
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11790Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t267782Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75727Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk61722Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä342721