Käytettyjä älypuhelimia tarkalla kameralla olisi miljoonia. Miksi niihin ei voisi asentaa erilaisia ohjelmia muuta käyttöä varten. Puhelimesta voisi tehdä esimerkiksi riista- tai valvontakameran niin että se tekisi sen hyvin, mutta ei mitään muuta? Toki niihin nytkin saa pieniä appeja, mutta ne eivät ole toimivia. Koko puhelimen tyhjennyt ja "roottaus" sekä kokonaan uusi ohjelma tekisi niistä huippulaitteita moneen tarkoitukseen. Joku väittää ettei se ole mahdollista, en usko. On se jos valmistaja ei aseta sille esteitä. Kapasitettiä riittäisi vaikka mihin ja ohjelmoijiakin löytyisi, jos niin haluttaisiin. Miksi ei?
Vastaukset 4
- Anonyymi00001
Koska kapitalistinen sairas markkinatalous joka perustuu jatkuvaan kasvuun eli tuotteiden ajastettuun vanhenemiseen. Ei puhelinten valmistajat halua että ihmiset käyttää laitteita pitkään sillä muuten eivät osta riittävän usein uusia puhelimia=myynti ei kasva ja yrityspomot ei saa sytytettyä sikareita 500 euron seteleillä!
- Anonyymi00002
Tämä on taidettu toteuttaa jo kymmenen vuotta sitten. Ensin oli läppärin kameralla toteutettu versio ja nyt löytyy useita vaihtoehtoja mm. android-puhelimille.
How To use an old phone as a home security camera for free:
https://www.youtube.com/watch?v=YntmlWeWsAo
Ensimmäiset toimivat taitaa olla jo 2G-puhelimille vaikka nykyisillä wifi-yhteyksillä homma on paljon helpompaa. - Anonyymi00003
Täh? Nytkö sä vasta ton keksit? Missä kaapissa oikein olet elänyt? Älypuhelimiin on voinut asentaa sovelluksia aivan 2000 luvun alusta asti. Jo vuonna 2002 tuli markkinoille ekat Symbian -älypuhelimet ja siitä alkaen älypuhelimiin on voinut asentaa sovelluksia.
- Anonyymi00004
Jos luit oikein, niin kysyin että miksi tyydytään sovelluksiin eikä asenneta puhelimeen kokonaan uutta ohjelmaa ja käyttöjärjestelmää vain yhtä tehtävää varten. Jos haluan ohjata erilaisia drooneeja, lentäviä tai maassa kulkevia, siihen kännykän resurssit riittäisivät, mutta sovellus androidin päällä ei kyllä toimi eikä se toimi valvontakameranakaan. Olen sitä kokeillut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3561532- 1141226
- 1171107
- 116871
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh22863- 111822
- 40488
- 18480
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i104477- 36433