2019 ostettu Asus Vivobook 17 alkanut hidastella esim Youtube ja Yle areena ei pyöri ollenkaan ja kaikki tuntuu toimivan kuin jollain 90luvun pöytäkoneella yrittäis nettiä käyttää. Netin tiedän olevan hyvä ja tänään päivitin ja ajoin C-cleanerin eikä auttanut yhtään. Olen aika huono "korjaamaan" mitään tietokonejuttuja jtn voisiko joku ystävälisesti kertoa mikä voisi olla ongelma. Kone oli 2024-2025 toisella henkilöllä käytössä joka tällä pelasi vanhoja pelejä kuten ilm Max Paynea ja jtn vanhaa GTA:ta, mutta ei muuttanut tässä koneessa mitään.
Tää kone on tullut mulle aikanaan lahjana ja hintaa en koskaan saanut tietää, mutta kallis ilmeisesti oli ja tehoa kai saman verran kuin tämän päivän halvoissa koneissa jtn kuvittelisi, että yhä Youtube ja Areena toimisivat yhä. Tiedän, että mua tässä asiassa viisaammat voi ihmetellä et etkö sä tiedä tätä tai tätä, mutta en tiedä joten asiallisia vastauksia kiitos :)
Tää kone on tullut mulle aikanaan lahjana ja hintaa en koskaan saanut tietää, mutta kallis ilmeisesti oli ja tehoa kai saman verran kuin tämän päivän halvoissa koneissa jtn kuvittelisi, että yhä Youtube ja Areena toimisivat yhä. Tiedän, että mua tässä asiassa viisaammat voi ihmetellä et etkö sä tiedä tätä tai tätä, mutta en tiedä joten asiallisia vastauksia kiitos :)
Vastaukset 10
Vanhimmat
Olisko syy Windows!
Katso ensin Tehtävienhallinnasta paljonko prosessorin kuormitus on silloin kun kone hidastelee. Sieltä myös katso mikä prosessi vie prosessorin aikaa eniten.
Katso paljonko se netin todellinen nopeus on https://www.speedtest.net/
Älä käytä CCleaneria. Se ei nopeuta vaan voi laittaa koneen solmuun.
Esimmäiseksi teet koneelle rebootin.
Sen jälkeen tutkit onko kone hidas.
Ainakin kuvauksen perusteella joku toiminto vie resursseja. Kannattaa ihan ensimmäiseksi avata Tehtävienhallinta, ja katsoa mikä on suorittimen, muistin ja levyn käyttöaste. Youtube ja Yle Areena eivät kovin kummoista konetta vaadi, että toimivat pätkimättä. Noilla puhdistusohjelmilla voi huonolla tuurilla saada koneen totaalisen solmuun. Varsinkin Ccleaner on nykyään hieman kyseenalaisessa maineessa oleva softa. Monesti helpoiten tuollainen hidastelu ratkeaa siten, että asentaa koneen uusiksi.
Erään tuttavani tietokone hidasteli niin pahasti, että pelkkä avaaminen kesti minuutteja, samoin esimerkiksi Firefox-selaimen avaaminen. Asensin koneelle tämän puhdistusohjelman: https://www.wisecleaner.com/wise-disk-cleaner.html
Ajoin sen, ja se poisti koneelta yli 41 000 turhaa tiedostoa, minkä jälkeen koneen toiminnat nopeutuivat huomattavasti. Sama ohjelma on käytössä omilla läppäreillänikin. Pelkästään hyviä kokemuksia on.
Kuvittelet vaan.
Älä tyrkytä noita hämäriä puhdistusohjelmia. Aiheuttavat yleensä enemmän harmia, kuin hyötyä.
"Älä tyrkytä noita hämäriä puhdistusohjelmia. Aiheuttavat yleensä enemmän harmia, kuin hyötyä."
En tyrkytä mitään, ainoastaan suosittelen. Kuten sanoin, olen käyttänyt Wise Disk Cleaneriä vuosikausia omissa tietokoneissani ongelmitta. Pelkästään hyviä kokemuksia! ☺️
Oletko kaatsonut, minkälainen on käyttämäsi nettiliittymän nopeus? Sekä Yle Areena, että Yoytube ovat sovelluksia, joissa verkon nopeus merkitsee enemmän, kuin tietokone.
Aja joku operaattorin tai Ooklan speedtest, niin se selviää.
Onko ongelma nimenomaan netissä? Toimivatko ne em. henkilön vanhat pelit edelleen moitteettomasti?
Netin nopeustarkastus: https://fast.com/fi/
Seitsämän vuotta täyttävä kannettava on puhdistamisen suhteen jo tliajalla. Ellei sitä koskaan olla puhdistettu pölystä sisältä ja lämpötahnoja vaihdettu, voi kyse olla myös ylikuumenemisesta, jolloin kone hidastuu ja saattaa jopa kaatuilla. Windowseissa itse käyttäisin CPU-Z:aa etenkin prosessorin toiminnan ja lämpötilojen tarkkailuun.
https://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html
Windows on myös rakenteeltaan sellainen, että se kannattaa asentaa uudelleen määräajoin, esim kolmen vuoden välein. Asukset perinteisesti ovat valmistajan jäljiltä täynnä tarpeetonta roskaa, joten puhdas asennus nopeuttaisi uuttakin Asus-tietokonetta.
https://www.microsoft.com/fi-fi/software-download/windows10iso