TalentFlow kokemuksia?

Anonyymi-ap

Itsellä suhteellisen huono.

Henkilö soittaa ja haastattelee parinkymmenen minuutin ajan, kertomatta mitään työpaikoista, joita Talentflow-firmalla on taustallaan. Kertoo sitten, että soittavat perään, jos pääsen jatkoon.

Pari tuntia kuluu ja toinen henkilö soittaa kertoakseen rekryistä. Suivaantuu siitä, että taustalla puhaltaa tuuli, koska satuin olemaan ulkona. Ei jaksanut odottaa kahta minuuttia, että menen sisätiloihin puhumaan. Sovimme soiton seuraavalle päivälle... Soittoa ei kuulu. Laitan viestiä perään ja soitto sovitaan seuraavalle viikolle tiistaipäivälle (tänään).

Soittoa ei tänäänkään kuulu, kunnes neljältä iltapäivällä lähettelen henkilölle viestiä kysellen, että unohtiko hän minut. Kuluu noin vartti ja puhelimeni pärähtää soimaan. Ei pahoitteluja, ei mitään. Syö vieläpä ruokaa samalla kun puhuu. Ja kaiken huipuksi; pyytää minua esittelemään itseni. Kysyn, että miksi ihmeessä, kun edellisellä viikolla puhuin itsestäni jo valehtelematta 17 minuuttia hänen kollegansa kanssa ja heillähän on hakemukseni ja cv:ni. Kysyn, että voiko hän kertoa ensin näistä työpaikoista, joihin on rekryämässä, koska homma alkaa tuntumaan ajanhaaskaukselta. Kuuleemma ensin minun pitää esittäytyä, ja vasta sitten voidaan kertoa... No toivotan päivänjatkot lyömällä luurin korvaan.

TalentFlow mainostaa itseään rekrytoinnin ammattilaisina, mutta tämä oli kyllä jotain aivan muuta. Nihilistinen asenne paistoi kilometrien päähän. Varmaan moni haluaa tällaisen firman kautta töihin? En ole ikinä kohdannut ennen työmaailmassa näin ala-arvoista käytöstä.

Mitä kokemuksia teillä muilla on?

6

214

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001
      UUSI

      Mitä helvettiä? Ala-arvoista.

    • Anonyymi00002
      UUSI

      ei kamala

    • Anonyymi00003
      UUSI

      Olitko ite puhdas pulmunen tässä?ukulostaa kyllä elämäänkyllästyneeeltä tämä työntekiä

    • Anonyymi00004
      UUSI

      Kiitos,tiedän vältellä..

    • Anonyymi00005
      UUSI

      Googlasin ja näillä on toimisto Kilossa,ehkä se masentaa?

    • Anonyymi00006
      UUSI

      Olisit vaan vastaillut asiallisesti, ehkä olisit nyt töissä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      74
      7617
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      128
      3037
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      153
      1884
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      69
      1709
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      126
      1540
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      172
      1482
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      132
      1202
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      78
      879
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      48
      822
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      784
    Aihe