Morientes!
Osaisikohan kukaan kertoa mistä löytyisi benchmarking softa, jolla voisi saada vertailukelpoisia tuloksia Windows- & Linux-koneille ja jos verrannolliset tulokset saisi vielä Macillekin. Tarkoitan siis suoraa rehellistä laskentatehoa. Mulla nimittäin saattaisi olla piakkoin mahdollisuus testata Linuxia suht' järeällä raudalla. Olis mielenkiintoista kokeilla mihin ko. vekotin pystyy. ;)
benckmarking
6
373
Vastaukset
- idea
Tää on nyt hatusta vedetty idea.
Kokeile ajaa winellä jotain benckmark softaa, joka on tarkoitettu wintoosalle.Emulaattorin kautta ajettujen ohjelmien nopeus ei ole käytännössä koskaan verrattavissa siihen, jos samaa ohjelmaa ajetaan oikealla emuloitavalla alustalla. Tulokset ovat siis järjestään huonompia.
SuperPI menee ainakin winen läpi.....
- testipenkki
Tuota on joskus tullut käytettyä prosessorin/muistien rasitustestinä. Siinä näyttää olevan myös benchmarkin toiminto.
http://www.mersenne.org/prime.htm - harmaahurtta
Benchmarkkauksen suurin ongelma on juuri vertailukelpoisuus kun järjestelmät ovat niinkin erilaiset kuin windows ja linux. Suuntaa antavia lukuja saa esimerkiksi juuri prime95:llä (http://www.mersenne.org/freesoft.htm), mutta sekin lienee käännetty eri kääntäjällä eri alustoille, mikä jo aiheuttaa ongelmia tehokkuuksien vertailukelpoisuuksien suhteen. Toinen ero on järjestelmän optimointi ja säätö laskentatehtäviä varten.
En ottaisi saatuja lukuja liian vakavasti.- pc-spede
Kiitokset vinkeistä kaikille.
Ei tässä tosiaankaan ole tarkoituksena saada absoluuttisia tuloksia, vaan mielenkiinnosta kokeilla PowerPC&Linux kombinaatiota IBM pSeries palvelimella. Elo- syyskuussa olisi tilaisuus vähän testailla uudella koneella ennenkuin se otetaan tuotanto käyttöön. Yleensä tämmöiseen kikkailuun ei ole koskaan ollut aiemmin aikaa...
Jeps, ei vakavasti. :) Voin sitten palailla astialle, jos ja kun testit on tehty. Jos jollakulla on vinkkejä asian tiimoilta, niin mielelläni kuulisin niistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.614771Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk2493588Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni2593295Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma1123243Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie322225- 1011558
- 1681194
Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA761076Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril118986Toimari laittoi afrikkalaiset työharjoittelijat laulamaan Banaaninlastaajan laulua!
Käski vielä heidän sanoa aina aamulla tehtävien jaossa "tama ei olla valkoisen miehen homma."34931