Kylpyhuoneen rakennustapa

Anonyymi-ap

Taloyhtiö teki kylpyhuoneeseen remontin ja tekijänä tunnettu firma. Jäin vain miettimään laatua ja nykyajan suosituksia.

Pohjana ontelolaatta ja yksi ulkoseinä joka on betonielementti. Vanha kallistusvalu purettu kokonaan ja uusi erotuskankaan päälle kelluvana. Seinät normaali ek kipsilevy. Suihku kiinnittyy kotelointiin joka erottaa tilan toisesta. Tämä kys. kotelointi toimii betonin kanssa nurkkana. koteloinissa puuranka joka suoraa paljaana kiinni ontelolaatassa. Kipsilevyn alareuna kiinni myös tässä ontelolaatassa eikä levyn alareunaa ole nostettu ja massattu. Valun ja kipsilevyn välissä on solimuovinen erotuskaista. Seinän kipsilevyy myös kiinni betonielementissä eikä tässäkään välissä ole mitään elastista saumaa vaan normaali leikattu levynpääty paljaana ulkoseinässä. Valu on paikoitellen aika paksu noin 5cm ja nyt tuo kipsilevyn alareuna on tuolla poterossa paljaana jemmassa.

Eikö jo tässä rakenteessa ole nykysäännöillä aika monta virhettä? Valvoja on hyväksynyt kaikki työt mutta en tosiaan tiedä mikä on miehiään. Toki rakenne tuollaisenaan toimii aikansa mutta onhan tuossa aika monta riski rakennetta jotka olisi vältetty helposti jos jotain osapuolta olisi asia kiinnostanut. Veden eristyksen laadusta en tiedä kun en päässyt näkemään matkan vuoksi.

Kysymykseni on siis kuinka nykyään tuollainen on tapana tehdä. Selväähän on se että hyvää rakennustapaa tuollainen ei liene ja vähintään tuo suihkusenä olisi hyvä ollut tehdä oikeasti soveltuvasta levystä joka alkaa valun päältä sekä runkona käyttää peltirankaa tai vähintään erotuskaista alapuun alle. Seinälevy joka on suoraan kiinni betonielementissä vaatisi vähintään elestisen massauksen nurkkaan ennen vesierkkaa?

6

241

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Voisi kuvitella, että orgaaniset materiaalit väliaikaisia homeen takia ja ilmaraot voi betoninkin pelastaa. Paras olisi katsoa, miten RT-kortissa on perinteinen KH.

      Näitä toimivia Prebad erikoisuuuksiakin on, mutta niissä on iso puhallin kuivaamassa.

    • Anonyymi00002

      Kyllä kipsilevy on oikeasti soveltuva levy. Monella on käsitys että vesieristeen pettäessä olisi hyvä jos alla olisi joku paremmin kosteutta kestävä levy ja rakenne. Miksi?

      • Anonyymi00003

        Se tulee tietysti rakennusvalvonnasta, pitää olla kohtalaisen suuri rakennusyhtiö, jotta saa suhteilla homehtuvia materiaaleja hyväksytyiksi.


      • Anonyymi00004

        Harmi kun nuo kortistot on maksullisia.

        Niin kai se on sinänsä ihan sama jos eriste vuotaa niin kaikki menee pilalle. Perus kipsi on vaan sieni ja imee kaiken itteensä. Tässä tapauksessa nyt vähän kyseenalaista se miksi se levy on pakko jättää sinne laattaan kiinni eikä nostaa ja massaa väliin niin ei ainakaan sieltä ime kosteutta. Paras olis tietenkin jos levy alkaa valun päältä ja siihen vielä massaus 10mm ja sitten vesierkkaa ja vahvikenauhaa. Olis varaa rakenteen eläseenkin.


      • Anonyymi00005
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Se tulee tietysti rakennusvalvonnasta, pitää olla kohtalaisen suuri rakennusyhtiö, jotta saa suhteilla homehtuvia materiaaleja hyväksytyiksi.

        Asiantuntija puhuu.


      • Anonyymi00006
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        Asiantuntija puhuu.

        Kunnan rakennustarkastaja haluaa valmistajalta pahvin komeilla leimoilla, siinä on oltava suuryrityksen nimi. Näin oli myös Neuvostoliitossa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      175
      1461
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      41
      1039
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      735
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      660
    5. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      650
    6. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      643
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      642
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      593
    10. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      577
    Aihe