Onko ihmisiä jotka tätä vielä tilaa?
Sotkamolehti vieläkö joku tilaa?
Anonyymi-ap
36665
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Ei kun ne on siirtynyt Väylän vuositilaajiksi,
Nyt kun kirkkoherra on lestadiolainen niin sotkamolaiset tilaavat Päivämiehen. Sieltä ei sadut lopu.
😂😂😂😂 No tämö
Näyttää siltä että kaikki uutisotsikot löytyy täältä.Ilmankos sitä miljoona sotalla voittoa löytyy.Hilla löytyy elokuussa metsistä ja joka kuukausi/viikko suomi24.
Se on niinpäin, että tänne joku röyhkeä varastaa otsikot ja keskustelun aiheet Sotkamo-lehdestä. Kirjautuminen pitäisi tehdä pakolliseksi!
Oltiin hyvillään, että siitä Kasperista olisi tullut toimittaja Sotkamoon useammaksi kuin yhdeksi vuodeksi. Oppinut tuntemaan ja tietämään Sotkamon ja sotkamolaiset. Nyt kertoi lähtevänsä pois. Politiikka ja tanssien järjestäminen on nielaissut "Rankun", ettei kirjoittele kuin mielipidekirjoituksia näköjään enää. Osasi ärsyttääkin, mutta yksi parhaista Sotkamo-lehden historiassa. Puhuttiinpa sitten mitä tahansa.
Muistan monia PG:n kirjoituksia, joita nykypäivänä mikään lehti ei julkaisisi. Yksityisyyden loukkauksia, pilkkaa, nimittelyä, sovinistisia vitsejä jne.
Aika kultaa muistot. "Vanhat" lukijat haikailevat menneitä. Kuntaan on muuttanut tuhansia uusia asukkaita, jotka eivät varmastikaan ole lukeneet yhtään PG:n juttua ja tuskin tietävät ko. henkilöstä mitään.
Sekä useita kanteluita Julkisen Sanan neuvostoon. Ei tullut langettavia ja taisipa hän käräjilläkin olla jostain kirjoituksesta. Ei sieltäkään tuomiota rapsahtanut. Ainoat tuomiot tulleet nimettömiltä somehuutelijoilta....
Täälläkin pari aloitusta saannut rikos tutkinnan päälle.
Aprillipäivä oli eilen...
Eii toki paskam jauhamisestakin saa korvauksen =)
"Rankku" on eläkkeellä. Hyvä, että jos jaksaa olla politiikassa ja yhdistystoiminnassa mukana. Hänen taidoistaan on niissäkin piireissä hyötyä. Oli yksi parhaista, jopa paras toimittaja. Kirjoitti asioista niiden oikeilla nimillä, ei hyssytellyt turhaan ja uskalsi kirjoittaa vaikeistakin aiheista Nyt oli kirjoittanut netissä julkaistun erittäin hyvän kirjoituksen aiheesta uutiset ja viranomaisten tiedottaminen. Mestari on mestari eläkkeelläkin!
Ihan itse "Rankkuko" (tai hänen sivupersoonansa) tuli tänne taas anonyyminä mainostamaan itseään. Osa Anonyymi00019:n tekstistä on tunnistettavissa, julkaistu aiemmin toisessa keskusteluketjussa.
Vastava epäily on esitetty ainakin kymmenessä ketjussa toisaalla. Siis, että Pertti tai joku hänen kavereistaan olisi tänne kirjoittanut jotain myönteistä tai mainostanut itseään. Osittain vain on tunnnstettu eli varmaa tietoa tälläkin kertaa....
Varmaa tietoa. Tämän kohdan Anonyymi00019:n kommentista olen lukenut aiemminkin: "Oli yksi parhaista, jopa paras toimittaja. Kirjoitti asioista niiden oikeilla nimillä, ei hyssytellyt turhaan ja uskalsi kirjoittaa vaikeistakin aiheista."
Hyvämuistiset muistavat lukemansa tekstit.
Tuotan nyt pettymyksen syvän ja suuren.Kirjoitin tuon, en ole Pertti, en henkilökohtaisesti miestä tunne. Harmi sinänsä, koska olen hänen tekstejään vuosikymmenien aikana lukenut.
"Mestarilla" on outo huumorintaju, kun kertoo huvittuneensa MV-lehden kirjoituksesta soiden ennallistamisen syystä. Toivoisi "mestarin" seuraavan medioita laaja-alaisemmin.
Vieläkö mv-lehti on olemassa, no tiesithän varmaan että se esittää asiat hyvin Venäjä-myönteisesti?
Tunnistan tekijän. Samaa asiaa jauhoi nimimerkki "Lounatuuli" Sotkamo-lehdessä. Ja on näiden muidenkin jankutusten takana. Toisin kuin Pertti, hän kirjoittaa nimimerkillä. Ja kerron hänelle kuin muillekin, ettei tämä kirjoitus ole Pertin tekemä, vaikka Lounatuuli kohta vastauksessaan näin väittäkin olevan.
En usko
Ei siihen uskoa tarvitse. Lukutaito riittää.
Kaksi on ylitse muiden Sotkamossa, "Rankku" ja PinkPoks. Itsekehun mestareita molemmat.
No jopa on ihme, kun näin pienessä pitäjässä et ole tutustunut vuosikymmenienkään aikana ja olet kuitenkin suuri Pertti-fani. Ei kuulosta todelta tämä selitys.
En asu Sotkamossa. Pienessä pitäjässä kylläkin naapurimaakunnan puolella.
Eipä ole "Rankku" itseään kehunut kovinkaan suuresti. Kivoja, vanhoja kuvia Facebookiin vain laittanut ja joskus videonkin. Mikä ja kuka on Pinkspoks?
Sinulla on muisti, havantokyky ja lukutaito hukassa täysin, jos tällä Suomi24 -palstalla luet ja kirjoittelet ja sitten muka "tietämättömänä" kyselet, mikä on Pinkpoks.
Sieltä sitten seurailet Sotkamo-lehden tilaajana Sotkamon tapahtumia ja olet heti "kärppänä" tällä palstalla fanittamassa eläkeläistoimittajaa, kun häneltä ilmestyy jokin mielipide luettavaksi. Tarina tarinoiden joukossa!
Yllättävän suosittu edelleen
No on todella suosittu, jos pitää eläkeläistä yrittää mollata kaikin tavoin. Luin "Rankun" kirjoituksen ja se oli hyvä, Taisipa osua ja upotakin reaktioista päätellen.
Lehden kantsii vähän päivittää juttujaan mutta eihän tää lesbo osaa
Räkyttäkää ja maalittakaa Perttiä vain, hän naureskelee teille reppanoille. Jättäkää muut rauhaan, kaikki eivät ole niin parkkiintuneita kuin PG.
Elikkä ei pahoita mieltään. Päinastoin. On ylentänyt itsensä niin, että omat räkytykset ovat parempia kuin muiden räkytykset.
Siinähän olisi tori tapahtuma kun järjestettäisiin räkytyksen SM kisat.!
Vakaumukseen ulkomuotoon, ikään , terveydentilaan tms kohdistuvat kannanotot ovat ikäviä ja eriyisen ikäviä varsinkin nimettömiien öyhötttäjien toistamana, Julkisuuden henkilööt, poliitikot esimerkiksi ovat asia erikseen. Vaan joku roti siinäkin saisi olla
Ei kannata tilata kun voi lukea kirjastossa maksutta
Näin kuhmolaisena kun on tottunut Kuhmolainen-lehteä lukemaan niin ei oikein enää sotkamolaista viitsi lukea.