sopimaton nimiys

Täällä vilahtelee silloin tällöin ssna *ryssä tarkoittamassa venäläistä.. Tuo ei tosin ole rasismia, vaan muuten sopimatonta.
Sitä vastoin nimitys Ryssänmaa on ollut aikoinaan ihan tavallista asiakirjakieltä. Se esiintyy mm. Porvoon valtiopäivien julistuksen suomenkielisessä tekstissä. Se ei siis ole ole ole tuolla tavoin paheksuttava.
13369
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

- siellä Porvoon asiakirjassa mainitaan -sanalla - Ryssland .

Äänestä
  • Hyvä että niitä kuolee Ukrainassa niinkin paljon.

    Äänestä

Aika entinen ei koskaan enään palaa ja näin venäläisyyden lonkerot tuleva aika poltaa roviolla

Nyky vehkein venäjä olisi jo helposti paloittavissa

Äänestä

Rysslandia asuttavat ryzzät.

Äänestä

Ei siellä varmaan kansa ole kovinkaantykästynyt mutta siltähän ei kysytä

1Äänestä

Jatkuvaa sotaansa käyvä maa ja tapatetavansa lykkää etulinjoihin kohtalonsa kokemaan.

1Äänestä

Ryssä on hyväksyttävä lempinimi, samoin kun tsuhna. Tsuhnien maa sijaitsi aikoinaan nyktisen argangelin paikkeilla, pietari suuri kateudestaan menestyvää heimoaluetta kohtaan siirrätti argangelin tuonne.

Äänestä

Ryssänmaa olisikin aika käypä nimi tys

Äänestä

Miten nimitettäisiin sitten nykyisestä Venäjästä irtautuvaa maan luoteista osaa, johon kuuluisi mm. Pietari ?

Äänestä
  • Hyvä nimi ois Pierrys.

    Äänestä

suomihan on täynnä noitten hyökkäys tuhon jälkiä

1Äänestä

Totta on, että sota Ukrainassa lisää vihamieistä suhtautumista Venäjään ja venäläisiin, jotka kannattavat sotilaallists erityisoperaatiota. Ei Veinäjän presidenttiä ole mitään aihetta syyttää, hän kun toimii vain kansan tahdon mukaisesti

Äänestä
  • Mitä se tsuhna tarkoittaa

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Täällä vilahtelee silloin tällöin ssna *ryssä tarkoittamassa venäläistä.. Tuo ei tosin ole rasismia, vaan muuten sopimatonta.
Sitä vastoin nimitys Ryssänmaa on ollut aikoinaan ihan tavallista asiakirjakieltä. Se esiintyy mm. Porvoon valtiopäivien julistuksen suomenkielisessä tekstissä. Se ei siis ole ole ole tuolla tavoin paheksuttava.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu