Kanan munat.

Anonyymi-ap

Palstalla vaikuttaa karjatilallisen poika ja henkilö jolla kommuunissaan kanala.

Aikoinaan kerroin kuinka maukasta onkaan maito vanhanajan tyyliin naturel lehmistä sellaisenaan ilman mitään käsittelyitä, jolloin karjakeittiöstä älähti pakteerikammoinen.

Jälleen aamupalalla maiskuttelin kyseistä mangorahkan kanssa, mutta keitin myös munat.

Uppo sellaisia en ole onnistunut valmistamaan siten että pitäisin niistä mutta keitän seuraavasti:

Tuikkaan munien tylppään päähän piikilläni pienen reiän.
Kiehuvaan veteen munat ja tarkka ajanotto 5 minuuttia.
Välittömästi kylmään veteen noin minuutiksi.

Miten kommuunissa, täytyykö munien olla miehekkäästi kovempia?

6

195

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Kananmunat vai kanan munat? Kanalla on munat, kun se punkee ne ulos. Kukolla on munat, mutta ei muni.

    • Anonyymi00002

      Meistä joka ikisen esi-isät ovat olleet maanviljelijöitä, karjatilallisia taikka renkejä ja piikoja, jotkut pehtooreita. Ei tarvitse mennä ajassa kauas taaksepäin, muutama sata vuotta ja siellä on touhuttu pelloilla, käännelty kiviä ja raivattu metsää.
      Siellä on opittu kädentaitoja ja omatoimista elämistä joista kaupunkilaisilla ei ole mitään käsitystä. Suomessa on edelleen noin 41.000 maatilaa / maatalousyritystä. Tilojen keskikoko on 56 hehtaaria. 85% näistä on perheyrityksiä.
      Kotimaiseen tuotantoon aiotaan panostaa jälleen, koska tuonti on todettu epävarmaksi ja vaaralliseksi huoltovarmuudelle. Siellä on Hormuzinsalmella ananaspurkit ja tonnikalat jumissa sodan vuoksi. Kiitos vaan Trumppi ja kiitos myös polttoaineen hinnasta. Onneksi vaimon autolla 100 km maksaa alle euron ja sillä tehdään pidemmät matkat.

      laiffila

    • Anonyymi00003

      Kiitän vinkistä, sillä en ole kokeillut tuota reiän tekemistä. Mieluiten söisin noin viiden minuutin munia, mutta kuoren irtoaminen on haastavaa.

      Kokeilenpa reiän kanssa seuraavaksi. Voileivän päälle tarvii vähintään 7 minuuttia, sillä muuten munaleikkuri tursauttaa keltuaisen pitkin pöytää.

      Paistettuna ehdottomasti vain toinen puoli ja keltuainen pitää olla vielä juokseva. Thaimaassa lähes poikkeuksetta kananmuna paistetaan aamiaiselle niin, hotelleiden ja muidenkin ravintoloissa.

      Siten olen saanut 7 minuutin munasta kuoren paremmin irtoamaan, että siinä viiden minuutin kohdalla kopsautan lusikalla kuoret rikki ja annan kiehua vielä kaksi minuuttia.

      Lapsuuden parhaat hetket on eletty mummolan karjatilalla. Tunnen kaikki ne tuoksut nenässäni lehmiä, horsmaa, heinää, sikalaa ja AIV- rehua myöten. Se oli aidointa Suomea mitä voi olla.

      Pääsin ajamaan traktoria kun aikuiset mätti seipäältä heinää lavalle. Muistan traktorin äänet ja kytkin oli niin jäykkä että jouduin miltei seisomaan sen päällä. Samaisella traktorilla lavalla ukki perheineen toi muuttokuorman Kainuusta Lahteen.

      Se oli pieni tila jossa noin 12 lypsävää, yksi härkä, puolitusinaa sikaa, parikymmentä kanaa, yksi hevonen ja viljelysalaa sellainen 10 hehtaaria. Karjalan karhukoira oli ja kissa.

      Ukki oli muualla päivätöissä ja mummo hoiteli kotiaskareet. Tila ei työllistänyt täyspäiväisesti ketään. Mummolla riitti puuhaa sillä lapsia oli seitsemän ja sittemmin lapsenlapset siihen päälle. Leipätaikinaa oli kaksi saavillista aina kerralla.

      Kaveri ajaa, tulee meille kylään muutamaksi päiväksi. Tavoitteet on nousseet Pattayan maratonia silmälläpitäen meillä sbugeilla.

      2010

      • Anonyymi00004

        "nenässäni lehmiä, horsmaa, heinää, sikalaa ja AIV- rehua myöten"

        Aika iso nenä sulle ;) Pilkun puuttuminen muuttaa lauserakennetta hauskasti.


      • Anonyymi00005

        Voi hyvänen aika sentään että kotikokki ei tiedä vielä lähes kuuskymppisenä miten munat keitetään, mahtaako osata keittää perunoita.

        Jumankekka, munan tylppään päähän pikku reikä ja kiehuvaan veteen pantaessa, sieltä kuplii ilmat vex silminnähden ja vettä menee sisään.

        Sitten hetkeksi kylmään veteen, eikä ole pienintäkään ongelmaa kuoria.

        Näsäidiootille vinkkinä että siellä jnttilan s-marketissa myydään isot vapaan kanan munat, jotka on Laitilan munia.


      • Anonyymi00006
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        Voi hyvänen aika sentään että kotikokki ei tiedä vielä lähes kuuskymppisenä miten munat keitetään, mahtaako osata keittää perunoita.

        Jumankekka, munan tylppään päähän pikku reikä ja kiehuvaan veteen pantaessa, sieltä kuplii ilmat vex silminnähden ja vettä menee sisään.

        Sitten hetkeksi kylmään veteen, eikä ole pienintäkään ongelmaa kuoria.

        Näsäidiootille vinkkinä että siellä jnttilan s-marketissa myydään isot vapaan kanan munat, jotka on Laitilan munia.

        Pasanen ostanut Laitila tarjousmunia ja kiroillut kun kuori ei irtoa. Kysynyt sitten tekoälyltä että miten kuori irtoaa ja päätti heti tulla sitten elvistelemään munatietämyksellä Pattayan matkailupalstalle esiintyen lähes Michelin -tasoisena munamestarina.
        Mitä yhteistä on kolmen minuutin munalla ja Pasasen? -Molemmat on löysiä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      373
      856
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      842
    3. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      76
      630
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      625
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      65
      615
    6. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      599
    7. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      142
      585
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      30
      576
    9. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      557
    10. En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä

      Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.
      Ikävä
      25
      550
    Aihe