TRUMP: Teillä on 48 tuntia aikaa suostua vaatimuksiimme
IRAN: Emme tule suostumaan
TRUMP: Selvä. Siinä tapauksessa teillä on viisi päivää aikaa suostua jolloin voimme tehdä yhdessä diilin.
IRAN: Emme aio suostua eikä meitä pysäytetä
TRUMP: Tehkäämme 1:n kuukauden tulitauko
IRAN: Ei tarvetta sille
TRUMP: Ok. Siinä tapauksessa lähetämme maajoukkoja kimppuunne,
IRAK: Tulkaa vain lähemmäksi,
TRUMP: Teidän täytyy avata Hormuzin salmi laivaliikenteelle.
IRAN: OK, maksakaa meille korvaukset aloittamastanne sodasta.
TRUMP: Te yritätte käskeä meitä.
IRAN: Tehkää kuten sanomme tai suljemme Ban El Mandebin salmen myös.
Iran ja Abbas Araghchi ovat tehneet Trumpista kansainvälisen naurun aiheen.
Trump on hätää kärsimässä
31
218
Vastaukset
- Anonyymi00001
Netanjahulla paniikkia ilmassa, jos Trump tekee diilin? Kenenkäs kanssa hän sitten veisi loppuun 40 vuoden haaveensa Iranin täydestä tuhoamisesta? Trump always chickens out?
"Israelin pääministeri Benjamin Netanjahu varoitti sunnuntaina Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpia suostumasta tulitaukoon Iranin kanssa tässä vaiheessa sotaa, kertoo korkea-arvoinen israelilainen virkamies Channel 12 -uutiskanavalle. Asiasta uutisoi myös Times of Israel.
Israelilaismedioiden mukaan Netanjahu soitti näennäisesti Trumpille onnitellakseen tätä amerikkalaisen F-15-miehistön jäsenen pelastamisesta Iranissa, mutta käytännössä ilmaistakseen huolensa tulitaukoon liittyvistä riskeistä.
Trump puolestaan sanoi Netanjahulle, että aselepo on edelleen mahdollinen, jos Iran täyttää Yhdysvallaten vaatimukset. Hän korosti, ettei luovu vaatimuksesta, että Teheran luovuttaa rikastetun uraaninsa ja lopettaa rikastamisen.
Channel 12:n siteeraamien Trumpin lähipiirin virkamiesten mukaan, vaikka presidentti haluaa sopimuksen, Iranin nykyinen kanta tuskin mahdollistaa sitä lähitulevaisuudessa."
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/eb6eadb6-141d-4420-943e-8a8490ebc6ea Trump on ajettu/ajautunut epätoivoiseen asemaan. Hänen retoriikkansa on sen myötä koventunut. Loogista ja rationaalistahan hänen ajattelunsa ei ole ollut koskaan. Netanjahu, USAn sionistit (juutalaiset ja evankelistit), CIA sekä aseteollisuus on vienyt trumpia kuin pässiä narussa. Silmät ummessa kohti jyrkänteen reunaa.
Nyt trump joutuu valitsemaan vain huonoista vaihtoehdoista. Joko leimautua taco-luuseriksi tai viedä USA ja maailma vähintään taloudelliseen kaaokseen. Molemmissa tapauksissa odottaa USAn kansan tuomio eikä se lupaa trumpille hyvää. Netanjahu tajuaa taco-riskin ja sen vuoksi hän kiirehti viime yönä soittamaan trumpille, että ymmärtäisi homman olevan vielä pahasti vaiheessa, joten mitään sopimuksia iranilaisten kanssa ei pidä tehdä. Koskaan yhtään suurempaa valtiota ei ole kyetty lannistamaan ja voittamaan ilmapommituksilla. Iranin johto ymmärtää sen ja siksi sen päästrategia on maajoukkojen sodassa. Onko trump menossa tähän ansaan? Ehkei helposti, mutta vaihtoehdotkin käyvät vähiin. trumpille ei ole näköpiirissä onnelista loppua. Sijaiskärsijöitä olemme me eurooppalaiset, jotka epäonneksemme emme ole ottaneet tosissaan USAn entisen ulkoministerin Henry Kissingerin viisautta: On hengenvaarallista olla USAn vihollinen mutta on kohtalokasta on sen liittolainen.- Anonyymi00002
Trumpin PR-voitto jää kuitenkin laihaksi kahdesta syystä. Vaikka pilotin pelastusoperaatio olikin menestys, niin se vaati aivan jäätävästi resursseja ja tuli siten suhteellisesti ajateltuna yksittäisenä operaationa kalliiksi. USA:ssa juuri sotimisen hinta on saanut monen Trumpin politiikan seurauksena oman taloutensa kanssa kärvistelevän esittämään kovaa kritiikkiä koko sotaa kohtaan. Tämän Iran tietää vaikka sille USA:n joukkojen salamavierailu maaperällään onkin puolestaan PR-tappio. Toisekseen Iran on onnistunut todistetusti ampumaan alas USA:n stealth-kaluston viimeisintä osaamista edustavan hävittäjän F-35:sen. Sitä ei voi pitää ihan vähäpätöisimpänä menetyksenä sekä USA:n asevoimille että Lockheed Martinille.
Anonyymi00002 kirjoitti:
Trumpin PR-voitto jää kuitenkin laihaksi kahdesta syystä. Vaikka pilotin pelastusoperaatio olikin menestys, niin se vaati aivan jäätävästi resursseja ja tuli siten suhteellisesti ajateltuna yksittäisenä operaationa kalliiksi. USA:ssa juuri sotimisen hinta on saanut monen Trumpin politiikan seurauksena oman taloutensa kanssa kärvistelevän esittämään kovaa kritiikkiä koko sotaa kohtaan. Tämän Iran tietää vaikka sille USA:n joukkojen salamavierailu maaperällään onkin puolestaan PR-tappio. Toisekseen Iran on onnistunut todistetusti ampumaan alas USA:n stealth-kaluston viimeisintä osaamista edustavan hävittäjän F-35:sen. Sitä ei voi pitää ihan vähäpätöisimpänä menetyksenä sekä USA:n asevoimille että Lockheed Martinille.
Tämä trumpin tiedotustilaisuus oli pöyristyttävä. trump kertoi ja ihasteli USAn asevoimien operaatiota kuin joku pikkulapsi nähdessään uuden lelun. Samaa linjaa jatkoi sotaministeri hegseth. Hänen elää jossain räiskintäpelien maailmoissa ja näkee siinä sivussa uskonnollisia näkyjä. trumpinkin mukaan itse jumala oli paikalla ihastelemassa amerikkalaisten täsmäoperaatiota. Nämä alkavat olla jopa hullumpia kuin hitler aikoinaan. hitler ei tainnut sentään nähdä kaiken aikaa tällaisia hallusinaatioita.
trumpilla ei ole mitään suunnitelmaa. Hän menee fiilispohjalta ongelmasta toiseen kunnes karahtaa lopullisesti karille. Nyt karilleajo alkaa olla lähempänä kuin koskaan. Sitä on vaikea välttää enää tacoilullakaan. Tulevan yönä nähdään, vieläkö tacolla mennään vähän matkaa vai rytiseeko kunnolla. Kumpikaan vaihtoehto ei lupaa erityisen hyvää kenellekään.- Anonyymi00004UUSI
mielipidepankki kirjoitti:
Tämä trumpin tiedotustilaisuus oli pöyristyttävä. trump kertoi ja ihasteli USAn asevoimien operaatiota kuin joku pikkulapsi nähdessään uuden lelun. Samaa linjaa jatkoi sotaministeri hegseth. Hänen elää jossain räiskintäpelien maailmoissa ja näkee siinä sivussa uskonnollisia näkyjä. trumpinkin mukaan itse jumala oli paikalla ihastelemassa amerikkalaisten täsmäoperaatiota. Nämä alkavat olla jopa hullumpia kuin hitler aikoinaan. hitler ei tainnut sentään nähdä kaiken aikaa tällaisia hallusinaatioita.
trumpilla ei ole mitään suunnitelmaa. Hän menee fiilispohjalta ongelmasta toiseen kunnes karahtaa lopullisesti karille. Nyt karilleajo alkaa olla lähempänä kuin koskaan. Sitä on vaikea välttää enää tacoilullakaan. Tulevan yönä nähdään, vieläkö tacolla mennään vähän matkaa vai rytiseeko kunnolla. Kumpikaan vaihtoehto ei lupaa erityisen hyvää kenellekään.Eilen esitetty Trump Show III jakso käsitteli sitä, että tekeekö Trump tietoisesti ns Nixon "hullun valtiomiehen arvaamatonta politiikkaa", vai onko Trump todella mieleltään sairas.. Oli hyvää pohdintaa ja Nixonin toiminta perustui täydelliseen arvaamattomuuteen ja ns epätodennäköisiin päätöksiin ja sen tarkoitus oli pitää vastustaja peloissaan ja taipuvaisina epäedullisiin sopimuksiin. Toisaalta Trumpin toiminta kaikessa tukee vahvasti sitä teoriaa, että Trump on yksinkertaisesti mieleltään pahasti sairas, tähän taas viittaa koko Trumpin ura ja sitä vahvistaa Mary Trumpin kirjan päätelmät, Mary Trump on psykiatrian tohtori. Mutta tacon pieni mieli ja kiihkomielinen Hegseth voi hyvinkin aloittaa sotarikosten tekeminen. Mutta itse dokumentissa kiinnitti huomion se, että kun Trump nimitti Pam Bondin oikeusministeriksi, niin aivan ensimmäinen tehtävä oli irtisanoa kaikki FBIn työntekijät ja lopettaa osasto, joka tutki venäjän vaikutusta USAn presidentinvaaleihin. Seuraava tehtävä heti perään oli lopettaa tutkimukset ja osasto, joka oli paneutunut mahdollisiin Trumpin väärinkäytöksiin ja rikoksiin. Sattumaa, uskokoon ken haluaa. Sinällään kevennyksenä voi havaita, että me länsimaalaiset olemme aina kauhistelleen islaminuskoisten kiihkouskovaisuutta, mutta jos osa meistä katsoo peiliin, niin ihan samoja hulluja on länsimaissakin ja yhtä kiihkouskovaisia (Hegseth + maga pellet).
- Anonyymi00007UUSI
Anonyymi00004 kirjoitti:
Eilen esitetty Trump Show III jakso käsitteli sitä, että tekeekö Trump tietoisesti ns Nixon "hullun valtiomiehen arvaamatonta politiikkaa", vai onko Trump todella mieleltään sairas.. Oli hyvää pohdintaa ja Nixonin toiminta perustui täydelliseen arvaamattomuuteen ja ns epätodennäköisiin päätöksiin ja sen tarkoitus oli pitää vastustaja peloissaan ja taipuvaisina epäedullisiin sopimuksiin. Toisaalta Trumpin toiminta kaikessa tukee vahvasti sitä teoriaa, että Trump on yksinkertaisesti mieleltään pahasti sairas, tähän taas viittaa koko Trumpin ura ja sitä vahvistaa Mary Trumpin kirjan päätelmät, Mary Trump on psykiatrian tohtori. Mutta tacon pieni mieli ja kiihkomielinen Hegseth voi hyvinkin aloittaa sotarikosten tekeminen. Mutta itse dokumentissa kiinnitti huomion se, että kun Trump nimitti Pam Bondin oikeusministeriksi, niin aivan ensimmäinen tehtävä oli irtisanoa kaikki FBIn työntekijät ja lopettaa osasto, joka tutki venäjän vaikutusta USAn presidentinvaaleihin. Seuraava tehtävä heti perään oli lopettaa tutkimukset ja osasto, joka oli paneutunut mahdollisiin Trumpin väärinkäytöksiin ja rikoksiin. Sattumaa, uskokoon ken haluaa. Sinällään kevennyksenä voi havaita, että me länsimaalaiset olemme aina kauhistelleen islaminuskoisten kiihkouskovaisuutta, mutta jos osa meistä katsoo peiliin, niin ihan samoja hulluja on länsimaissakin ja yhtä kiihkouskovaisia (Hegseth maga pellet).
On tutkittu juttu, että valta muuttaa aivoja. Kautta maailmanhistorian ovat diktaattorit menettäneet jossain kohtaa jollain tasolla järkensä.
Anonyymi00004 kirjoitti:
Eilen esitetty Trump Show III jakso käsitteli sitä, että tekeekö Trump tietoisesti ns Nixon "hullun valtiomiehen arvaamatonta politiikkaa", vai onko Trump todella mieleltään sairas.. Oli hyvää pohdintaa ja Nixonin toiminta perustui täydelliseen arvaamattomuuteen ja ns epätodennäköisiin päätöksiin ja sen tarkoitus oli pitää vastustaja peloissaan ja taipuvaisina epäedullisiin sopimuksiin. Toisaalta Trumpin toiminta kaikessa tukee vahvasti sitä teoriaa, että Trump on yksinkertaisesti mieleltään pahasti sairas, tähän taas viittaa koko Trumpin ura ja sitä vahvistaa Mary Trumpin kirjan päätelmät, Mary Trump on psykiatrian tohtori. Mutta tacon pieni mieli ja kiihkomielinen Hegseth voi hyvinkin aloittaa sotarikosten tekeminen. Mutta itse dokumentissa kiinnitti huomion se, että kun Trump nimitti Pam Bondin oikeusministeriksi, niin aivan ensimmäinen tehtävä oli irtisanoa kaikki FBIn työntekijät ja lopettaa osasto, joka tutki venäjän vaikutusta USAn presidentinvaaleihin. Seuraava tehtävä heti perään oli lopettaa tutkimukset ja osasto, joka oli paneutunut mahdollisiin Trumpin väärinkäytöksiin ja rikoksiin. Sattumaa, uskokoon ken haluaa. Sinällään kevennyksenä voi havaita, että me länsimaalaiset olemme aina kauhistelleen islaminuskoisten kiihkouskovaisuutta, mutta jos osa meistä katsoo peiliin, niin ihan samoja hulluja on länsimaissakin ja yhtä kiihkouskovaisia (Hegseth maga pellet).
trumpilla kiihkouskovaisuus lienee vain huonosti näyteltyä tai sitten hän kuuluu johonkin kiroilevien rääväsyiden uskontokuntaan. hegseth on aidommin uskovainen ja hänellä uskonto yhdistyy alkoholismin ja videopelien fantasiamaailmaan. netanjahun hallitus lukee 400 vuotta ennen ajanlaskua julkaistua toorastaan, mitä seuraavaksi pitäisi tehdä kirjan oletettujen ennusteiden vauhdittamiseksi. trump on nimittänyt Jerusalemiin suurlähetteilään, joka lukee tuota opusta yhdessä netanjahun kanssa ja päätyy aina samaan tulkintaan. Tapetetaan lisää ja vallataan lisää maata. Kyllä se aika jossain näyttää, missä raja kulkee. Näiden mukaan se olisi idässä Eufrat ja lännessä Niili, joten joka suuntaan pitäisi puullistua.
USAssa on oma kiihkouslkovaisten evankelistien ryhmä. Kotoperäiset kristittymme ovat jollain ihan täyshihhuleita lukuunottamatta jotenkin tolkussaan Amerikan evankelisteihin verrattuna. Olemme aina uskotelleet, että USA on samanlainen ja arvoiltaan samanlainen maa kuin läntinen Eurooppa. Osa sitä eli erityisesti rannikkoseutujen Amerikka onkin, mutta ruoste- ja Raamattuvyöhyke pitää sisällään jos jonkinlaista punaniskaa ja körttikansaa. Toinen merkittävä lobbarityhmä ovat Amerikan juutalaiset, joita on yhtä paljon kuin Israelissa asukkaita. Nämä ovat varakkaita ja vaikutusvaltaisia, jotka rahoittavat poliitikkoja. Eivät he sitä tee ilmaiseksi.
Uskonnon ja politiikan sekoittamisen ongelma on havaittu jo kauan sitten. Hyvä esimerkki on Turkki, missä Mustafa Kemal Ataturk erotti sata vuotta sitten uskonnon ja politiikan erilleen. Hän näki maallistumisen välttämättömäksi Turkin kehitykselle. Nykyinen presidentti Erdogan vie kehitystä taas päinvastaiseen suuntaan eli uskonto ohjaa hänekin valtapyrkimyksiään. Samaa hulluutta on niin islamilaisessa, juutalaisessa ja kristillisessä maailmassa. Uskonnon pahaa tekevä ominaisuus yhdistää näitä kolmea. Maallistunut Eurooppa on onneksi irtaantunut tästä hulluudesta. Toivotaan ainakin niin.- Anonyymi00008UUSI
Avaus Pankkolängvitsinä ja komppaus Pankkina.
Mut mitä v..a tää kuuluu Keskustan pastalle? - Anonyymi00009UUSI
Anonyymi00004 kirjoitti:
Eilen esitetty Trump Show III jakso käsitteli sitä, että tekeekö Trump tietoisesti ns Nixon "hullun valtiomiehen arvaamatonta politiikkaa", vai onko Trump todella mieleltään sairas.. Oli hyvää pohdintaa ja Nixonin toiminta perustui täydelliseen arvaamattomuuteen ja ns epätodennäköisiin päätöksiin ja sen tarkoitus oli pitää vastustaja peloissaan ja taipuvaisina epäedullisiin sopimuksiin. Toisaalta Trumpin toiminta kaikessa tukee vahvasti sitä teoriaa, että Trump on yksinkertaisesti mieleltään pahasti sairas, tähän taas viittaa koko Trumpin ura ja sitä vahvistaa Mary Trumpin kirjan päätelmät, Mary Trump on psykiatrian tohtori. Mutta tacon pieni mieli ja kiihkomielinen Hegseth voi hyvinkin aloittaa sotarikosten tekeminen. Mutta itse dokumentissa kiinnitti huomion se, että kun Trump nimitti Pam Bondin oikeusministeriksi, niin aivan ensimmäinen tehtävä oli irtisanoa kaikki FBIn työntekijät ja lopettaa osasto, joka tutki venäjän vaikutusta USAn presidentinvaaleihin. Seuraava tehtävä heti perään oli lopettaa tutkimukset ja osasto, joka oli paneutunut mahdollisiin Trumpin väärinkäytöksiin ja rikoksiin. Sattumaa, uskokoon ken haluaa. Sinällään kevennyksenä voi havaita, että me länsimaalaiset olemme aina kauhistelleen islaminuskoisten kiihkouskovaisuutta, mutta jos osa meistä katsoo peiliin, niin ihan samoja hulluja on länsimaissakin ja yhtä kiihkouskovaisia (Hegseth maga pellet).
Mut mitä v..a Pankkolängvitsi tää kuuluu Keskustan pastalle?
- Anonyymi00011UUSI
Anonyymi00009 kirjoitti:
Mut mitä v..a Pankkolängvitsi tää kuuluu Keskustan pastalle?
Hyvin kuuluu molemmilla korvilla.
- Anonyymi00012UUSI
mielipidepankki kirjoitti:
trumpilla kiihkouskovaisuus lienee vain huonosti näyteltyä tai sitten hän kuuluu johonkin kiroilevien rääväsyiden uskontokuntaan. hegseth on aidommin uskovainen ja hänellä uskonto yhdistyy alkoholismin ja videopelien fantasiamaailmaan. netanjahun hallitus lukee 400 vuotta ennen ajanlaskua julkaistua toorastaan, mitä seuraavaksi pitäisi tehdä kirjan oletettujen ennusteiden vauhdittamiseksi. trump on nimittänyt Jerusalemiin suurlähetteilään, joka lukee tuota opusta yhdessä netanjahun kanssa ja päätyy aina samaan tulkintaan. Tapetetaan lisää ja vallataan lisää maata. Kyllä se aika jossain näyttää, missä raja kulkee. Näiden mukaan se olisi idässä Eufrat ja lännessä Niili, joten joka suuntaan pitäisi puullistua.
USAssa on oma kiihkouslkovaisten evankelistien ryhmä. Kotoperäiset kristittymme ovat jollain ihan täyshihhuleita lukuunottamatta jotenkin tolkussaan Amerikan evankelisteihin verrattuna. Olemme aina uskotelleet, että USA on samanlainen ja arvoiltaan samanlainen maa kuin läntinen Eurooppa. Osa sitä eli erityisesti rannikkoseutujen Amerikka onkin, mutta ruoste- ja Raamattuvyöhyke pitää sisällään jos jonkinlaista punaniskaa ja körttikansaa. Toinen merkittävä lobbarityhmä ovat Amerikan juutalaiset, joita on yhtä paljon kuin Israelissa asukkaita. Nämä ovat varakkaita ja vaikutusvaltaisia, jotka rahoittavat poliitikkoja. Eivät he sitä tee ilmaiseksi.
Uskonnon ja politiikan sekoittamisen ongelma on havaittu jo kauan sitten. Hyvä esimerkki on Turkki, missä Mustafa Kemal Ataturk erotti sata vuotta sitten uskonnon ja politiikan erilleen. Hän näki maallistumisen välttämättömäksi Turkin kehitykselle. Nykyinen presidentti Erdogan vie kehitystä taas päinvastaiseen suuntaan eli uskonto ohjaa hänekin valtapyrkimyksiään. Samaa hulluutta on niin islamilaisessa, juutalaisessa ja kristillisessä maailmassa. Uskonnon pahaa tekevä ominaisuus yhdistää näitä kolmea. Maallistunut Eurooppa on onneksi irtaantunut tästä hulluudesta. Toivotaan ainakin niin.Joo mut jostain syystä teikäläisille ei kelvannut shaahi maallinen Iran jossa naiset oli tasa-arvoisia.
Toinen asia et kannattaisko pappojen vähän harjoitella ytimekkäämpää ilmaisua.
Noita jaksa kukaan lukea. Anonyymi00012 kirjoitti:
Joo mut jostain syystä teikäläisille ei kelvannut shaahi maallinen Iran jossa naiset oli tasa-arvoisia.
Toinen asia et kannattaisko pappojen vähän harjoitella ytimekkäämpää ilmaisua.
Noita jaksa kukaan lukea.Keille teikäläisille? Jos tarkoitat, minua, niin arvostan demokratiaa ja kansalaisvapauksia noin lyhyesti sanottuna.
Mittapuuna ei pitäisi olla shaahin aikainen Iran. Et ilmeisesti tunne Iranin historiaa. Vuonna 1953 USA ja Iso-Britannia tukivat aktiivisesti vallan vaihtoa Iranissa ja onnistuivat siinä. Demokraattisesti hallitun Iranin tilalle tuli USAn marionetin Resa Pahlavin eli yksinvaltiaan shaahin johtama Persia. Sitä edeltävässä demokratiassa kaikki taisivat olla tasa-arvoisempia kuin shaahin hirmuhallinnossa, missä vankiloita täytettiin poliittiseen oppositioon kuuluvilla ihmisillä enemmän kuin rikollisilla. USA ja britit halusivat shaahin valtaan, koska ne halusivat pitää Iranista saatavat öljytulot omien maidensa yrityksillä. Ei shaahi kumonnut mitään uskonnollista Irania. Se syntyi vasta shaahin jälkeen, kun shaahin vastaisten voimien johdossa sattui olemaan uskonnollinen fanaatikko Khomeini. Yhdysvaltojen "vapauttamistoimien" voimasta usein syntyy näitä fanaattisia uskonnollisia vastavoimia, mistä al-Queda ja Isis ovat esimerkkejä.
Toinen asia on se, että kannattaisiko teidän teiniä opetalla lukemaan esimerkiksi kirjoja sarjakuvalehtien sijaan. Sillä lailla voisi harjoittaa taitoja maailman ymmärtämiseksi vähän laveammin, paremmin tiedoin vasrustettuna ja rationaalisemmin.- Anonyymi00014UUSI
mielipidepankki kirjoitti:
Keille teikäläisille? Jos tarkoitat, minua, niin arvostan demokratiaa ja kansalaisvapauksia noin lyhyesti sanottuna.
Mittapuuna ei pitäisi olla shaahin aikainen Iran. Et ilmeisesti tunne Iranin historiaa. Vuonna 1953 USA ja Iso-Britannia tukivat aktiivisesti vallan vaihtoa Iranissa ja onnistuivat siinä. Demokraattisesti hallitun Iranin tilalle tuli USAn marionetin Resa Pahlavin eli yksinvaltiaan shaahin johtama Persia. Sitä edeltävässä demokratiassa kaikki taisivat olla tasa-arvoisempia kuin shaahin hirmuhallinnossa, missä vankiloita täytettiin poliittiseen oppositioon kuuluvilla ihmisillä enemmän kuin rikollisilla. USA ja britit halusivat shaahin valtaan, koska ne halusivat pitää Iranista saatavat öljytulot omien maidensa yrityksillä. Ei shaahi kumonnut mitään uskonnollista Irania. Se syntyi vasta shaahin jälkeen, kun shaahin vastaisten voimien johdossa sattui olemaan uskonnollinen fanaatikko Khomeini. Yhdysvaltojen "vapauttamistoimien" voimasta usein syntyy näitä fanaattisia uskonnollisia vastavoimia, mistä al-Queda ja Isis ovat esimerkkejä.
Toinen asia on se, että kannattaisiko teidän teiniä opetalla lukemaan esimerkiksi kirjoja sarjakuvalehtien sijaan. Sillä lailla voisi harjoittaa taitoja maailman ymmärtämiseksi vähän laveammin, paremmin tiedoin vasrustettuna ja rationaalisemmin.Eipä teikäläiset kauheasti protestoineet Khomeinin hirmuvallan valtaantuloa.
Mitä sarjakuviin tulee niin 1970-luvulla kulttuuristalinistit kielsi Aku Ankan kirjastousta kapitalistisena hapatuksena.
Että me ensimmäinen länteen suuntautunut sukupolvi naurettiin teille ja teidän rauhanmarsseille.
Ja muuten shaahin Iranissa naisten asema oli tasa-arvoinen. Ymmärrän toki että Yhdysvallat vihaajille tämä on vaikea pala. - Anonyymi00015UUSI
Anonyymi00014 kirjoitti:
Eipä teikäläiset kauheasti protestoineet Khomeinin hirmuvallan valtaantuloa.
Mitä sarjakuviin tulee niin 1970-luvulla kulttuuristalinistit kielsi Aku Ankan kirjastousta kapitalistisena hapatuksena.
Että me ensimmäinen länteen suuntautunut sukupolvi naurettiin teille ja teidän rauhanmarsseille.
Ja muuten shaahin Iranissa naisten asema oli tasa-arvoinen. Ymmärrän toki että Yhdysvallat vihaajille tämä on vaikea pala.Sarjakuvista suosittelen luettavaksi Charli Christensenin Arne Ankaa ja ruotsiksi.
Viiltävå kuvaus ruotsalaisesta kansankodista. Muunmuassa hallitsemattoman maahanmuuton tuomista ongelmista. - Anonyymi00019UUSI
Anonyymi00012 kirjoitti:
Joo mut jostain syystä teikäläisille ei kelvannut shaahi maallinen Iran jossa naiset oli tasa-arvoisia.
Toinen asia et kannattaisko pappojen vähän harjoitella ytimekkäämpää ilmaisua.
Noita jaksa kukaan lukea.Persulla pää hajoamispisteessä?
Anonyymi00014 kirjoitti:
Eipä teikäläiset kauheasti protestoineet Khomeinin hirmuvallan valtaantuloa.
Mitä sarjakuviin tulee niin 1970-luvulla kulttuuristalinistit kielsi Aku Ankan kirjastousta kapitalistisena hapatuksena.
Että me ensimmäinen länteen suuntautunut sukupolvi naurettiin teille ja teidän rauhanmarsseille.
Ja muuten shaahin Iranissa naisten asema oli tasa-arvoinen. Ymmärrän toki että Yhdysvallat vihaajille tämä on vaikea pala.Ketkä teikäläiset? Ja ketkä täällä Suomessa sitten protestoivat Kohomeinin hirmuvallan valtaantuloa. Kuten sanoin se oli seurausta shaahin ja häntä tukeneiden vallankumouksesta vuonna 1953. Iran oli shaahin aikaan nähden demokratia enkä tiedä paraniko naisten asema siitä yhtään. Shaahia vastaan muualla maailmassa eivät protestoineet minkään uskonnollisen vallan puolesta. En usko, että NL:n hajoamista toivoneet olisivat peukuttaneet putlerin hirmuvallan puolesta. Yhsyvallat pani sen öljy-yritysten etujen vuoksi vallankumousten ketjun alulle. Jos niin ei olisi tapahtunut, Iranista olisi voitu suhteellisen vapaamielinen demokratia, mikä sinänsä on jo poikkeuksellista Lähi-idässä. Yhdysvallat eivät ole vaikea pala kenellekään rationaaliselle toimijalle. Yhdysvaltojen sotkeutuminen täysin sille vieraiden alueiden politiikkaan on typerää, koska sen seurauksena on syntynyt terroristijärjestöjä ja Palestiinan ratkaisematon ongelma. Nyt ovat vuorossa uudet globaalit ongelmat trumpin hulluuden takia.
- Anonyymi00026UUSI
mielipidepankki kirjoitti:
Tämä trumpin tiedotustilaisuus oli pöyristyttävä. trump kertoi ja ihasteli USAn asevoimien operaatiota kuin joku pikkulapsi nähdessään uuden lelun. Samaa linjaa jatkoi sotaministeri hegseth. Hänen elää jossain räiskintäpelien maailmoissa ja näkee siinä sivussa uskonnollisia näkyjä. trumpinkin mukaan itse jumala oli paikalla ihastelemassa amerikkalaisten täsmäoperaatiota. Nämä alkavat olla jopa hullumpia kuin hitler aikoinaan. hitler ei tainnut sentään nähdä kaiken aikaa tällaisia hallusinaatioita.
trumpilla ei ole mitään suunnitelmaa. Hän menee fiilispohjalta ongelmasta toiseen kunnes karahtaa lopullisesti karille. Nyt karilleajo alkaa olla lähempänä kuin koskaan. Sitä on vaikea välttää enää tacoilullakaan. Tulevan yönä nähdään, vieläkö tacolla mennään vähän matkaa vai rytiseeko kunnolla. Kumpikaan vaihtoehto ei lupaa erityisen hyvää kenellekään.Hullu ukko niin kuin koko USA ollut aina sotahulluja
- Anonyymi00003
Trump on itsekeskeinen narsisti. Tuolle oranssille pökäleelle kaikki on lähinnä pelkkää bisnestä. Kiristetään ja uhkaillaan, että saadaan kaikessa etu itsellensä. Amerikka ensiksi ja muut kyykkyyn.
- Anonyymi00005UUSI
Juuri näin. Sinällään huolestuttavaa on se, että raamatun ruostevyöhkykkeeltä löytyy paljon USAn vkklaisia kiihkouskovaisia, jotka uskovat Trumpin olevan jonkun sortin pula-ajan messias. Trumpin toiminta on yhtä pimeää logiikkaa kuin ryssän putlerin. Molemmat ajaa maansa tärviölle ja se ei välttämättä ole huono asia.
- Anonyymi00010UUSI
Missä nyt on Samuel?
- Anonyymi00013UUSI
Poistakaa aloitus koska siinä ei 8le lainkaan palstan aiheeseen liittyvää asia vaan se on entisen stalinistin Yhdysvallwt-vastaista höperehtimistä mitä on opetettu Sirola Opistossa.
- Anonyymi00016UUSI
Trumpilla alkaa olemaan keinot lopussa. On kuin Putin jotakuinkin 4-vuotta sitten kun Putin huomasi, että kahden viikon sotilaallinen erityisoperaatio oli venynyt puoleksitoista kuukaudeksi ja Venäjän valtava sotilaskolonna joutui verisesti vetäytymään Kiovan liepeiltä sen menetettyä satoja panssareita ja tuhansia miehiä.
Trumpilla ei ole alueella riittävästi sotavoimaa kaataakseen Iranin, se on jo käynyt selväksi. Yhteinen vihollinen on lähentänyt Iranilaisia ja USA ei lähde Afganistanin, Irakin ja Vietnamin kaltaisiin katastrofeihin. - Anonyymi00018UUSI
Paituli käy kuumana kuin hellankoukku ketjussa. Trumpilainen hörhö.
- Anonyymi00020UUSI
Tästä pellesä tulee vain maailmalle liian kallis.Parasts,että pelle tuhottaisiin sisäpiirinsä kanssa.
- Anonyymi00021UUSI
Kaikenlainen hömelö on jenkkilässä ja Israelissa taitaa vielä kauheampi otus olla nämä kaksi mulukkua Putinin ohella meinaavat tuhota hyvinvoinnin täystuhoon koko maailmassa mutta mitään emme voi ,voidaan ainoastaan kauppasodalla että näistä kolmesta kusipää valtiosta ei osteta kerrassa mitään
- Anonyymi00022UUSI
Ja meidän kokoomuksesta tehty tollojen valta puolustusvoimista tekee maastamme täydellisen jenkkinarrin kyllä oli yya aika Täyttä nousua taloudelle mutta tämä nykyisten nuolu on maallemme TÄYSTUHO
- Anonyymi00023UUSI
Kekkosen aikaan minullakin seisoi! Ei seiso enää, eikä seisonut Koivistonkaan aikaan.
- Anonyymi00025UUSI
Anonyymi00023 kirjoitti:
Kekkosen aikaan minullakin seisoi! Ei seiso enää, eikä seisonut Koivistonkaan aikaan.
Minä lopetin seksin Halosen aikaan.
- Anonyymi00024UUSI
Järkytävää kansanmurhaa USAn ja Israelin toimesta Iranissa.
- Anonyymi00028UUSI
Tulevana keskiviikkona pappisvallalle ja mullaheille tulee yllätyksenä täydellinen pimeys!
- Anonyymi00027UUSI
Taitaa käydä niin, ettei tuokaa sota virallisesti pääty vaan ikäänkuin jäätyy ja jenkit vetäytyvät muina miehinä stetsonit kallellaan ja ilmoittavat voittaneensa sodan.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain647556Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1242979- 1431813
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651669Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1211501Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1711451- 1321182
- 78869
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47812- 53774