Näyttää siltä että Isät ovat käytännöllisesti katsottuna kohta muisto vain! Perinteinen isä, joka oli aviomies, lasten isä ja huoltaja, ovat katomassa. Lasten kasvatus vastuu on pikkuhiljaa jäänyt pelkästään äidille. Isä on vain lapsen elämässä alulle panija, ja hetken elämässä mukana, ja sitten se häipyy seuraavaan paikkaan. Tavallaan kuin korjausmies. Kun yksi paikka on hoidettu, on aika siirtyä toiseen kohteeseen.
Lapset opetetaan pienestä pitäen siihen, että perheeseen ei kuulu kuin äiti ja sisarukset. "Joku mies" joskus käy tai ei käy laisinkaan katsomassa.
Lasten sanavarastoon ei enää kuulu sana isä, vaan vieraan ihmisen kysyessä, kuka on isäsi, lapsi vastaan, ei meillä ole sellaista ollutkaan!
Hävetkää miehet!
Lapset opetetaan pienestä pitäen siihen, että perheeseen ei kuulu kuin äiti ja sisarukset. "Joku mies" joskus käy tai ei käy laisinkaan katsomassa.
Lasten sanavarastoon ei enää kuulu sana isä, vaan vieraan ihmisen kysyessä, kuka on isäsi, lapsi vastaan, ei meillä ole sellaista ollutkaan!
Hävetkää miehet!
Vastaukset 92
Vanhimmat
Toki on nykyään paljon yksinhuoltajia - mutta ei kai se ole (pelkästään) miesten vika? Suurin osa avioeroista on naisten aloitteesta - ja naisella myös valinnanvaraa ns "vahinkoraskauden" suhteen. Miehellä on nykyään harvemmin mahdollisuus olla täyspainoinen isä - usein hänet potkitaan ulos lapsen elämästä jo alkumetreillä. Ainoastaan raha kelpaa - ja mahdollisesti jotain tapaamisia - ja silloin on kyllä vanhemmuus kaukana.
Jos katsotaan ikäluokkia, jotka ovat syntyneet 50, 60 ja 70-luvuilla niin kyllä ne isäpapat suurimmalta osin jättävät kaiken hoitovastuun äideille oli sitten kyse yh-äideistä tai yhdessä elävistä vanhemmista. Onneksi on tulossa uusi sukupolvi, joka näyttää, ettei asioiden tarvitse olla niin kurjasti.
Ja onneksi on Suomi, missä saa erota, jos mies on alkoholisti, väkivaltainen tai pettäjä tai kaikkia yhteensä.
Niinpä! Suurin osa on naisten alotteesta, eli ne uudet naiset manipuloivat miehen eroamaan perheestään, jonka jälkeen he manipuloivat miehen jättämään kokonaan lapsensa, ja lopuksi haukkuvat ex vaimon ja koko suvun!
Sitten he tekevät niitä vahinkoraskauksia, aivan, jotta mihellä ei ole mitään mahdollisuutta tavata entisiä lapsia, koska "uusi kakara" on nyt tärkeämpi! näiden uusien naisten mielestä.
Ihmetellä vaan täytyy miks miehet suostuu tekeen niitä uusia pentuja, kun ei osaa ja halua entisiäkään hoitaa!
Isää ei potkita lasten elämästä, vaan vaaditaan huolehtimaan heistä, mutta nämä uudet naiset potkivat entiset lapset miehen elämästä, niin päin se on!
Sitten vaaditaan elatusmaksujen alentamista, jotta nämä uudet naiset pääsevät kuppiloihin ja elävät loistoelämää miehen ja hänen lasten kustannuksella! Ovelaa vai mitä?
ei se taida isien vika olla että ovat katoamassa. pitäisiköhän meid'n naistenkin katsoa peiliin ja miettiä olisisko itsessäkin jotain vikaa?! =)
ja toiseksi tämä uusi sukupolvi ei näytä mielestäni yhtään hyvältä. lapset saavat lapsilisää kun eivat muistaneet ehkäsyä käyttää ja jo 20 omaavat ison uusperheen ja ruinaavat isiltä rahaa. soskun jonot vain kasvavat yh äitejä ruinaamassa rahaa kun isi oli niin paska että otti ja lähti.
töihin he eivät voi ikinä mennä kun luulevat että lapselle on parasta olla aina kotona äidin kanssa kun hänhän opettaa kaikki asiat, vaikka oikeasti lapsihan oppii muilta lapsilta matkimalla =)
Että tälläinen uusi polvi on tulossa tai no on tullutkin jo! Joten pitäskö näiden lapsien heittää tuo "kotisleikki" pois ja alkaa elämään niin kuin kuuluu. ja ne lapset kun eivät ole niitä babyborn nukkeja vaan ihan oikeita lapsia joilla on tunteet.
Ei se isien vika ookkaan, vaan kun ne uudet suhteet ovat sitä mieltä, että miesten on paras olla lapseton! Naisten vika se on.
Onneks tämän päivän lapset kasvavat siihen, että eivät varmaan tee samaa virhettä kuin heidän isänsä, että aikanaa jättäisivät oman perheensä. he tietävät mitä on kasvaa ilman isää.
Ja ketä muuta tästä voi syyttää kuin naista, ja varsinkin niitä lapsettomia miesten nielijöitä.
Meillä on toisin päin eli olen kannustanut lasten isää tapaamaan lapsiaan enemmäin kuin ennen ja "rauhoittanut" miehen poikamieskulkemisia. Eli usein seurusteleva mies on isänä parempi kuin sinkkuisä joka asuu yksin. Useimmilla tuntemmillani uusperheillä myöskin uusi nainen ylläpitää paremminkin isäsuhdetta kuin estää sitä.
Ja en aio hankkia lapsia uuden mieheni kanssa lisää koska meidän elämässä on jo lapset. Vaikka en olekaan sukua lapsille niin he kuuluvat elämääni yhtä lailla kuin lasten isänkin koska näen heitä yhtä paljon. Rakastan ja välitän heistä ja siksi yhteinen lapsi ei ole välttämättömyys. Meillähän on jo uusperhe! Enkä silti ole vienyt lapsilta äitiä enkä isää!
sen että eihän se sen uuden naisen vika ole jos iskä ei enään äidistä tykkää. En minäkään ole miestäni vienyt hänen exältään vaan he olivat eronneet aikoja sitten. lapsen äiti oli halunnut naimisiin ja sitten halunnut erota muutaman kuukauden päästä kun alko vanha suola janottaan. sitten vielä riisti lapselta isän niin ettei saanut isä tavata lastaan kuin joka toinen viikonloppu. Kun minä aikani katsoin mieheni pahaa oloa siitä kun hänellä oli lastaan ikävä sanoin että tekee asialle jotain. pyytää että saisi tavata lastaan enemmän. Niimpä he sitten saivat sovittua exänsä kanssa niin että poika asuu meillä kaksi viikkoa ja äidillään kaksi viikkoa.
Joten eiköhän se ole niin äidin äitipuolen kuin isänkin ja isäpuolen vika.
Täytyy sanoa, että on rohkeita äitejä, jotka uskaltaa antaa omat lapsensa täysin vieraalle ihmiselle! Minä en uskaltais. Mun olisi ensin tiedettävä siitä ihmisestä aivan kaikki jotta saisi edes jonkinlaisen kuvan millainen hän on luonteeltaan, millainen lapsuus ja perhe sillä on, ja tietysti omaisuus, velat ja palkka, raha-asiat tarkkaan tiedettävä. Onko vakipaikkaa, koulutus ja millaista elämää on viettänyt, tupakoiko, alkoholin kulutus, liikennerikkomukset, kaikki mahdolliset elämäntavat. Tiukka syyni. Miten käsittelee lapsia, muita ihmisiä, luonneanalyysi, tiukanpaikan selviytymistilanne, käytöstavat ym ym, On ainan onnen kauppa, että sellaista ihmistä löytyy, jonka hyväksyisin.
Eihän naisen tarvitse olla yksin lapsen kanssa vaan siinä on lasten isä aina. Kaksi silmäparia on aina parempi lapsia vahtimaan kuin yksi. Joskus on vaan luotettava, että asiat sujuvat ja mielestäni lapset huomaavat kyllä yleensä epäaidot ihmiset, mutta ei kannata sekoittaa ennakkoluuloja ja mustasukkaisuutta isästä niihin. Ajan kanssa kyllä jyvät erottuvat akanoista uskon sen ja eihän lapsia heti tarvitse alussa esitella uudelle naiselle.
Eikö äideille ja isillekin pitäisi tasa-arvon nimissä ennen lasten hankkimista tehdä tuollainen täydellisyysanalyysi johon lukeutuu ehkä 1 tuhannesta ihmisestä? Eli kaikille jotka ovat lasten kanssa tekemisissä. Suomen väestö kuolisi sukupuuttoon jos tuollaiset kriteerit olisivat. Eikö normaali hyvä ihminen riitä lapsellesi? Miksi täytyy olla tuollainen jollaista ei ole olemassakaan?
minni 35 on aivan oikeassa. Myös vanhemmille pitäisi tehdä tuollainen "testi" olisi varmasti vähemmän yh äitejä soskusta ruinaamassa rahaa ja ei jäisi näitä isättömiä lapsia näin paljon.
Miehille kielto tulemasta isiksi alle 30;sinä! Sen jälkeen he ovat kasvaneet miehiksi, ketkä ovat! Alle tuon iän, ei voi taata, että he selviytyvä, sillä sehän on nähty että monet kolmekytmmpiset ovat jo useaan otteeseen naimisiin menneet ja taas eronneet!
Sekä sitoumus ettei jätä lapsiaan ja vaimoaan knenkään mulkeron takia!
onhan näissä teini äideissäkin vikaa ja niin on myös alle 30 naisissakin. Jos haluaa elää elämää täysillä niin miksi pitää hankkia lapsia siihen sekasotkuun? eikö olisi parasta jos kaikki menisivät välillä itseensä ja sitten vasta mollaisi muita?!
Tsiinäpä se! Kukaan ei mene itseensä! Kukaan ei näe omia virheitä, jos joku ei heille siitä sano!!!
Mielestäni sinun kuuluisi saada palkintopysti ja kunniamaininta tuosta järkähtämättömästä eroisien puolustamisesta. Miten eronnut nainen? voi olla noin naivin putkikatseinen?
Kylmä fakta on kuitenkin että n 80% eroiseistä menettää lapsensa eron myötä. Lapsen menettäminen eron myötä on hemmetin iso juttu - ja toki myötätuntoni on heidän puolella. Toki naisetkin joutuvat luopumaan lapsista - n 20% etävanhemmista on äitejä - ja nostan hattua heillekin. Etävanhemman rooli on kamala - mutta onneksi maailma on muuttumassa ja yhä useammin kummatkin vanhemmat saavat pitää lapsensa vaikka ero tulee.
Lapsensa menettämistä. Olen itsekin "vain" etävanhempi, mutta pidin huolen lastenvalvojalla, että kirjallisesti tulee mustaa valkoisella riittävistä tapaamisista jotta lapsi saa muodostaa suhteen isäänsä. Jälkeenpäin on tarkennettu ja lisätty tapaamisia entisestään. Kukaan ei koskaan tule lastani viemään minulta, ei edes lapsen äiti.
Monesti on myös omasta tahdosta kiinni kuinka haluaa sopia asiat, mutta valitettavasti on harvoja tapauksia joissa estetään tapaamiset. Sellaisesta toiminnasta tulisi saada tuntuvat sakot tai jopa vankeusrangaistus.
Valitettavasti etävanhempi ei aina jaksa pitää puoliaan noissa neuvotteluissa - ja sitten se vanhemmuus kutistuu joka-toinen-vkl tapaamisiin ja elatusmaksuun. Harva edes osaa (tai jaksaa) olla aktiivinen etävanhempi - onhan se aika paljon haastavampi laji kuin lähivanhemmuus.
Tapaamisia toki estetään jonkin verran - mutta sen lisäksi pyritään jopa yhteiskunnan voimin sulkemaan etävanhempaa pois lapsen elämästä. Yhteishuolto on lähinnä vitsi - etävanhempi ei voi vaikuttaa lapsen asuinpaikkaan, päivähoitoratkaisuihin, terveydenhuoltoon tms. Ainoa velvollisuus ja oikeus mitä etävanhemmalla on on maksaa elatusapua lähivanhemmalle - kaikki muu on sitten kiinni lähivanhemmasta.
Paljon on toki tapauksia missä etävanhempikin saa olla vanhempi - mutta jos vastassa on hankala exä niin voi unohtaa sen vanhemmuuden. Onneksi kuitenkin tilanne on muuttumassa - vuoroasuminen yleistyy, oikeudessakin saa läpi laajoja tapaamisia, koulut ym ovat heränneet siihen että voivat joutua vaikeuksiin jos eivät ota etävanhemmat mukaan päätöksentekoon jne.
Teoriassa etä vaikuttaa lapsen hoitopaikkaan, vaan kukaan ei ole kyselemässä lähin vaihtaessa hoitopaikkaa. Omakohtainen kokemukseni oli kun lähi vaihtoi hoitopaikkaa ja sitten vaihdettuaan ilmoitti näin tehneen. Suu ammottaen auki jäin ihmettelemään, että HÄH!
Sitten kysyin lastenvalvojalta kysyin olisiko näin saanut tehdä. Vastaus oli jyrkkä:"Ei missään nimessä!" Mutta onneksi oli kyse suhteellisen pienestä asiasta. Ei hankaloittanut minun ja lapsen elämää. Olisin vain halunnut siirtää sitä vaihtoa myöhemmäksi, jolloin se olisi sujunut ikäänkuin "luonnollisesti"
Käytännössä lähi kuitenkin voi tehdä mitä haluaa etältä kyselemättä vaikka laki sanoo toista. Tähän tulisi saada mitä pikemmin korjaus.
Kyllähän täälläkin ja muualla sitten vingutaan kun toinen ei suostu "ottamaan" lapsen hoitoon ym - vaikka on itse ensin hakenut esim yksinhuoltajuutta ja muutenkin ominut lapsen itselleen. Eihän kukaan halua toimia lastenhoitajana - vanhemmuus on valtaa ja vastuuta.
Yhtä paljon se lapsi on etävanhemmankin lapsi - ja näin ollen tärkeät päätökset (päivähoito, koulu ym) on hänenkin vastuulla. Eihän kukaan viitsi sellaista "vanhemmuutta" harjoittaa että saa muutaman päivän/kk hoitaa lasta ja muuten on täysin ulkopuolinen. Kyllä varmaan siinä tilanteessa tulee heitettyä hanskat tiskiin ja lähdetään lätkimään - vaikka perustamaan oman perheen josta saa huolehtia...
löytyy peilineutroneista jotka pitävät huolen, että ilman tietoisuutta ihminen pystyy aavistamaan toisen ajatukset ja tulevat teot pelkästään ilmeiden ja eleiden avulla.
Muilla nisäkkäillä näitä ei ole, esim. leijonanaaras joka on juuri synnyttänyt ja kilpaileva uros tappanut pennut tulee kiimaan uudelleen samantien.
Mutta kun ihminen joka muistaa jälkeläisensä vielä kuolinvuotellakin (oli vahinko tai ei) ajetaan tilanteeseen jossa ei ole omalle vanhemmuudelle tilaa, ajatelee hän evoluution kannalta ainoalla oikealla tavalla ja perustaa uuden perheen jättäen entiset jälkeläiset entisen huostaan.
Tämä on ainoa oikea vaihtoehto mikäli haluaa geeniensä periytyvän kuten luonto on tarkoittanut.
Oletko aivan tosissasi?
Tuo vuodatuksesi vaikuttaa hiukka vainoharhaiselta....ja mitä ihmettä ihmisen omaisuus tähän asiaan kuuluu ????
Ei kai lasten ja miehen rahoilla naiset ala elään, vaikka sellaista naista ei miehelleni uutta tule, jonka lapsien seuraan hyväksyisin!
oikeassa olet, että hoitovastuu ja kodinhoito ja -huolto jäi silloin ennen äidille, mutta... isät tekivät työtä pitkiäkin työpäiviä ja -viikkoja ja kantoivat sen tilipussin kotia. Siihen aikaan äidit osasivat kodinhoidon moninaisuuden ja lapset olivat ei muodinmukaisesti vaan siististi puettuja. Koti ei ollut hurrikaanin jäljiltä ja lapset muonitettiin ravitsevasti monipuolisella peruskotiruualla ja isän tullessa kotia oli hänellekin lämmintä ruokaa tarjolla.
Mitä tässä on seurannut muutamaa nykyaikaista perhettä, jossa äidit ovat kotona hoitovapaalla, niin äidit senkuin luuraavat kavereidensa kanssa päivät pääskysten, lapset jäävät huomiotta ja koti on kaaos, josta nalkutetaan miehelle (työtätekevä) ja vingutaan, ettei ole sitä eikä tätä. Oletetaan, että mummut ovat jakelemassa lapsenhoito apua ja rahaa, jota sossu ei miehen hyvien tulojen perusteella anna.
Että huonoon suuntaa on mennyt äitiys
Ikävää, jos siulla on näin ja sun lapsuus on ollut tuollaista. Ihminenhän puhuu kokemuksestaan.
Mutta tämän päivän äidit ovat joutuneet kantamaan vastuun lapsistaan yksin, eikä siinä ole varaa lähteä omille teille! Kyllä ne elävät lähes 100 % lasten tarpeiden mukaan.
Senpä vuoksi, isillä on helpompi luistaa, ja vapautua perheestä, kun tietävät että lapsilla on turvallinen olla.
No jos nuo kriteerit pätivät ex-mieheesi kun aloitte lapsia tekemään niin mihin ne nyt yhtäkkiä olisi kadonneet? Eikä se isä useinkaan aivan vieras ole...
Vai tarkoititko, että ex-miehesi uusi vaimo on lapsestasi vastuussa kun hän menee ISÄLLEEN? Hei haloo! Kyllä ne omat mukulat on ihan itse hoidettava eikä sysätä vastuuta muille.
Ja mitähän ne lapsen isän uuden vaimon raha-asiat sinulle kuuluu? Kyllä on uteliaisuus huipussaan! Eihän tuo muuta ole kuin uteliaisuutta. Eikä näissä asioissa raha ratkaise, oletko koskaan kuullut rakkaudesta?
Minun lapsistani ei ole vastuussa kukaan muu kuin minä ja ex mieheni. Lapseni ovat isoja, eivät tarvi kaitsijaa.
Eikä heillä ole koskaan lupa ollut olla tekemisissä iskukin naisten kanssa, joten eivät myöskään heitä tunne, luottamuksesta puhumattakaan. Kuin myösn minä en voisi heihin ikinä luottaa.
tekisitko sinä siis lapsen vieraan miehen kanssa?!!
Eihän lapsen isä voi/pitäisi olla vieras!
Moni nuori "aikuinen" ei tunnu osaavan huolehtia ehkäisystä ( tiedän tapauksen jossa poika ei halunnut käyttää kondoomia ja tyttö ei kehdannut hakea ehkäisyä ), tai sitten halutaan lapsia ennen kuin tunnetaan toista kunnolla.
sulle ei kuulu paskaakaan toisen ihmisen raha-asiat tai mitkään muutkaan asiat jotka liittyy hänenn tai hänen menneisyyteensä.
Otitkos selvä silloin lapsesi isästä samat asiat ja kerroitko hänelle kaikki nuo mitä vaadit muilta ihmisiltä? anna kun arvaan ET!
sua vaan halutti munaa ja hankkiutua raskaaksi. Pistä herne polvien väliin jos et kestä elämää.
Ja tuo on aika mahdotonta kasvattaa lapsi pumpulissa tai omassa pienessä kuplassa!
otatko myös selvää näistä lastesi kavereiden vanhemmista ennen kuin päästät lapsesi heille leikkimään? ET VARMASTI!
Joten annahan kaikkien muidenkin elää ihan omaa elämää ja muuta vaikka marsiin niin ei ole vieraita ihmisiä sun täydellisen perheen lähellä!
En ottanut aikoinani miehn raha-asioista selvää, kun ei tarvinnut. Minä olen se verran varakas ettei merkitse mitään oliko mies köyhä vai rikas.
Muilta? Hei tossa oli kyse siitä, jos isä yrittää lapsiansa tutustuttaa johonkin vieraaseen naiseen! Siihen minä puuttuisin, ja halusin juurtajaksain tietää kuka on ja mikä menneisyys ja tuleeko toimeen omillaan ym ym. asiat! On uhkarohkeaa tutustuttaakkaan minun lapsiani vieraisiin olentohin, ilman että minä ensin katson onko sopivaa seuraa vai ei.
Vaikka senhän tietää ettei sellaisia uusia naisia meidän isä löydä, jonka hyväksyisin lasteni seuraan. Ovat lapseni niin arvokkaita.
Mutta siitähän me ei edes keskustella enää, sillä ex mieheni on täysin samaa mieltä, että heitä ei lastemme eteen tuoda.
Juu kaikki saa elää oman elämänsä miten haluaa, kunhan eivät häiritse lastemme elämää.
En mä marsiin lähde, mutta espanjasta voisin ostaa lomaasunnon! Mielessä on käynyt useasti.
katkera! sinä taidat olla katkera.
Oletko koskaan mietinyt sitä asiaa että exäsi rakastuu varmasti siihen ihmiseen eikä hänen rahoihinsa. Minulle ainakin rakkaus on tärkeämpää entä kuin raha.
Sinä olet varmasti sanonut exällesi ettei saa näyttää uutta vaimoaan lapsillesi koska olet siitä mustasykkainen. ja olet varmasti uhkaillut että isä ei saa tavata lapsiaan jos hänellä on joku nainen. ihmekkös hänen on pitänyt myöntyä sinun mukaasi.
Niinkuin jo kerran kysyin niin entä ne kavereitten vanhemmat? otatko heistä selvää? hehän puhuvat sinun lapsillesi ja saattavat tarjota ruokaakin. Saako lapsesi syödä heidän halvoilta tiimari lautasilta vai pistätkö aina heidän reppuunsa hopeat mukaan? pitääkö heidän kävellä kaverin luona kalliit kengät jalassa jotta kiinassa käsin valmistetut silkki sukat eivät vaan mene likaiseksi heidän halvalla lattia matolla?
Puhut itsestäsi kuin mistäkin maailman rikkaimmasta ihmisestä jonka elämä on niin täydellistä. Taidat jo itsekkin uskoa omiin valheisiisi. Kannattaisi hankkiutua hoitoon ennen kuin on myöhästä.
Voisitko puhua ihmisistä ihmisinä eikä olentoina. Vai oletko sinä sitten maailman ainoa ihminen ja muut olentoja?
Olet todella loukkaava ihminen etkä ajattele muitten tunteita kuin itsesi.
Katso peiliin sekasikiö!
Olen joskus katkera ja joskus en. Iloinen olen ja joskus surullinen! Sellaista elämä on.
Olen mustasykkainen! (Hauskasti kirjoitit.) Tietenkin olen lapsistani mustasukkainen. Etkö itse ole???
Isä saa tavata lapsia jos haluaa, mutta ilman niitä lehmiä. Heillä ei ole mitään asiaa tulla sekoittaa lasten elämää. Lapsetkin ovat niin katkeria isälle, kun jätti heidät naisten takia, että eipä heitä paljon kiinnosta enää iskän elämä, saatikka et haluis nähdä niitä olentoja.
Meillä vaatteetkin pestiin ja pestään edelleen aina kun lapset ovat isin autossa, ettei tulis bakteereita.
No en mä maailman rikkain ihminen varmaan ole, enhän asuis suomessa sillon.
Hopeiset lautaset vai tiimarin??? Heh olet hauska veitikka.
kun olet manipuloinut lapsesi vihaamaan isää.
Luojan kiitos minulla on ollut mahtava äiti joka erotessaan ei puhunut sanallakaan pahaa isästä tai sitten myöhemmin uudesta äitipuolesta. kun isä ja äitipuoli tulivat käymään täällä meillä niin he yöpyivät meillä. eikä mitään ongelmaa ollut. Onneksi sain viettää lapsuuteni ilman manipulointia tms.
ja eikä sinun tarvitse takertua joka ikiseen kirjoitusvirheeseen mitä näet. Taidat olla oikea pilkun nussija.(anteeksi kirosanani)
Ja mitä turhaa olla mustasukkainen lapsista? HE tietävät aina kuka on oikea äiti tai isä. vaikka isä löytäisikin uuden niin se uusi nainen voi olla heille ihan vain pelkkä kaveri. Sinulla vain taitaa olla huono itsetunto koska koska pelkäät jotain aivan selvästi.
Vai johtuuko se siitä ettet haluaisi isukin löytävän kauniimpaa ja vähemmän noita maista naista?!
En voi muuta tehdä kun sääliä sinua! ja nauraa tyhmyydellesi.
Ei mulla ja lapsilla ole ongelmaa.
Ja meidän iskä on aivan itse omilla tempuillaan opettanut lapsia ja minua vihaamaan sitä! Ei meillä ole mitään tekemistä sen asian kanssa.
Meillä on alusta asti ollut, että jos meidän perhe ei kelpaa iskälle, ei meille kelpaa sen naisetkaan! Miksi meidän pitäs hyväksyä??? Ei mene meidän tajuntaan. Eläkööt nyt sellaista elämää kun haluaa, mutta uskonpa että kohta sitä ollaan häntä koipien välissä takasin tulossa... heh eipä kantsi, kun lähti, lähti lopullisesti.
Eipä tiedä, mitä on menettänyt. Lasten kasvun, lasten yhdessäolon, lasten luottamuksen, minun rakkauden ym niin paljon asioita, että itse en niistä voisi luopua.
Kauniimpaa saa hakea, muttei löydä. Appiukkokin on muuten samaa mieltä!;))))) niin, että ei mun itsetunnossa mitään vikaa ole,.
Ootpa sää ihmeellinen.
Ensin luulet olevasi maailman rikkain, sitte täydellisin ihminen sen jälkeen vielä maailman kaunein =))) ainahan voi jollakin lailla nostaa itsetuntoa, mutta liika on liikaa.
Vai että sun rakkauden? voitko sää rakastaa muka muita ku ittees? en oikein usko. Ja miehelle oli varmasti suuri helpotus päästä sinusta eroon.
Ja huom! se oli ex-appiukko
Ja jos olet kerta niin kaunis niin mikset ole mennyt näihin missikisoihin tms.? etkö sittenkään ole maailman kaunein?
Hankkiutusit nyt hoitoon, varmasti helpottaisi katkeruutta ja patoutumia jos puhuisit ammatti auttajan kanssa!
Perinteiset isät ovat katova luonnonvara vaan niin ovat perinteiset äiditkin. Eikä perinteisiä isovanhempiakaan enää oikein löydy. kukaan ei haluaisi nykyisin kantaa toisista vastuuta, ei omasta jälkikasvusta, ei puolisosta, perheestä, sukulaisista puhumattakaan. Tämä ei ole "mutu"-tuntumaa vaan itse nähtyä ja koettua. Oma minä ja omat mieliteot itsensä toteuttaminen menee lasten hyvinvoinnin edelle.
Eipä aikuistuneet lapsetkaan haluu olla vastuussa vanhenevista vanhemmistaan, tädeistä ja sedistä puhumattakaan?
Avuttomista ja itseä heikommista pitäisi tietenkin kantaa vastuuta olivatpa he ketä hyvänsä.
Yksilö on vapaampi ja varmaan onnellisempi, jos ei ole sidottu turhan vastuunkantohaluisiin ja itsessä kiinniroikkuviin sukulaisiin/kumppaneihin, tarkkaileviin naapureihin tai viranomaisiin.
Kyse on jostain yleisestä muutoksesta: "Suomeakaan ei enää ole"-tapaisesta.
Jo kuusikymmentäluvulla alettiin toitottaa psykologien toimesta, ettei äidin rakkautta olekaan olemassa, on vain äidin itsekkyyttä (isän rakkauden olemassaolosta tai olemattomuudesta en ole kuullut mainittavankaan), niin että kyllä me äidit ollaan jouduttu olemaan tosi itsenäisesti ajattelevia yksityisyrittäjiä, jos olemme kaikesta huolimatta pysytelleet perinteisinä äiteinä.
Perheen ja suvun hajoamista yhteiskunta on tukenut pitkään mm. päiväkodeilla, joihin ei kukaan enää voi olla lastaan laittamatta ja kieltämällä sukulaisilta mahdollisuuden pitää lapsi hoidossaan lapsen vanhemman kuoltua tai ollessa muuten estynyt vanhemman asemasta. Yhteiskuntapolitiikka ja media pyrkii erottamaan perheitä, eikä yhdistämään.
Hyvästä vastuunkantohalustani huolimatta, en enää kertakaikkiaan jaksa kantaa vastuuta kenestäkään enkä mistään. Ehkä niin on muidenkin kohdalla, etteivät jaksa.
Pitkän töissäkäynnin, kolmen lapsen, kolmen kissan ja koiran jälkeen en ottaisi vastuulleni enää hiirtäkään. Joudun jättämään vastuun lapsenlapsista heidän omille vanhemmilleen, ikäisistäni tai vanhemmista sukulaisista heidän omille lapsilleen, jos niitä on, muutoin jäävät auttamatta yksin. Hyvä jos pystyn itsestänikään huolehtimaan.
Aivan. Näin se äiti ajetaan loppuun kun hän yksin JOUTUU huolehtimaan lapsista pienestä pitäen, käy työssä, on kotityöt ym asiat! Isien vain "hoidellessa" uusia naisiaan milloin missäkin. Lapsista viis!
Kuka kehtaa vielä sanoa, että yksinhuoltajat ovat yhteiskunnan luusereita!!! He ovat ihmisiä jotka ovat antaneet kaikkensa uusien, tämän yhteiskunnan rakentajiksi kasvavien ihmisten eteen! He ovat tehneet suuren työn, ja silti saavat paskat silmille. Mitä on tehneet isät! Heistä on tullut sankareita, tekemällä yhtään mitään!!!
Miksi isä lähtee pois hyvästä parisuhteesta? Tai miksi heität isän pellolle ja sen jälkeen vingut että joudut yksin hoitamaan lapsia? Tai miksi pitää lähihuoltajuudesta kiinni kynsin hampain vaikka isä olisi halukas huolehtimaan lapsista? Itse kukin on oman onnensa seppä - myös iseillä on oikeus ihmisarvoiseen elämään.
Yleistykset ja katkeruus paistoi tekstistäsi niin kirkkaana, että melkein sokeuduin. Vai että on miehet yhtäkkiä muuttuneet dramaattisesti huonommiksi... ja pienet kiltit naiset ne vaan porskuttaa hyvää tarkoittaen ja lasten etua ajatellen ilman osavastuuta tapahtuneeseen? Lasten sanavarastoon ei enää kuulu sana isä? Etköhän nyt ihan pikkuisen liioittele.
Lienee totta että erot ovat yleistyneet... ja sitä myöten myös yh-perheet. Yhtälailla on totta kuitenkin se, että yli puolet avioliitoista kestää eikä kaikki avoliitotkaan hajoa, varsinkaan ne joissa on lapsia. Eli eipä ne perinteiset isätkään ihan sukupuutossa vielä ole. Eroon päätyvissä perheissä varmaan yli puolissa tapaamis- ja elatusasiat hoituu mallikkaasti ja lapsen etua silmällä pitäen. Näiden vanhempien lapset osaavat kyllä takuulla nimetä isänsä ja lisäksi vielä kokevat hänet isäksi.
Minkä takia erot ovat lisääntyneet? Itse uskoisin siihen, että eroaminen on nykyään sosiaalisesti hyväksyttävämpää. Lisäksi miehet ja naiset ovat tietoisempia siitä, ettei kaikkea tarvitse sietää (alkoholismi, väkivalta, pettäminen...). Osittain saattaa vaikuttaa myös nykyihmisten (huom. sekä naisten että miesten) lyhyt pinnaisuus; ei jakseta tehdä töitä suhteen eteen vaan lyödään hanskat naulaan heti ongelmien ilmaannuttua. Moni saattaa erota jo sen vuoksi, että suhde tuntuu tylsältä ja intohimottomalta, vaikka kyseessä saattaisi olla vain ohimenevä vaihe.
Ja vielä lopuksi: Minä en ainakaan suostu häpeämään vaikka olenkin mies! (paitsi sitä kertaa kun menin uimahallissa hallin puolelle ilman uikkareita katsomaan kelloa).
Asiaa kirjoitat veli, tosiaan aloittaja on jonkinasteinen tunnevammainen; luultavimmin ukko ei pomppinut siihen tahtiin, kuin kirjoittaja halusi ja lähti. Ja varmaankin kosti isälle lasten kautta.
Eräänlainen ilmentymä 60-70-luvun telaketjufeminismistä.
Perinteinen isä ei osallistunut lastenhoitoon.
Perinteinen isä oli aina töissä että saatiin voita leivän päälle.
Perinteisellä isällä ei juuri ollut aikaa olla aviomies.
Nykyisät, joiden määrä kasvaa ja kasvaa
- osallistuvat lastenhoitoon
- käyvät töissä että saadaan voita leivän päälle
- ovat kilttejä, jaksavia aviomiehiä
Onko havaintojenne tai kokemuksienne mukaan kolmikymppiset ja sen alle miehet tällaisia parempia nykyisiä?
Alle kolmekymppisistä miehistä ei ole vielä isiksi. Miehen pitää ensin saada työuralla tunnustusta, että voi kasvaa isäksi. Tuossa kolmenkympin korvilla siitä lapsesta ja isä-statuksesta alkaa olla urakehityksen pönkittäjäksi - tätä ennen vain jarruksi.
Kun mies on alle kolmekymppinen, niin on siinä vaimolla lapsia liuta! Aviomieskään ei ole vielä aikuiseksi kasvanut. Yli kolmekymppinen alkaa jo hieman oireilla miehistä olemusta.
ainakaan tartte hävetä.Asun tässä pojan kanssa kahden ja todella hyvä on olla.Ei haikaile poika äidin luokse muutosta,vaikka tapaa häntä säännöllisesti.Että tämmönen Isä täällä.
omaan pieneen maailmaansa tuijottava rättiperse,ei varmaan oo tullu mieleen että ei se ero aina isästä johdu,on tainnut sullakin valua aivot sinne samaan rättiin.
jos olet isukki, niin sinun perheessäsi on kyllä ero johtunut isästä.
kun noin kimpaannuit! Taitaa sunkin ero olla tuore ja vaikea, kun joku tuli oti ja vei puolisosi. Älä sure, ei se takasin tule, kun joku sen vei, niin siellä on ja pysyy. Kuka nyt rättipereseitä.....!
Jaana tuossa jo antoi pienen myönnytyksen...:))Isässäkin voi olla vikaa!
Vaan mikä erossa on syy ja mikä seurausta, siinäpä kysymys.
Helppoahan se on nainen syyllistää erosta, jos on se aktiivinen osapuoli asiassa.Asiat eivät välttämättä ole niin yksinkertaisia.
Siinäkö sitten mies äimänkäkenä seista toljottaa eikä ymmärrä mitään? Et akka kele hakee eron noin vaan, eikä hän ole mitään huomannut.
Hänellä kun ei ole mitään hätää ollut, palvelu on pelannut kotona.
Vanhemmuutta ei kukaan toiselta voi viedä, kyllä siihen tarvitaan suurempia voimia kun paska akka.
Taitaa olla paljon itsestä kiinni kuinka vanhemmuuden sisäistää.
Jos toinen vanhemmista liukenee paikalta, se kai lienee hänen oma valintansa.
Kyllä vanhemmuus viedään hyvinkin herkästi eron myötä - jäljelle jää ainoastaan elatusvelvollisuus, tapaamiset ja jonkinlainen muodollinen huoltajuus. Iseillä on aniharvoin mahdollisuus lähivanhemmuuteen - ja etävanhemmilla ei pahemmin ole keinoja täyspainoiseen vanhemmuuteen.
Iseillä on mahdollisuus olla lasten kanssa ihan samalla tavalla kuin äideilläkin. Se on halusta kiinni. Mutta kun mies on niin lapanen, että antaa niiden uusien suhteiden vaikuttaa koko elämään, ensin eroamiseen sitten lapsiin, niin sille ei voi mitään.
Ei lapsilta äidit mitään vie, päin vastoin yrittävät tuputtaa isä/lapsisuhdetta erosta huolimatta, mutta siitä otta uudet pultin että äidit häiriköi lasten verukkella, joten kyllä ne uudet pilaavat miehen entisen perheen täysin!
Ovat niin katkeria, kun miehellä on lapsia ennen häntä. Onneksi on.
nuin kateellinen siitä kun isä on löytänyt uuden ja paremman entä kuin sinä? sinähän se katkera olet.
En ymmärrä miten aikuiset ihmiset jaksavat riiellä tollaisista asioista.
Ei ne kaikki uudet naiset ole vieneet aina miestä perheestä. mutta ei sehän on vaikea ymmärtää .
Onko se sitten niin mukavaa lapsen katsoa vanhempien riitelyä kun joutuvat väkisin olemaan toistensa seurassa, vaikka ei enään rakastakkaan?
Ja eikä ne kaikki isät ole niin pahoja mitä puhutaan. Meillä ainakin on näin että miehelläni on kova ikävä lastaan silloin kun on äidillään. Onneksi nyt lapsi asuu meidän luona 2viikkoa ja äidillään kaksi viikkoa. Ennen kuin edes mieheni tapasi minut niin äiti ei antanut edes poikaa isälleen joka toinen viikonloppu. Sitten hän vaati kun minut tapasi että näkisi joka toinen viikonloppu. ja nyt olemme tässä että poika asuu puoliksi molempien luona! Nyt vain isukki odottaa milloin voisi ottaa koko huoltajuuden itselleen koska ei tykkää siitä että pojan isäpuoli ei voi hyväksyä poikaa ja kaiken lisäksi on huumeitten kanssa tekemisissä. EIKÄ POJAN ÄITI OTA SIIHEN MITÄÄN KANTAA!!!
Valtaosa (yli 80%) iseistä joutuu etävanhemmaksi eron myötä - moni menettää huoltajuudenkin ja vaikka olisi yhteishuolto on hyvin vähän asioita mihin etävanhempi voi vaikuttaa. Tapaamiset on muutamia päiviä kuukaudessa - aniharva äiti on esim suostuvainen vuoroviikkosysteemiin. Että kyllä äidit kahmivat itselleen sen vanhemmuuden ...
Siitä 80 prosentista eroisiä noin 95% HALUAA olla etäisiä, etkö käsitä sitä? *nauraa*:D
En ymmärrä mistä olet saanut päähäsi, että eron jälkeen jokainen mies haluaa lapset vuoroviikoin tai jopa kokonaan itselleen. Leijut pilvissä, olet epärealistinen, olet piikittänyt ideologiaasi liian pitkään.
"Jaana", jankkaamisesi tarvitsee kohta diagnoosin. Olet aika syvällä.
Tuota asiaahan ei ole pahemmin tutkittu - olisi ihan kivaa tietää kuinka moni nainen olisi halukas etävanhemman rooliin eron myötä. Ja vastaavasti toki miesten osalta ...
Suomesta sanotaan että on hyvin vointi valtio mutta p... marjat sanon minä.
Kuinka moni mies on saanut yksinhuoltajuuden erottuaan? hyvin harva! kuinka moni mies on halunnut sitä todellakin? varmasti tosi moni!
Äidit luulevat että isällä ei ole mitään oikeutta lapsiin koska ei ole sitä kantanut 9kk ja ei ole venyttänyt alapäätään tai koknut sitä tuskaa mitä koituu raskauden aikana.
Mutta sanonpa sen että ei ilman miehiä lisäännyttäs. Ei pari lepakkoakaan voi tulla raskaaksi toistensa pimppa nesteestä. vaan siihen tarvitaan mieheltä hyvin tärkeää nestettä ja sitä kutsutaan spermaksi. Eikä sitä ne lepakotkaan saa muualta kuin spermapankista jonne joku ystävällinen mies on halunnut sitä luovuttaa. tai sitten joku tutun tutun serkun kaiman poika on sitä luovuttanut.
Menkäähän vähän äiskät itteenne ja myöntäkää että teissäkin on vikaa! monesti ne ovat ne exät jotk amanipuloivat lapsia siihen ettei saa tykäytä muista kuin äitistä ja äidin sukulaisista! EI AINA KAIKKI OLE ISIEN JA HEIDÄN UUSIEN NAISTEN VIKA!
moni mies on saanut yksinhuoltajuuden...?
Kyllä sen saa jos haluaa.Tämä meidänkin oikeuslaitos kun toimii sillä periaatteella,että rahalla saa ja hevosella pääsee.Miehen huippujuristi kun niittaa sen naisen ilmaisen oikeusavustajan mennen tullen.Puhuvathan he murhamiehiäkin vapaaksi.Kysymys on vain siitä,että miehet eivät vielä nykypäivänäkään tiedosta tätä asiaa,että 70 ja 80 luku on takana.Enää ei ole automaatti se että isän osa on vain elatusmaksujen maksaminen.
Ja rahalla saa,mutta muistutettakoon tässä isiä vielä siitä,että lapsista pitää myös todella välittää ja ajatella asia lasten kannalta.Ei soitellen sotaan.
mieheni haluaisi lapsen huoltajuuden koska äiti seurustelee huume diilerin kanssa. ja he saavat kaksoset nyt kuukauden sisällä ja isäpuoli ei voi sietää helluni poikaa ja kummallakaan siis pojan äidillä eikä isäpuolella ole ammattia eikä mitään tuloja.
Onko se mielestäsi oikein että toimeentuleva mieheni ei saa pojan huoltajuutta?
Rahaa ei ole niin paljoa että voisi maksaa kauheita summia juristeille.
että se siitä isien oikeuksista
huoltajuuden haluaa,pitää myös toimia.Et kertonut
oletteko tehneet mitään asian eteen?Isillä kun sattuu olemaan juuri ne samat oikeudet kuin äideillä.Asioiden eteen pitää vaan tehdä jotakin,eikä vaan "haluta".Sitä paitsi ymmärrän sanalla "toimeentuleva" sen että olisi rahaa myös asianajajaan.Tämähän on pitkä prosessi.Sen aikana voi sitten tinkiä jostain vähemmän tärkeästä.Ei selvinnyt myöskään lapsen ikä eikä lapsen oma tahto.Raha-asiassa saattaa helpottaa jos on hyvä kotivakuutus.
kokeiltu,ettei saa?
ja sanottu että ei vielä ainakaan koska äiti on uudelle miehelleen raskaana ettei tule mitään juttuja.
Ja kova on halu. Lapsi on nyt 4 vuotias joten hänen tahtoaan ei voida vielä hyväksyä.
että kun tätä viestiketjua lukee, niin aina kun joku itseään täynnä oleva äiti mollaa isiä, niin kannanottoja tulee jatkuvasti lisää,mutta kun esim.Jaana puolustaa miehiä ja katsoo asiaa mies näkökulmasta,niin eipä juuri kommentteja tule,tässä hyvin huomaa tämän millaisina yli-ihmisinä äidit itseään pitävät,aivan kuten joku tuolla muualla jo aiemmin kirjoitti naisista,että ensin jaetaan persettä kuin aamulehteä,kun paukahtaa paksuksi niin ollaan vähän aikaa miehen kanssa,sitten mies ulos,näin päästiinkin pääasiaan kuten monilta palstoilta saa lukea,KUIMPALJO MÄÄ SAAN ELAREI !!!!
Sen minkä sosku maksaa ja se riittää mainiosti.
Totta kai "Jaana" puolustaa miehiä, omaa sukupuoltaan ;)
Ainakin olen synnyttänyt muutaman lapsen :D
Totuus on kuitenkin se että valtaosa miehistä menettää lapsensa eron myötä - ja osa naisistakin. N 20% etävanhemmista on naisia. Elareitten ja tapaamisten perään kyllä vingutaan - mutta vanhemmuutta ei haluta toiselle suoda.
Yhteishuoltajuus ja laajat tapaamiset/vuoroviikkosysteemi niin taataan että sekä isä että äiti pysyy kuviossa mukana. Eihän sellainen asetelma onnistu että toiselle annetaan kaikki ilot ja toiselle jää vain ikävät asiat. Jaetaan surut niin jää myös kummallekin vanhemmuuden ilojakin.
Sinä olet yksisilmäinen ja yleistät omien yhdensuuntaisten mielikuviesi mukaan ja rankasti. Anna tutkimustuloksia, anna faktaa, älä mutuile niin kauheasti. Älä turhaan provoa tuolla samalla tyylillä. Olet yhden asian "nainen". Olet tämän palstan Peelo. Onneksi meillä on sefu, et ainakaan sille pallille pääse provoilemaan.
Sinulta irtoaa vain ja ainoastakaan yh-äitejä halveksuvia viestejä, näet yh-äideissä vain rahanahneen lapsensa isästä erottavan kammotuksen. Tulet provoilemaan kuukaudesta toiseen tälle palstalle, joka on ainakin minulle henkireikä. MIKSI?. Sen voi ottaa jo kiusanteoksi. En ole eläissäni lukenut tavanut tai kuullut sinunlaistasi "naista".
Tai olen, on täällä ennenkin vieraillut eräs sinunlaisesi yh-äitejä vihaava ihminen. Luojan kiitos hän hiljeni, mutta sitten saimmekin sinut paikkaamaan peelon puutetta.
Miten toteennäytät totuutesi/väittämäsi:
"Totuus on kuitenkin se että valtaosa miehistä menettää lapsensa eron myötä.."
Mistä sinä tiedät asian olevan noin??????
Odotan mielenkiinnolla. Sinulla on vain eroprosentteja... ei muuta.
Siinä on mm faktaa siitä että vain n 18% iseistä saa eron myötä lähivanhemmuuden. Faktaa on sekin että lain mukaan yhteishuolto on lähinnä vitsi - huoltajuus kutistuu eron jälkeen lähinnä siihen että saa allekirjoittaa passihakemuksen. Faktaa on sekin että vuoroviikkoasuminen on vielä hyvin harvinaista.
Anna linkki, jossa kerrotaan että kaikki eroisit haluavat lähivanhemmuuden? Tilastokeskuksessako sellainen tieto on?
Olin poika nimeltä jaana enkä tiennyt oonko roomeo vai juulia
www.om.fi/optula/uploads/nm4e5a.pdf
löyty tosi mielenkiintoista lukemista.
suosittelen! siellä puhuttiin jotain 19prosentista missä isälle on myönnetty yksinhuoltajuus.
jos tuo ei toimi niin hain googlen kautta hakusanalla lähivanhempien tilastot sitten eka linkki marjukka litmala
Anna linkki tilastoon: Kuinka moni isi haluaa lähivanhemmuuden ? Kuinka moni isi haluaa muuta kuin maksaa elatusmaksunsa ? Anna linkki, missä on tutkittua tietoa että yhteishuoltajuus on pelkkä vitsi, isin kannalta, tietenkin. Kerro, mistä voin lukea FAKTAA siitä, että mies on pois potkittu lastensa elämästä ? Älä jankkaa samaa, anna asiatietoa, älä kuvitelmiasi ja yleistyksiäsi.
Anna faktatietoa l. linkki siitä, että on lapsen paras asua vuoroviikoin vanhempien luona. Varmasti on tutkittua suomalaista tietoa vuoroviikkosysteemin vaikutuksista lapseen.
Linkkejä ja tilastoja viralliselta taholta, niitä minä kaipaan, enkä sinun musta-tuntuu-juttuja.
..ja vuoroviikkohuollot ovat kirjatut äiti+lapsi-osioon, koska lapsi on kirjoilla hyvin usein äidin luona. Tilastokeskuksessa on viime vuodenkin tilastot, joten prosentti on kai suurempi kuin tuo 19% ;)
Ei voi mitään, että käämit palaa tuollaisten "jaanojen" yleistysten takia. Seuraavaksi alan viestitellä webmasterille, jos "jaanan" yh-äitien mollaaminen ei lopu. Ei ole enää kyse keskustelusta yh:n arjesta tai -huoltajuuksista, vaan systemaattinen provoilu aiheella, joka loukkaa monia.piste.
Jos miehiä haastateltaisiin ja heidät laitettaisiin tosissaan valitsemaan etä-tai lähihuoltajuuden välillä, tuskin täällä eräs "jaana" vänkäisi mutuansa. Asia olisi Pläkki.
Ei hommasta saa täyttä totuutta jos tarkastelee vain eronneita vanhempia ja kuinka monessa tapauksessa isä saa lapset.Eihän ole tietoa onko isä ylipäätään halunnut lapsia.Mutta kun meitäkin kuitenkin jokunen on,niin asiaa pitäisi tarkastella oikeuteen menneiden tapausten perusteella.Veikkaisin,että silloin prosentit ovat nykyään(2005)noin 60/40.
Kyllä näissä kirjoituksissa on käynyt selväksi se,että meissä miehissä on paljon,jotka eivät edes halua lapsiaan.Sitäkin on kuitenkin turha yh äitien kiistää,etteikö heillä tämä rahapuoli painaisi välillä vaakakupissa enemmän kuin lapsen hyvinvointi.Siinäkun häviön sattuessa joutuukin elättämään itse itsensä ja vielä kuuluisat "elarit"päälle.
Ei se oikeuteen vieminen vielä mikään tilasto ole jota voidaan sinisilmäisenä tarkastella varauksetta. Olisipa hauska tietää, moniko haasteista on väsätty kiusallaan, kunnioittamatta lasten parasta. Sehän tässä kai piti ola se punainen lanka.
Minun tai yhdenkään tuttavapiirini yh-äidin tapauksessa rahalla ei ole ollut mitään tekemistä lähihuoltajuuden kanssa. Siksi täällä väitetyt mutut kalskahtavat oudoilta.
ex emäntä se kiusallaan meikäläistä oikeuteen oli vuosittain raastamassa.Rahaa joka vuosi lisää,yhteishuoltajuus pois,yksinhuoltajuus hänelle ym.ym.Sitten otin lapsen asumaan luokseni ja nyt kaikki pelaa hyvin.Näyttihän se aluksi kirpaisevan,mutta nyt hyväksynyt asian ja asiat ok.
kävin vaan mielenkiinnosta lukemassa tuon kirjoituksen ja asiaa se mielestäni on. Tämä tässä palstassa juuri on se vikana kun kaikki haukkuvat niin exät ku nyxätki toisiaan.
Jos jollakin on oikeasti joku hätä ja tarvitsee apua johonkin niin saa pelkkää paskaa niskaan niin exiltä ja nyxiltä.
mutta tämä on vain minun mielipiteeni.Asioita ei saa yleistää ellei ole täysin varma asioista.
Tilastoja siitä kuinka moni äiti olisi valmis etävanhemmuuteen ei valitettavasti ole olemassa. Tässähän voisi pistääihan gallupin kuinka moni olisi valmis siihen. Jossu - kumman roolin itse valitsisit?
Alle 10% tapauksista menee oikeuteen - suurin osa miehistä kai tyytyy kohtaloonsa että menettää lapsensa eron myötä.
Mutta laitanpa gallupin pystyyn - katsotaan miten käy ...
Ne isät joita minä tunnen ovat isiä eron jälkeenkin, jos niin haluavat.
Turha räpiköidä, sinä mustamaalaat yh-äitejä iloksesi, eikä se gallupeilla miksikään muutu.
Todennäköisesti vastaat itse niihin ties millä matti et teppo-nikeillä, joten otat nyt vaan lusikan karvaiseen kouraasi ja vaihdat välillä aihetta.
Jos lapset haluavat isälleen muuttaa ja minusta tehdä viikonloppuäidin, se on lastentahto, eikä siinä minun haluamisillani ole paljon väliä. Mutta luotan siihen, että olen pestini hyvin hoitanut (mitä isä ei ole tehnyt) ja saan heidän kasvuaan seurata lähietäisyydeltä hamaan aikuisikään saakka. Vieläkään et taida ymmärtää, että on eroperheitä, joissa isä ei ole kykenevä/halukas isäksi. Edes muutamaa päivää kuukaudessa, vaikka LAPSILLA olisi siihen oikeus. Minä viis veisaan siitä, onko isällä jotain haluja, enkä sääli miestä kuudes-osa-sentin vertaa, mikäli hän on tavalla tai toisella lapsensa hylännyt, vaikka itse enkeli-"Jaana" tällä palstalla toitottaisi näiden onnettomien luusereiden palopillinä.
Pitää muistaa että yleensä ero lähtee alkuun siitä että äiti ilmoittaa että haluaa erota - ja hän sitten vie lapset vaikka väkisin. Isä on altavastaajan roolissa näissä kuvioissa.
Ja tosiaan on selvää että jos isälle vaan annetaan muutaman päivän/kk jotkut tapaamiset niin aika harva sellaiseen "vanhemmuuteen" suostu. Sitten lähdetään perustamaan omaa perhettä ja hankkimaan omia lapsia jota saa rakastaa. Ja se on ihan oikea ratkaisu ... Jos kerran exä ne lapset omi itselleen niin pitäkööt niitä.
fakta Jossun kohdalla todeksi kun noin veti herneet nenäänsä,mutta se koirahan älähtää johon kalikka kalahtaa!!
Böö! :D
Älyttömästi vastauksia.
katoppa yksinhuoltaja Timo suhteista siel on varmaan enkat, se toinen nainen vetäs yli 12.500 vastausta voi veljet!!!
Kyllä mies vielä , onneksi, osaa hävetä. Naiset eivät häpeä, tuskin ovat mitään koskaan hävenneetkään. Meidän lasten äiti painelee perse paljaana itäkeskuksen juopposakissa, siinä se muiden kaltaistensa kanssa ryyppää penkeillä, välillä todellakin perse paljaana ym, eikä häpeä edes sitäkään. Pitää itseään maailman parhaana äitinä. Viimeksi käynyt lapsiaan tapaamassa 3kk sitten, silloinkin juovuksissa.
Yhä useampi äiti on nykyään vastuuton, lapsensa jättävä, miksi.
miesten perinteisin tavoin, jotta tasa-arvo toteutuisi yhteiskunnassa.
Noi on varmaan harvassa, et nainen ratkee ryyppää tai sitten on kokenut ettei häntä tarvitse enää, et sama mitä tekee.
Yleensä se on mies, joka on juopposakissa alati.
Ja ei ihme jos nainen kokee et jos häneltä on viety mies ja kohta lapsetkin ja isin uus nainen haukkuu ja junttaa hänet maan tasalle, eikä mies yhtään puolusta.
Perinteet elävät "Jo joutui armas aika" - laulussa ja Joulupukkina, vuosisadasta toiseen. Perinteinen Joulukin on muuttanut muotoaan, miksei perinteinen perhemallikin?
Kuka on sanonut, että ihminen elää tuhansia vuosia saman perinteisen kaavan mukaan?
Lokitkin ovat nykyään hampurilaisruokinnassa, kohta eivät osaa kalastaakaan enää, niin se maailma muuttuu.
Ennen vanhaan mies oli tukkimetsällä tai metsästysreissuilla kuukausitolkulla, äidin oli kasvatusvastuu. Vielä -60-luvulla urbaanit isät tekivät kuuden pitkänpäivän työviikkoa matkat yleisillä kulkuneuvoilla. Tuskinpa siinä kovin paljon sunnuntaisin lapsia kasvatettiin, äideillä se vastuu silloinkin oli.
Maaseudulla isät tekivät rankkoja 8 päivän viikkoja kylvöjen ja sadonkorjuun aikana ja talvet matkatöissä metsällä, renkeinä. Hyvin vähän menneisyydessä oli virkaisiä, opettajia tms, joilla oli mahdollisuus olla lastensa kanssa niin paljon kuin nykyisillä. Ehkäpä siinä onkin se syy nykyisien haluttomuuteen? Jospa he haluaisivatkin tehdä 8 tunnin työviikkoa ja nauttia lapsistaan vain joskus? (ajatus on lennokas ja radikaali, mutta ei tarkoituksellisen ilkeä) Eikä olla pehmoisiä, jollaisiksi naistenlehdet ovat isän ja miehen trendikkäästi muuttaneet.
Naisen rooli yhteiskunnassamme on muuttunut muutamassa vuosikymmenessä radikaalisti, miksi miehen tuli pysyä samanlaisena perinteisenä?
Nykyään tuntuu kasvatusvastuu olevan ennemminkin päivähoidolla, kuin perheillä. Niin tuskin oli ~40 vuotta sitten.
Tämä on sitten pohdiskeleva kannanotto, enkä soisi kenenkään nokkaantuvan sanoistani. Joskus musta on valkosta joskus valkoinen mustaa. Yleensä tylsän harmaata kuitenkin ;)
Alkuperäisen valittaessa »Lasten kasvatus vastuu on pikkuhiljaa jäänyt pelkästään äidille.» hän ei näköjään tiennyt että ennen kasvatusvastuu oli yleensä nimenomaan vain ja ainoastaan äidillä. Haluisikohan keskustelun aloittaja palata siihen perinteiseen äidin rooliin.