Ruotsin lainsäädännöstä on äskettäin Suomen mediassa uutisoitu kohta, jonka mukaan ajoneuvojen suurin sallittu nopeus on 5 km/h suomen pihakatu ja kävelykatua vastaavilla ajoväylillä.
Käsittääkseni kaikilla ajoneuvoilla näin alhainen ajovauhti ei ole teknisesti mahdollinen. Esim keskipakokytkimellä varustetut skootterimalliset moottoripyörät variaattorilla, niissä kytkimen ottaessa kiinni ajovauhti on selvästi suurempi, ja mikäli hidastaa jarrulla vauhdin 5 km/h lukemaan, kytkin irrottaa kokonaan kaasukahvan asennosta riippumatta, koska tuolla nopeudella moottorin kierrokset alenevat keskipakokytkimen irroituskierrosten alapuolelle.
Lisäksi on automatisoituja hammaspyörävaihteistoja dct:llä tai ilman, jossa kytkimen toimintaan kuljettaja ei voi suoraan vaikuttaa, koska hallintalaitetta kytkimen käyttöön ei ole.
Kuinka yleistä niissä on että pienin teknisesti mahdollinen ajovauhti on suurempi kuin 5 km/h, ja onko antaa esimerkkiä jossa on reilustikin suurempi, eli niin suuri että Ruotsissa sen käyttö johtaisi ajokortin menettämiseen.
Noissa paikoissa on toisinaan niin jyrkkiä ylämäkiä, ettei taluttaminen ilman moottorin apua ole mahdollista, eikä vieressä taluttaen juokseminen ole liikenneturvallunen vaihtoehto.
Miksi ajoneuvoille EU hyväksynnässä asetetut vaatimukset eivät vaadi ajoneuvolla nopeusrajoituksen mukaisella vauhdilla olevan teknisesti mahdollisia, tai vaihtoehtoisesti kiellä niin alhaisia nopeusrajoituksia, ettei niiden noudattaminen ole teknisesti mahdollista?
Pienin mahdollinen ajonopeus kytkimen luistamatta?
2
133
Vastaukset 2
- Anonyymi00001
Eihän mikään kiellä olemasta menemättä tuollaisiin paikkoihin.
- Anonyymi00002
Ei kiellä ei, mutta ei nuo paikat näy navigaattorin reitillä etukäteen, joten niihin voi joutua vahingossa ollessaan menossa jonnekin. Niiden varrella on firmoja jonne on toisinaan asiaa.
Sama ongelma koskee myös autoja robottivaihteistolla, kun kytkinpoljin puuttuu. Löytyykö niissäkään kaikissa riittävän pientä välitystä?
Osa moottoripyöristä kulkee pienimmällä vaihteellakin yli 100 km/h, joten 5 km/h vauhdilla kierroksia olisi vain 5% maksimista, tai jopa vähemmän. Se tarkoittaa reilusti alle tyhjäkäyntikierroksia.
Mistä moottoripyörästä selviää jo myyntiesitteestä kykeneekö se alle 5 km/h nopeuksiin? Voisi huomioida asian jo ostaessaan seuraavaa pyörää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän521013Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll17916Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl501810- 46747
- 42674
- 37639
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30606Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE169562Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37550Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan58546