Vesijohtoremontin yhteydessä vaihdettiin myös kohtalaisen uudet putket WC:hen.
Entisessä järjestelmässä oli näkyvillä oleva ns jakotukki johon tuli vesisyöttö js siitä jaettiin vesijohdot ei pisteille. Pisteille menivät johdot alaslasketun katon kautta. Kuitenkin niin, ettei katon päällä, rakenteissa ollut yhtään putkiliitosta.
Uusitussa järjestelmässä jakotukki poistettiin vesisyöttö tuli alaslasketun katon yläpuolelle ja siihen liitettiin, liitoksin vesijohdot eri vesipisteille. Näin tuli katon yläpuolelle siis rakeitiin noin 40 liitosta.
Minua huolettaa liitokset, etenkin tuo piilossa olevat liitokset ja niiden määrä, mitä vakuutusyhtiöt ovat mieltä tuosta ratkaisusta.
Kiitoksin jään odottamaan mielipidettänne
Vesijohtoliitosten paikka
Anonyymi-ap
4
171
Vastaukset
- Anonyymi00001
Rakenteiden sisässä olevien liitosten on oltava tarkastettavissa tai vuodon on oltava havaittavissa ilman rakenteiden purkamista.
- Anonyymi00002
Voitko mitenkään kysäistä vakuutusyhtiöltäsi , tosin silloin jää palstan aktivointi tekemättä ??
- Anonyymi00003
Ei voi vastata, kun kerrostalon rakenneavauksia hyväksytään aivan eri sarjassa kuin jonkun vanhan omakotiröttelön. Jos työ ollut luvanvarainen voit urputtaa viranomaisille naapuriesi lompakon iloksi.
- Anonyymi00004
Sinne vessaan olisi remontissa kannattanut laittaa ihan uudet putket eikä vain kohtalaisen uudet. Turhaa säästöä tuollainen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?861829Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,171141Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.991135Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol79992Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia
https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot153862- 92856
Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt51764Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs54761Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv54701- 53694