Ruotsin lainsäädännöstä on äskettäin Suomen mediassa uutisoitu kohta, jonka mukaan ajoneuvojen suurin sallittu nopeus on 5 km/h suomen pihakatu ja kävelykatua vastaavilla ajoväylillä.
Käsittääkseni kaikilla ajoneuvoilla näin alhainen ajovauhti ei ole teknisesti mahdollinen. Esim keskipakokytkimellä varustetut skootterimalliset moottoripyörät variaattorilla, niissä kytkimen ottaessa kiinni ajovauhti on selvästi suurempi, ja mikäli hidastaa jarrulla vauhdin 5 km/h lukemaan, kytkin irrottaa kokonaan kaasukahvan asennosta riippumatta, koska tuolla nopeudella moottorin kierrokset alenevat keskipakokytkimen irroituskierrosten alapuolelle.
Lisäksi on automatisoituja hammaspyörävaihteistoja dct:llä tai ilman, jossa kytkimen toimintaan kuljettaja ei voi suoraan vaikuttaa, koska hallintalaitetta kytkimen käyttöön ei ole.
Kuinka yleistä niissä on että pienin teknisesti mahdollinen ajovauhti on suurempi kuin 5 km/h, ja onko antaa esimerkkiä jossa on reilustikin suurempi, eli niin suuri että Ruotsissa sen käyttö johtaisi ajokortin menettämiseen.
Noissa paikoissa on toisinaan niin jyrkkiä ylämäkiä, ettei taluttaminen ilman moottorin apua ole mahdollista, eikä vieressä taluttaen juokseminen ole liikenneturvallunen vaihtoehto.
Miksi ajoneuvoille EU hyväksynnässä asetetut vaatimukset eivät vaadi ajoneuvolla nopeusrajoituksen mukaisella vauhdilla olevan teknisesti mahdollisia, tai vaihtoehtoisesti kiellä niin alhaisia nopeusrajoituksia, ettei niiden noudattaminen ole teknisesti mahdollista?
Pienin mahdollinen ajonopeus kytkimen luistamatta?
2
117
Vastaukset
- Anonyymi00001
Eihän mikään kiellä olemasta menemättä tuollaisiin paikkoihin.
- Anonyymi00002
Ei kiellä ei, mutta ei nuo paikat näy navigaattorin reitillä etukäteen, joten niihin voi joutua vahingossa ollessaan menossa jonnekin. Niiden varrella on firmoja jonne on toisinaan asiaa.
Sama ongelma koskee myös autoja robottivaihteistolla, kun kytkinpoljin puuttuu. Löytyykö niissäkään kaikissa riittävän pientä välitystä?
Osa moottoripyöristä kulkee pienimmällä vaihteellakin yli 100 km/h, joten 5 km/h vauhdilla kierroksia olisi vain 5% maksimista, tai jopa vähemmän. Se tarkoittaa reilusti alle tyhjäkäyntikierroksia.
Mistä moottoripyörästä selviää jo myyntiesitteestä kykeneekö se alle 5 km/h nopeuksiin? Voisi huomioida asian jo ostaessaan seuraavaa pyörää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11576Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras961504Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221051Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva201953- 124849
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2797Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29760Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42751- 7724
- 60703