Päätin kokeilla linuxiin siirtymistä, ja valitsin Slackware 10.1:en. Asennuksen sain tehtyä ja kone buuttaa, mutta sitten tulee "darkstar login: "
Laitoin että "root" ja salasanan, ja kone ilmoittaa että kirjautuminen onnistuu ja jotain "You have mail!," mutta sitten tulee ilmotus "-bash: fortune: command not found".
Sen jälkeen tulee taas, että "darkstar login:", ja aina sama juttu. Kirjautuminen ei siis onnistu. Mikäköhän neuvoksi?
Laitoin että "root" ja salasanan, ja kone ilmoittaa että kirjautuminen onnistuu ja jotain "You have mail!," mutta sitten tulee ilmotus "-bash: fortune: command not found".
Sen jälkeen tulee taas, että "darkstar login:", ja aina sama juttu. Kirjautuminen ei siis onnistu. Mikäköhän neuvoksi?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Loitko asennuksessa muita käyttäjiä, joilla voisi logata sisään?
"-bash: fortune: command not found". "
??? Aika kummallista. Kymmenettuhannet tai sadattuhannanet ehkä miljoonat ovat asentaneet SlackWare 10.1:n eikä suuremmin ole moisesta bugista ollut puhetta?
Itsekin olen SW 10.1:n asentanut täysin onnistuneesti ilman mitään ongelmia.
fortune on arpa-ohjelma, joka tulee usein pelipakettien mukana. Tuo sisäänkirjoittamisskripti näet taitaa tarjota satunnaisen "päivän aforismin".
Koskapa olet juuri vasta järjestelmän asentanut, voisit kokeilla asennusta uudelleen. Se on nopein ja helpoin tapa. Bugisi korjaamiseksi tarvittaneen fortune-ohjelman asennus?
kokeilin jo asentaa uudestaan, mutta sama homma... Olisiko siitä toisen käyttäjän luomisesta mitään apua/mitenköhän se onnistuu... Kuinka se fortune ohjelman asennus luonnistuisi...? Pääseekö tuota systeemiä jotenkin tarkastelemaan jotenkin käynnistämällä cdltä?
Boottaa singe-user modeen (malliin boot -s, en tosin ole ihan varma miten toi tehdään linukassa). Tuo heittää sulle rootin konsolin ja shellinä on /bin/sh. Nyt voit editoida /etc/passwd-fileä. Kannattaa katsoa tuo viimeinen kenttä, että siellä on joku käyttökelpoinen shelli.
Myöskin rootin profiili /root/.profile (tai joku vastaava .bash_profile) kannattaa tutkia samalla, ettei siellä ole mitään outoja komentoja.
Varmuuden vuoksi vielä on syytä tarkistaa josko /etc/nologin-tiedosto on olemassa, ja jos on niin poistaa se.