Bensapumppu, elämän ja kuoleman kysymys?

Anonyymi-ap

Jo monen viikon ajan ykkösuutinen on ollut bensanhinta.
Ei minua bensaa hinta hetkauta, auttoi kulkee dieselillä, sen hinta on korkeampi kun bensan, enkä valita siitä..
Enemmän säälittää ne, jotka tarvitsee paljon dieseliä.

7

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Persut on nyt hiljaa. Edellisen hallituksen aikana ne huusi kitalaki
      punaisena, että pensan hintaa on laskettava.

      • Anonyymi00002

        Kyllä bensanhinnasta on nyt ollut riittävästi metakkaa.


    • Anonyymi00003

      Bensan hinta ei hetkauta minua. Ajan aina vain todella tarpeelliset ajot ja ajotapani on ollut aina säästeliäs.
      Ennakoin liikennetapahtumat. Olen aina tajunnut jokaisen nopeudenmuutoksen merkitsevä polttoaineen lisäkulutusta.
      Jyrkemmät myötäleet lasken suurimmalla vaihteella tyhjäkäynnillä. Kulutus on nollassa.
      Motareilla ajelen, liikenteestä riippuen, 100:n asemesta oikealla kaistalla 8-kymppiä katsoen kuitenkin etten häiritse esimeriksi kuormuriliikennettä. Niillä on kai värkit säädetty 88km/tuntiin.
      Jne.

    • Anonyymi00004

      Tavallaan kyllä.

      Suomikin on riippuvainen fossiilisista polttoaineista, kuten suunnalleen koko maapallo. Monille yksityisautoijoille se näkyy suoraan polttoaineitten pumppuhinnoissa.

      Mutta sitten on tama kaikki muu infra, missä käytetään polttoaineita. Ikinä en ole kuullut puhuttavan sähkökäyttöisistä leikkuupuimureista. Yleensäkin kaikessa maanvimjelyksestä lähtien öljyn hinta vaikuttaa kustannuksiin, jotka kuluttaja loppukädessä maksaa.

      Eli liki kaikki elintarvikehinnat tulee nousemaan kuten hyvin monet muut asiat.

      Itellekin suunnalleen se ja sama, paljonko pensa mittarilla nyt maksaa. Mutta kun muutkin hinnat tulevat nousemaan siinä samalla, alkaa se pensankin hinta jo tuntumaan kalliilta.

      Noin mainiten, kylvöntekoajat edessä ja traktoteita pian joka paikassa. Siihen päälle sitten muu logistiikka, kaikki viljankuivaukset zsun elintarviketrollisuus ja kauppojen omat logistiikat. Palaa jokunenkin litra öljyä, ennenkuin uuden sadon ruisleipä on kaupassa. Mutta sitten mukana myös melkoiset poltyoainekulut.

      =DW=

    • Anonyymi00005

      Mitäpä sitä mitään tekemään tai sanomaan, jos "ei hetkauta minua". Ja nämä samat itsekeskeiset ihmiset kyllä ovat ensimmäisenä haukkumassa niitä, joita hetkauttavat myös epäoikeudenmukaiset asiat sellaisetkin, jotka eivät itseä koske.

      • Anonyymi00006

        Ainutlaatuisen nerokas kaukopsygologinen analyysi!


    • Anonyymi00007

      Maajussit köröttelevät löpöllä, vaikka sen hinta on myös noussut.
      Enempi eläkeläisen ja monen muun kukkaroon vaikuttaa yleinen ruuan hintojen korotus.
      Kaupassa kyllä huomaa kassalla sen kalleuden.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      177
      4995
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      19
      4387
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3107
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2952
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2892
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2511
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1757
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1743
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1719
    Aihe