Taloyhtiö teki kylpyhuoneeseen remontin ja tekijänä tunnettu firma. Jäin vain miettimään laatua ja nykyajan suosituksia.
Pohjana ontelolaatta ja yksi ulkoseinä joka on betonielementti. Vanha kallistusvalu purettu kokonaan ja uusi erotuskankaan päälle kelluvana. Seinät normaali ek kipsilevy. Suihku kiinnittyy kotelointiin joka erottaa tilan toisesta. Tämä kys. kotelointi toimii betonin kanssa nurkkana. koteloinissa puuranka joka suoraa paljaana kiinni ontelolaatassa. Kipsilevyn alareuna kiinni myös tässä ontelolaatassa eikä levyn alareunaa ole nostettu ja massattu. Valun ja kipsilevyn välissä on solimuovinen erotuskaista. Seinän kipsilevyy myös kiinni betonielementissä eikä tässäkään välissä ole mitään elastista saumaa vaan normaali leikattu levynpääty paljaana ulkoseinässä. Valu on paikoitellen aika paksu noin 5cm ja nyt tuo kipsilevyn alareuna on tuolla poterossa paljaana jemmassa.
Eikö jo tässä rakenteessa ole nykysäännöillä aika monta virhettä? Valvoja on hyväksynyt kaikki työt mutta en tosiaan tiedä mikä on miehiään. Toki rakenne tuollaisenaan toimii aikansa mutta onhan tuossa aika monta riski rakennetta jotka olisi vältetty helposti jos jotain osapuolta olisi asia kiinnostanut. Veden eristyksen laadusta en tiedä kun en päässyt näkemään matkan vuoksi.
Kysymykseni on siis kuinka nykyään tuollainen on tapana tehdä. Selväähän on se että hyvää rakennustapaa tuollainen ei liene ja vähintään tuo suihkusenä olisi hyvä ollut tehdä oikeasti soveltuvasta levystä joka alkaa valun päältä sekä runkona käyttää peltirankaa tai vähintään erotuskaista alapuun alle. Seinälevy joka on suoraan kiinni betonielementissä vaatisi vähintään elestisen massauksen nurkkaan ennen vesierkkaa?
Kylpyhuoneen rakennustapa
6
216
Vastaukset
- Anonyymi00001
Voisi kuvitella, että orgaaniset materiaalit väliaikaisia homeen takia ja ilmaraot voi betoninkin pelastaa. Paras olisi katsoa, miten RT-kortissa on perinteinen KH.
Näitä toimivia Prebad erikoisuuuksiakin on, mutta niissä on iso puhallin kuivaamassa. - Anonyymi00002
Kyllä kipsilevy on oikeasti soveltuva levy. Monella on käsitys että vesieristeen pettäessä olisi hyvä jos alla olisi joku paremmin kosteutta kestävä levy ja rakenne. Miksi?
- Anonyymi00003
Se tulee tietysti rakennusvalvonnasta, pitää olla kohtalaisen suuri rakennusyhtiö, jotta saa suhteilla homehtuvia materiaaleja hyväksytyiksi.
- Anonyymi00004
Harmi kun nuo kortistot on maksullisia.
Niin kai se on sinänsä ihan sama jos eriste vuotaa niin kaikki menee pilalle. Perus kipsi on vaan sieni ja imee kaiken itteensä. Tässä tapauksessa nyt vähän kyseenalaista se miksi se levy on pakko jättää sinne laattaan kiinni eikä nostaa ja massaa väliin niin ei ainakaan sieltä ime kosteutta. Paras olis tietenkin jos levy alkaa valun päältä ja siihen vielä massaus 10mm ja sitten vesierkkaa ja vahvikenauhaa. Olis varaa rakenteen eläseenkin. - Anonyymi00005
Anonyymi00003 kirjoitti:
Se tulee tietysti rakennusvalvonnasta, pitää olla kohtalaisen suuri rakennusyhtiö, jotta saa suhteilla homehtuvia materiaaleja hyväksytyiksi.
Asiantuntija puhuu.
- Anonyymi00006
Anonyymi00005 kirjoitti:
Asiantuntija puhuu.
Kunnan rakennustarkastaja haluaa valmistajalta pahvin komeilla leimoilla, siinä on oltava suuryrityksen nimi. Näin oli myös Neuvostoliitossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632112Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51765Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2331250En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71930Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.57836Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki20832Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?105741Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin38688- 19686
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93679