Tämä toistuu kerta kerran jälkeen, milloin ihmiset herää

Anonyymi-ap

Juonittelua sotien varjolla

Korona 2.0 naamioituna energiakriisiksi

Muistatko ne kuuluisat “two weeks to flatten the curve” -lauseet, joilla koko maailman sulku perusteltiin? Nyt sama käsikirjoitus on palannut takaisin – vain naamio on vaihdettu.
Tällä kertaa vihollisena toimii sota ja globalistien uusi mantra kuuluu: “Lyhytaikainen tuska pitkän aikavälin hyödyn vuoksi.”

Kuuntele, kuinka samat sanat toistuvat poliitikkojen ja median suusta eri maissa, kun he kaikki lukevat heille toimitettua identtistä skriptiä. He ovat niin typeriä, etteivät edes vaivaudu muuttamaan sanamuotoja.

Hegelin dialektiikkaa (ongelma – reaktio – ratkaisu) käytetään jälleen kerran ihmisten pettämiseen: ensin luodaan kriisi (Ukraina → Iran → Hormuzin salmen sulku), sitten odotetaan paniikkia ja polttoainepulaa – ja lopuksi tuodaan siihen ”ratkaisu”, joka tarkoittaa samoja rajoituksia kuin vuonna 2020: etätyötä, liikkumisen rajoituksia, polttoaineen säännöstelyä, lyhennettyjä työviikkoja ja kaikenlaista valvontaa.

Bensapumput tyhjenevät, hinnat nousevat rajusti, hallitukset julistavat hätätiloja ja Kansainvälinen energiajärjestö suosittelee suoraan sulkutila-tyylisiä toimia öljysokkiin.

On täysin perusteltua kysyä: onko kyseessä oikeasti sodan aiheuttama kriisi vai tarkkaan suunniteltu tilaisuus viedä digitaalista valvontaa, polttoaineen säännöstelyä ja uutta maailmanjärjestystä eteenpäin?

1

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      STUBBIN PUHEESTA SAARNAAN
      Elämme oudossa maailmassa. Kännykkä näytti illalla yllattäen videota Stubbin puheesta. Tämä sattui saunan pukuhuoneessa kun oli sopiva rauha . . seurasin puhetta vain toisella tai kolmannella korvalla, ja tajusin äkkiä vahvasti miten taitavasti Stubb kuljetti arvovaltaisia kuulijoitaan. Puhuu rauhan tekemisestä eri kannoilta, mutta koko ajan saarnaa taustalla sotaa Venäjää vastaan. Sitä ei ole helppo huomata, jos keskittyy vain hänen sanoihinsa. Mutta siellä se sota on. Ja miten raaka Stubb on kun hän pitää kiinni saaliistaan, ei anna pienintäkään armoa. Ei pienintäkään mahdollisuutta Venäjälle liikahtaa, ei mitään hengitystilaa.

      Sellainenkin katkelma on tullut vastaan, jossa pidetään jo selvänä, että Stubbia ei Suomi kiinnosta, vaan hän pyrkii huomattavasti korkeampaan virkaan. Se on selvä. Itse olen jo mielessäni kuvannut häntä useaan otteeseen Euroopan keisariksi. Se on se asenne, jolla hän muita maita puhuttelee ja ohjaa, sekoittaa ja järjestää. Ja sillä otteella hän säälittä käyttää myös Suomea.

      Tässä videossa hän tosiaankin perusteli sanomaansa sillä, että Suomi on voittanut jo 30 sotaa Venäjää vastaan, ja me kyllä tiedämme. Tuota tarkkaa sananmuotoa on vaikea muistaa, koska Stubb käyttää niin monipuolista äänenpainojen ja sävyjen kirjoa, että lauseen kuultava merkitys voi olla kovin erilainen kuin sanat sellaisinaan. Mutta tyynesti siis antaa väärää tietoa, vääriä käsityksiä kuulijoilleen, aivan kuin Suomi oli Venäjän voittamiseen huippuasiantuntija. Se oli sen sanoman viesti.

      Ja todellakaan - sen kuuli selvästi - tämä mies ei rauhaan myönny, vaan hän vetää Zelenskyin kanssa yhdessä kovaa linjaa. Se käy selvästi esille siinä miten he viittaavan toinen toisiinsa. Täydessä yhteistyössä.

      Ja tällä täydellä yhteistyöllä he ovat ajaneet Suomen nyt todella pahaan kuoppaan. Ei olisi voinut kuvitellakaan, mutta niin vain Suomi sallii kolmannen maan käyttää meidän ilmatilaamme Pietarin alueen pommittamiseen. Täsmälleen se sama painajainen, mistä viime sodat alkoivat. Ja oman maan presidentin luvalla, mutta aivan varmasti tämä on pitkään mietitty. Vietän Zelenskyin kanssa enemmän aikaa kuin vaimoni kanssa, naureskeli Stubb taannoin.

      Askel askeleelta ja vähän kerrallaan meitä ohjataan. Nyt kun totuus alkaa valjeta päättäjät ovat hiljaa. Vain rajavartijat kaivelevat vähin äänin konekiväärejä esiin yrittääkseen ampua saapuvat droonit meren yllä. Saa nähdä miten käy. Meri on kuitenkin aika laaja.

      Kiinalaiset koneet eivät enää lennä Suomen kautta. Meidät eristetään yhä pahemmin, ja se on selvää, että presidenttimme tarkoitti täyttä totta silläkin lauseellaan, että "Suomea ei ajatella", tarkoittaen omaa työtään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      1
      1576
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      96
      1504
    3. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1051
    4. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      201
      953
    5. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      124
      849
    6. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      797
    7. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      760
    8. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      42
      751
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      7
      724
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      60
      703
    Aihe