Ollaan ajateltu sotkamo on muuttamista. Onko siellä turvallista, liikkuuko paljon päihteitä? Ja onko lapset hyvä laittaa siellä kouluihin? Ja onko töitä tarjolla?
Onko sotkamo hyvä paikka?
Anonyymi-ap
21613
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Ei oo töitä, niinku ei missään muuallakaan. Lintukoto noin muuten.
Työttömyys jos ei haittaa niin ihan ok
Miksi muuttaisit Sotkamoon? Mitä täällä tekisit? Miten rakennat elämäsi vieraalla paikkakunnalla?
Juoppoja kävelee vastaan joka nurkalla. Narkkarille oikein unelma paikka. Huumeita ei kannata täältä hankkia voi joutua velan perinnän kohteeksi.
Valehtelet ja mollaat!
Täällä Sotkamossa on erittäin kaunista. Järvien ympäröimä paikka. Vaikka minkälaisia harrastusmahdollisuuksia. Rauhallinen ja ihana paikka, Kajaanin kaupunkiin muutama kymmenen kilometriä jos haluaa siellä "isommassa" paikassa käydä etc etc...
Täällä on Kainuun alueen parhaat harraste paikat ja monipuolisimmat.Työpaikat osaksi sote-tai opetusalalla..Asuminen painottuu Vuokatin alueelle missä hinnoiltaan myytävät asunnot hinnakkaita mutta uudenlaisia.Koulut peruskoulut ja yläasteet Salmelassa ja Tenetissä.Tenetin yläaste uusi koulurakennus.On esikouluja ja pienryhmissä tapahtuvaa erityis koulutusta.Matka Kajaniin ei ole pitkä.Ja sieltä myös mahdollista saada työpaikkoja.Päihteitten osalta Sotkamo tai Vuokatti ei poikkea muista samankokoisista paikkakunnista,mikään lintukoto ei siten tämäkään ole.Eikä varsinaista huolta päihteistä ole tai niitten käyttäjistä.Joten suosittelen lämpimästi muuttoa Sotkamoon.
Kuten aiemmin mainitaan, niin Sotkamossa asuu ihmisiä. Tämä ei suoranaisesti ole totta. Näin luonnehditaan sotkamolaisia sen takia, että he eivät tuntisi itseään ulkopuolisiksi. Sallittakoon tämä, koska Sotkamo väkipakolla haluaa olla Suomen rajojen sisäpuolella. Siitä huolimatta vaikka Kajaani ja Kuhmo on toisen asteen yhtälön ratkaisukaavalla todistanut että Sotkamossa ei ole ihmisiä.
Naisia luonnehditaan Sotkamossa yleensä lehmäksi tai norsuiksi. Norsu on kuitenkin hieman ylenevä nimitys näistä olomuodoista. Sotkamolaiset miehet yleensä viihdyttävät itseään norsuiksi kutsumillaan henkilöillä.
Sotkamon tunnetuin mies on nimeltään Warre. Tätä matikkaneroa voitaisiin verrata jopa Einsteiniksi, mutta kun tämä jätkä ei ole mikään fyysikko. Yleensä sotkamolaiset miehet ylentävät mielialaansa lausahduksella "tulipa warren kanssa" saadakseen hieman kohotusta itsetunnolleen (kaikki itseään kunnioittavat sotkamolaiset tietävät, että kyseessähän on kuuluisa sotkamoPieru, johon tässä viitataan).moro.
Olipa kertomuksesi kuin rubiikin kuutio.Mitään asiaan kuuluvaa ei ilmennyt.Jää kysymys miksi oikeastaan yleensä kirjoitat.Sepustuksesi ei millään tavalla aukea.Jos tarkoituksesi oli letkauttaa jokinsortinen hauska letkautus.Epäonnistut siinä 100%.
Eikö toi ole Sotkamon hikipedia-sivulta. :D
Hyvä paikka kasvattaa lapset ❤️
Niskanen asuu sotkamossa varmaan hyvä paikka
Aha kiva
Minä olen Sotkamolainen. Muuta tänne. Ollaan sitten ystäviä ja saunotaan yhdessä ja otetaan kaljaa ja siiteriä.
Huippu kuntoon päässee kaljotelemalla huipulla tuulee
Sotkamo suomen liikkuvin kunta.!
Elokuva tehtaalle töihin stunt näytöksii nyygvist kyytii Huimausaineita lenkkeilijöille
Viimeisimmissä presidentin vaaleissa suurin osa sotkamolaisista äänesti Jussi Halla-ahoa, mikä kertonee olennaisen paikkakuntalaisten arvomaailmasta. Jos kuulutte tai lapsenne kuuluu mihinkään vähemmistöön tai muuten poikkeatte paikallisesta persu-keskustalaisesta elämäntyylistä, niin kannattaa valitettavasti varautua paikallisten ahdasmielisiin asenteisiin ja mahdolliseen kiusaamiseen. Nuoriso näyttää tupakoivan ja kiskovan kaljaa yhtä paljon kuin vanhempansa. Töitä ei ole kuin muutamalla alalla (sote-, kaivos- ja matkailualat). Turvallista sinänsä on, kadulla kulkiessa ei tarvitse pelätä edes yöaikaan.
Sotkamossa on parasta pökköpallo
Ei täälä mitään töitä ole. Kunn se Hattupää lopetti ne vilmihommat.
Samomisissa kanattaa olla tarkka ettei saa rikos syytettä peräänsä.
Näin on sillä Sotkamossa on yli innokkaita kylä tietäjöitä