Mihin hallitus hukkasi sopeutusrahat ?

Hallitus on muka tehnyt 10 miljardin sopeutukset, VTV:n mukaan todellinen säästö on vain 3,5 miljardia
https://yle.fi/a/74-20204795

Hallituksen sopeutus on massiivinen tulonsiirto rahaeliitiile, hallituksen
omille etupiireille.
23269
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Tarkemmin ajateltuna mihin hallitus meitä "sopeuttaa"?

Eriarvoisuuden kasvuun? Isoihin tuloeroihin?
Sosiaaliturvan leikkausten hyväksymiseen ja puolustusmenojen isoon kaavuun?
Miten kauan meitä vielä sopeutetaan työehtojen heikennyksiin?
Sopeutetaanko meitä suurtyöttömyyteen? Konkursseihin ja velkajarruun, joka ei koske tulevan Länsiradan rakentamista eikä yritysveron ja marginaaliveron vähentämistä.

Meidät on jo sopeutettu siihen, että useiden sairaaloiden päivystyksiä on lopetettu ja nyt keskussairaaloihin on pitkät jonot ja pitkät matkat. Palvelutaloissa on vanhuksia kuollut hoidon puutteeseen, digilaitteet eivät ole antaneet hälytystä tai hälytyksiä ei ole huomioitu. Hoitapulasta huolimatta hoitajia irtusanotaan.

Kysymys kuuluu miten pitkään ja mihin kaikkeen olemme valmiit sopeutumaan?

Äänestä

Tuo mitä edellä kerrotaan pitää paikkansa lisäksi olemme velkaantuneet niin ettei ole puskuria ottaa tosi tilanteessa velkaa esimerkiksi elvytykseen. Investoida niin että se vaikuttaisi työllisyyteen, esimerkiksi yli kolmevuotta jumissa ollutta rakentamista jonka työllistämisvaikutus on suuri. Minkään maan talous ei kestä jos talouskasvu on nolla kasvua, tämä hallitus aiheuttaa seuraavalle hallitukselle valtavan haasteen, ei niin ettei tästä nousta. Nousukausi tulee onko resurssit silloin kunnossa yrityksillä, onko sopivaa työvoimaa käytössä.

Äänestä

Valtasuhde on vääristynyt. Valta ja varallisuus keskittyy yhä pienemmälle ryhmälle, joka määrää suuren enemmistön asemasta ja elinmahdollisuuksista.
Vallan keskittyminen eliitille mahdollistaa demokratian näkökulmasta
mielivaltaiset päätökset.

Äänestä
  • Hallitus luulee lisäksi, että sen asema suojaa sitä kriitikiltä ja se pakoilee vastuuta
    syyttelemällä jatkuvasti muita tahoja.
    Hallitus toimii muka "kansan mandaatilla".
    Vain osa kansaa äänesti hallituspuolueita, joka pääsi valheilla valtaan.

    Mikä "mandaatti" sellainen on ?

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Hallitus luulee lisäksi, että sen asema suojaa sitä kriitikiltä ja se pakoilee vastuuta
    syyttelemällä jatkuvasti muita tahoja.
    Hallitus toimii muka "kansan mandaatilla".
    Vain osa kansaa äänesti hallituspuolueita, joka pääsi valheilla valtaan.

    Mikä "mandaatti" sellainen on ?

    Eo demokratiassa ole pysyvää mandaattia.

    Äänestä

Liika leikkaus sopeuttaminen lamauttanut talouden työllisyyden, riittävä oikein kohdennettu verotuksen kiristys joka korjaa valtion taloutta, niin ettei tuo haittaa yrityksille. Rikkaitten myös osallistuttava talkoisiin eikä aina vaan palkittava.

Äänestä
  • Saa nähdä mitä tapahtuu kehysriihen jälkeen, mitä hallitus on taas päättänyt Suomen
    hyväksi heheh

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Saa nähdä mitä tapahtuu kehysriihen jälkeen, mitä hallitus on taas päättänyt Suomen
    hyväksi heheh

    Hallitus päätti kehysriihessä pelastaa Suomen sillä, ettei komposteja enää tarkasteta.

    Äänestä

Hallitus antoi isotulosille mahdollisuuden "osallistua sopeutuksiin"
antamalla heille "vappumiljardin" eli ison veroalen.
Se oli malli-irvikuva hallituksen ajattelusta.

Veroalen piti tuoda talouteen "dynaamisia vaikutuksia".

Äänestä
  • Se oli läpinäkyvä huijausperuste, että hallitus saa lapioida rahaa isotuloisille.

    Äänestä

sosdemien ja kepujen porhot ulostetaan sote-järjestelmästä pikavauhtia

Sosiaalihuollon säästöjä saadaan kasaan vähentämällä puoluepoliittisten työntekijöiden tarvetta, kun byrokratiaa kevennetää

Esiin on nostettu jälleen myös poliittisten sote-järjestöjen avustukset. Niistä on tällä hallituskaudella leikattu vasta 140 miljoonaa euroa. Sotesta etsitään myös vielä kymmenen miljoonan euron säästöjä hallinnollisesta puoluetyöstä.

Soten ulkopuolelta byrokratiaa karsitaan valtionhallinnossa muutenkin. Hallitus päätti syksyllä 2025, että valtionhallinnon toimintamenoista säästetään 25 miljoonaa euroa. Kohdentumisesta on tarkoitus päättää nyt mutta se suuntautuu johtaviin
poliittisiin palkannauttijoihin

Äänestä

Sosdemien ja Kepun valta Sotessa keskittyy yhä pienemmälle ryhmälle, joka määrää suuren enemmistön asemasta ja elinmahdollisuuksista.
Vallan keskittyminen puoluepoliittiselle eliitille mahdollistaa demokratian näkökulmasta
mielivaltaiset päätökset

Sen sijaan vauraus on lisääntynyt Suomessa vauhdilla viime vuosina
ja tullut siten demokraattisemmaksi

Vauraus demokratisoituu vauhdilla. Suomalaisten säästöt kasvoivat viime vuonna voimakkaasti. Rahaa kertyi runsaasti niin pankkitileille, osakkeisiin kuin rahastoihin.

Pörssikurssien nousun ohella rahoitusvarojen kasvua selittää suomalaisten varovaisuus ia sijoitusten entistä järkevämpi valinta

Omaisuuden laajan väestänosan kasvua siivitti kotimaisten osakemarkkinoiden vahva vuosi.

Suomalaisten kotitalouksien sijoitukset listattuihin osakkeisiin kasvoivat euroissa mitattuna lähes 13 miljardia euroa.

Osakeomistusten kasvu noudattelee pitkälti pörssin kehitystä. Helsingin pörssi nousi vuoden aikaan noin 30 prosenttia. Kyse ei ole siitä, että suomalaiset olisivat yhtäkkisesti innostuneet osakesäästämisestä, vaikka kansankapitalismi onkin Suomessa tasaisen varmassti kehittynyt

Äänestä

6-7 miljardia on "kadonnut" tulonsiirtoina" isotuloisille.

Äänestä

6 miljardia isotuloisille ja iso veroale.

Äänestä

Purraa ei ole siunattu matikkapäällä.

+10 miljardia olikin 2,6 miljardia.

Äänestä
  • Eikö olekin törkeää vetää miljardeja omiin liiveihin ?

    Äänestä

Varkaat eli hallitus vei.

Äänestä

Voi sinua raukkaa. Tässäkö on juhannuksesi, poliittisissa jankkauksissa ja moitteissa.
Toivotan vilpittömästi sinulle irtipäästämistä. Anna nyt jo hallituksen olla huono, sen jäsenet laskentakyvyttömiä ja persut ala-arvoisia. Nouse nyt hyvä ihminen sinä yläpuolella ja hanki elämä. Hyvää Juhannusta sinulle!

Äänestä
  • Voi sinua raukkaa. Tässäkö on juhannuksesi ????

    Äänestä

Jaa, että mihin. No ainakin sairaalahoidon alasajamiseen ja sairaaloitten yöpäivystysten lopettamiseen ja isompi sairaala tupataan täyteen yöaikana ja taksit ajelee pitkiä matkoja ja sitä myöden hallintoa lisäämällä kovilla palkoilla. Pitää vähentää tekeviä käsiä, mutta kovapalkkasia pitää ehdottomasti saada lisää, muuten ei pärjätä.

Tää ny ekaks tuli miäleen.

Äänestä

Meillä on menossa sopeutus, jossa rikkaita "sopeutetaan" tulemaan
entistä rikkaammaksi veronmaksajien rahoilla
ja pienituloisia sopeutetaan tulemaan köyhiksi.

Sellainen on persuhallituksen tavoite, johon se on aika hyvin päässytkin.

Äänestä
  • Rikkaat on "sopeutuneet" erinomaisen hyvin varastumiseensa kansan verorahoilla.
    Hyvin osaavat siivestää kanssa hallituksen avituksella.

    Äänestä

Liiveihin veti niinkuin Orban.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Hallitus on muka tehnyt 10 miljardin sopeutukset, VTV:n mukaan todellinen säästö on vain 3,5 miljardia
https://yle.fi/a/74-20204795

Hallituksen sopeutus on massiivinen tulonsiirto rahaeliitiile, hallituksen
omille etupiireille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu