Kun hyväosaiset ahnehtivat köyhille tarkoitettuja kohtuuhintaisia asuntoja, niin lopulta köyhä päätynee telttaan asumaan samaan aikaan kun rikas sijoittaa moniin asuntoihin, joissa ei edes itse asu.
Yllättävä käänne Helsingissä: Parjattujen hitas-kotien seuraaja uhkaa kaatua ennen aikojaan
Helsingin hitas-järjestelmä päätettiin lopettaa vuosia sitten. Seuraajaksi soviteltiin vuokralla omaksi -mallia, mutta nyt senkin kohtalo on vaakalaudalla.
https://yle.fi/a/74-20216656
Kohtuuhintaiseen asumiseen tähtäävä niin sanottu vuokralla omaksi -malli uhkaa kaatua Helsingissä. Sen piti korvata Helsingin hitas-järjestelmä.
Vuokralla omaksi -mallin kehittäminen aloitettiin lähes kolme vuotta sitten, jotta keskituloiset helsinkiläisperheet voisivat jatkossakin omistaa kotejaan.
Kaupunki oli jo aiemmin päättänyt lopettaa uusien hitas-asuntojen rakentamisen muun muassa siksi, että niitä ostetaan sijoitusmielessä ja vuokrataan eteenpäin.
https://yle.fi/a/74-20214720
Kaupunginvaltuuston hitas-kuningatar vuokraa asuntoaan
Hitas-asuntojen sarjaomistajien listalta löytyy myös Helsingin kaupunginvaltuuston puheenjohtaja, kansanedustaja Eveliina Heinäluoma (sd.). Hän omistaa kolme hitas-asuntoa.
Heinäluoma asuu yhdessä puolisonsa kanssa omistamassaan asunnossa Myllypurossa.
Toisen asunnon hän omistaa yksin. Se on vuokralla.
– Saan siitä pikkuisen alle markkinavuokran, Heinäluoma kertoo Ylelle sähköpostitse.
Lisäksi hän omistaa osan kolmannesta asunnosta isänsä, europarlamentaarikko Eero Heinäluoman (sd.) kanssa.
– Odotan asuntomarkkinoiden elpymistä, ja tarkoitukseni on tämän vuoden aikana myydä nämä muut omistukset pois.
Heinäluoman tulot olivat toissa vuonna yli 109 091 euroa. Pääomatuloja hänelle ei kertynyt ollenkaan.
Rikas tarvitsee monta asuntoa ja köyhä ei yhtään?
9
165
Vastaukset 9
- Anonyymi00001
Rikkaalla on yleensä paljon arvokasta tavaraa, antiikkia ja muita arvoesineitä, kultaharkkoja, kultaisia wc-pönttöjä ym. Pitäähän sitten olla monta asuntoa, että kaikki rompe saadaan turvallisesti katon alle. 🏰
- Anonyymi00010
Rikkauttakin on montaa lajia....
- Anonyymi00002
SDPn kaksinaamaisuus ei yllätä ketään.
- Anonyymi00003
Asunnoista tuli mieleen, että Supo epäili jo aikoja sitten venäjän ostaneen sotilailleen kiinteistöjä Suomesta. Siitä tuli sitten lisäksi mieleen tämä video, jossa kerrotaan, miten yksi venäläinen vakooja paljastettiin.
How I caught an Illegal Russian Spy
https://youtu.be/xjo0iLssbI8 - Anonyymi00004
Demarit antavat ahneudelle aina kasvot.
- Anonyymi00006
Ne vie muilta tuhkatkin uunista.
- Anonyymi00007
Kerrottaisiinpa myös montako hitas-asuntoa kokoomuslaisilla on !
Ne osaa häikäilemättä hyödyntää kaiken.- Anonyymi00008
Kokoomus ajaa rikkaiden etuja. Ei se ole mikään salaisuus.
- Anonyymi00009
Anonyymi00008 kirjoitti:
Kokoomus ajaa rikkaiden etuja. Ei se ole mikään salaisuus.
Salaisuus on kuinka jaksaa jankuttaa tuollaista roskaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.2381538Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va3021148Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan69829Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä48733- 120653
Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt37622Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka27605Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.49555- 45535
Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.94525- 45507
- 32501
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48495- 32474
Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain77461Onko kahvila Retro samalla pub???
Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm8427- 77422
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K7402Iivari esittää poliisin tutkintaa
Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj21401Oletteko täyttä sataa?
Muuta etunimienne kirjaimet numeroiksi. Esim. Mia ja Risto siitä tulee 8 numeroa. Laske ne yhteen . Paljonko tulee?33400