Villasukan kantapään kavennus

Anonyymi-ap

Hei!

Innostuin ompelemaan ensimmäistä kertaa aikuisiällä ja alotin perus villasukan ohjeesta. Jäin kuitenkin jumiin kantapään kavennusvaiheeseen. Ohjeessa kantapään kavennus tehdään kahdella puikolla.

Mikä jämää minua on että 1. kierroksella ohje on: nosta reunasilmukka nurin neulomatta, neulo 13 (14) 15 (16) o, yv-kav, 1o, käännä työ. Tämä kohta on selkeä.
Mutta 2. kierroksella neuvotaan neuvomaan 5n reunasilmukan noston jälkeen ennen 2 nurin yhteen neulomista.

Eikö tuossa toisellakin kierroksella pitäisi olla vaihtoehtona viiden nurjan lisäksi (6n) 7 (8n) riippuen koosta? Jos teen kirjaimellisesti tuon ohjeen mukaan ja teen vain 5 nurjaa niin minulla loppuvat toiselta laidalta kavennettavat silmukat siinä vaiheessa kun toisella puolen on vielä 4 silmukkaa jäljellä.

Kiitos etukäteen neuvoista!

1

81

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Katsopas youtubesta ohje kantapääkavennukseen. Nyt on vähän vaikea neuvoa kun et kertonut montako silmukkaa sinulla on puikoilla kun olet sukkaa kutonut. Kantapää tehdään kahden puikon silmukoilla, eli kerroksen ensimmäisen ja neljännen puikon silmukoilla. Jos esim 12 silmukkaa puikolla, niin silloin kantapää tehdään 24 silmukalla ja tuo kavennus sitten kuvaamallasi tavalla ja käännä työ, eli ekan kerroksen kavennuksen jälkeen jää puikolle 7 silmukkaa odottamaan seuraavia kavennuksia., 2. kerros siitten neulotaan näin: nosta yksi s neulomatta, neulo 5 nurin ,kaksi yhteen nurin ja yksi nurin, käännä työ ja tässä siis jää myös 7 silmukkaa puikolle odottamaan seuraavia kavennuksia. Näin jatkat niin kauan kun olet kaventanut kaikki odottamassa olevat silmukat molemmilta puikoilta ja jäljellä on kaikkiaan 8 silmukkaa, eli 4 / puikko.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      832
    2. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      361
      830
    3. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      76
      630
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      615
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      65
      605
    6. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      599
    7. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      30
      566
    8. En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä

      Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.
      Ikävä
      25
      540
    9. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      537
    10. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      115
      534
    Aihe