Kaihileikkaus julkisella ja yksityisellä

Anonyymi-ap

Sanotaan että julkisella puolella on vaihtoehtona keinomykiölle vain yksitehoinen. Olisi kummallista, jos mykiöksi ei valittaisi parasta mahdollista kun leikkaus on mahdollista tehdä vain kerran.

Onko niin, että yksitehoisella linssillä päästään yhtä hyvään tulokseen kun on paljon hajataittoisuutta ja miinuksia? Erona vain ehkä tarkan näköalueen laajuus? Eli ei kai julkisella puolella tehdä kompromissia vain sen vuoksi ettei voi käyttää parasta mahdollista keinomykiötä? Maksaisin mielelläni sen kalliimman linssin, jos se siitä vain on kiinni? Mitä merkitystä on muutamalla tuhannella eurolla, jos sillä pääsee kokonaan laseista loppuelämäksi?

7

387

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Keinolinssit maksavat. Eipä niitä sairaalat itse ilmaiseksi valmista, tehtailta tulevat. Liian kalliiksi tulisi yhteiskunnalle jokaiselle tehdä erillinen esitutkimus ja parhaat mahdolliset linssit laittaa.

      Julkisen puolen yksiteholinssit ovat ihan ns. peruslinssejä; nillä korjataan vain kauko- tai lähinäköä, hajataittoa ei lainkaan. Eikä kukaan voi etukäteen tietää, mikä se lopputulos tulee olemaan. Näkö toki paranee kun kaihi saadaan pois.

      Yksityisellä saat toki omalla rahalla etukäteen selvitettyä, millä linsseillä saadaan se juuri sinulle sopiva, paras lopputulos aikaan. EIkä kaikille silmille edes se "paras mahdollinen" (= hajataittoa korjaava moniteholinssi) edes sovi.

      • Anonyymi00002

        Julkisen puolen lääkärin tulisi kertoa jos yksityisellä on mahdollisuus parempaan näöntarkuuteen. Asiakas tietysti maksaa, mutta jos hän ei tiedä mahdollisuuksista, ei hän saa parempaa linssiä. Ehkä ei vaan kannata asettaa liian suuria odotuksia niin ei pety.


    • Anonyymi00003

      Mitä merkitystä on muutamalla tuhannella eurolla?
      Muutama tuhat euroa ja vähempikin ratkaisee koko asian, jos ei ole käytettävissä yhtäkään tuhatta euroa. Tämä ei ole harvinaista.

    • Anonyymi00004

      www.kaihijono.fi
      täältä näkee lisätietoa ja jonotusaikoja

    • Anonyymi00005

      Tarpeeksi rahaa jos lyö tiskiin, niin yksityinen leikkaisi varmaan vaikka terveen silmän.
      Julkisella puolella pitää olla mennyt n. 80% näöstä, ennen kuin aletaan leikkelemään silmää/silmiä.
      Noin ainakin sanoi yksi optikkoliikkeen työntekijä.

      • Anonyymi00006

        "Julkisella puolella pitää olla mennyt n. 80% näöstä, ennen kuin aletaan leikkelemään silmää/silmiä."

        No ei nyt ihan noin, mutta sinnepäin.

        Suomessa tehdään n. 50000 kunnallista kaihileikkausta vuosittain. Siis yli 190 leikkausta per arkipäivä.
        Ei riitä leikkaavia lääkäreitä eikä edes leikkaussaleja siihen, että jokainen pääsisi leikkaukseen heti halutessaan.


    • Anonyymi00007

      Hyvin auttoi kaihileikkaukset, nyt molemmat silmät leikattuna kuukausien jälkeen sen eron huomaa, etenkin huonomman silmän kautta, jossa myös piikeillä glaukoomaa hoidettiin vielä hetki sitten. Ja ihan kunnallisella puolella nämä hoidot, silmäklinikalla osa mutta PK-seudulla uudessa Tammisairaalassa leikkaukset.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      66
      799
    2. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      159
      790
    3. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      22
      787
    4. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      101
      767
    5. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      27
      718
    6. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      677
    7. Kerro minulle totuus

      Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒
      Ikävä
      192
      650
    8. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      22
      592
    9. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      61
      582
    10. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

      Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
      Suomussalmi
      36
      558
    11. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

      Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
      Iisalmi
      40
      549
    12. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      78
      490
    13. 39
      465
    14. sinulle....

      Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.
      Ikävä
      75
      457
    15. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      455
    16. Useita poliisiautoja kunnantalolla

      Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
      Ähtäri
      9
      439
    17. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      437
    18. Jos näkisimme vielä joskus

      ... mihin veisit miut treffeille? 😊
      Ikävä
      70
      433
    19. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      54
      428
    20. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      407
    Aihe