Kunhan se ruoka on kotimaista.
Minulle on sama mistä ruoka tulee
Anonyymi-ap
40380
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 40
Vanhimmat
ainoastaan suomalainen, turvallinen ruoka kelpaa.
Suomalaisen ruuan laatu ratkaisee.
Pelkkä suomalaisuus ei takaa mitään. Näitä paskoja firmoja on aina välillä kärynnyt törkeitä hygienia laiminlyönneistä ja pahentuneen ja vanhentuneen raaka-aineen käytöstä.
Siitä vaan laput silmille ja suomalaista ostamaan.
Olemme EU:ssa. Kaikki on "kotimaista". Mutta olen samaa mieltä, alkutuotannon pitää olla kannattavaa Suomessa ja lähiruoka on ekologista ja puhdasta.
Suomalainen ruoka on parasta. Voihan sen jo hinnasta päätellä. Kallis on parasta.
Pian on lihahyllyt täynnä etelä-amerikasta tuotua myrkkylihaa ja kotimaan lihatuotanto on ajettu alas
EU tarkastaa kaiken lihan mitä tuodaan. Samat kriteerit koskee tuotua lihaa kuin kotimaistakin.
Tukijulli vain purkaa katkeruuttaan.
Ne rajat on semmoiset, että osa tuonnista läpäisee, osa ei. Mutta kotimainen alittaa ne rajat moninkertaisesti.
Mihin maataloustukia tarvitaan, jos oikeasti on paljon tätä "vain suomalainen kelpaa" -väkeä? Niillä, joille suomalaisuus on tärkeää, on halua myös maksaa suomalaisesta enemmän. Eihän se muuten ole oikeasti tärkeää. Suomalaisen ruuan korkeat kustannukset voisi siis viedä lopputuotteen hintaan ja ne jotka suomalaista ruokaa arvostaa maksaisivat oikean hinnan. Miksi veronmaksaja pitää sotkea kuvioon?
Lopeta ihmeessä syöminen niin ongelma katoaa!
Niinpä. Jos ruoka on ongelma veronmaksajille niin voi toki olla syömättä.
muaseuvvun tulevaisuuvven toimittaja,
yritti syyvä pelekke suomalaista ruokoo,
eihän siitä mittään tulluna,
ei viikkoo kestänä...
Äänet päässä on oire vakavammasta.
Loukkaukset ovat tapa, jolla luuserikakarat käyttäytyvät.
loukkaantuuhan se luuseri pummi,
kun totuus iskee päin pläsiä,
"Suomalaista sisältöä löytyi surullisen vähän: porkkanoita, punajuuria, sipulia, lehtikaalia, kaurahiutaleita, varrasleipää, munia ja yksi ystäväni Päivin viime kesänä kasvattama kurpitsa. Edes jääkaappiin unohtunut juusto ei ollut kotimaista.
Seuraavana päivänä suuntasin kulkuni toiveikkain mielin kohti ruokakauppaa. Hedelmätiskin kohdalla kroppani jarrutteli. Vesi herahti kielelle mehukkaita appelsiineja vilkaistessani. Muutaman askelen päässä poimin hyllystä rasiallisen sinimailasen ituja sekä kotimaista luomuhapankaalia ostoskoriin.
Mietin mielessäni, kuinka monta kertaa pallo ehtii pyörähtää akselinsa ympäri, ennen kuin kehoni pyytää hapankaalia appelsiinin sijaan. Silti pysyin vahvana.
Kana sentään oli kotimaista ja silakoitakin olisi ollut tarjolla, mutta siihen vedän rajani. Mieluummin paistan porkkanaa kuin silakkaa.
Maitohyllystä löysin vanhan tutun suosikin, lohkeavan raparperijogurtin. Otin myös lohkeavan mustikkajogurtin olettaen, että mustikkakin todennäköisesti on kotimaista alkuperää. Ja palkkiona hyvästä itsehillinnästä ostin myös pussillisen Taffelin Ahvenanmaalla valmistettuja perunalastuja.
Kevyt oli kauppakassi sillä kertaa, vaikka siellä oli kaksi kiloa porkkanoita. Olin todella hämmästynyt siitä, kuinka suuri osa kauppojen hyllymetreistä täyttyy tuontiruoalla. Tai olenhan minä sen tiennyt, mutta nyt se vasta jysähti tajuntaan.
Totesin, että askeettiset eväät saavat ihmisen ajattelun kirkastumaan."
Kotimaista sen olla pitää!
Kevyt oli kauppakassi sillä kertaa, vaikka siellä oli kaksi kiloa porkkanoita. Olin todella hämmästynyt siitä, kuinka suuri osa kauppojen hyllymetreistä täyttyy tuontiruoalla. Tai olenhan minä sen tiennyt, mutta nyt se vasta jysähti tajuntaan.
Totesin, että askeettiset eväät saavat ihmisen ajattelun kirkastumaan."
Totta. Suomalaisen ruoan laatu on ylivoimaista.
"Suomalaista sisältöä löytyi surullisen vähän: porkkanoita, punajuuria, sipulia, lehtikaalia, kaurahiutaleita, varrasleipää, munia ja yksi ystäväni Päivin viime kesänä kasvattama kurpitsa. Edes jääkaappiin unohtunut juusto ei ollut kotimaista.
No löytyyhän sitä juustoa ja muita maitotuotteita kotimaisena, samoin lihaa, perunaa, leipää, marjoja, Tässä annetaan tahallisesti väärä kuva asiasta.. Jos talvella ei juureksia ja kasviksia aina löydykään kotimaisena, korvaa ne silloin tuontitavaralla mutta aina kun mahdollista, ostaa kotimaista. Ei se niin vaikeaa ole. Esim. itse jätän tomaatit ja kurkut kauppaan silloin kun ei saa kotimaisena. Syön muuta silloin.,
eli syöt ulukolaista ruokoo...
Ei ko kotilaista
Egyptiläinen varhaisperuna oli raadin mukaan maukas ja hieno uusi tuttavuus. Kotimainen varhaisperuna oli multainen ja maultaan hyvin kyseenalainen. Kotimaisessa varhaisperunassa oli myös rupea luvattoman paljon ja epämääräistä vihreyttä.
Minkälainen maku on "hyvin kyseenalainen"?
Peruna kasvaa mullassa, tiesitkö? Egyptiläinenkin, ellei sitten ole kasvatettu jossain kemiallisessa liuoksessa. Loppu epämääräisyys on omassa tekstissäsi, yhden rupisen tai vihertävän perunan perusteella ei tarvitse mustata koko tuotannonalaa.
kemian teollisuuden liemissä,
niin kuin närppesissä...
Mitä ihmettä valehtelet ja miksi?
höh,
sekoilet,
kemian teollisuuden liemillä, lasivillassa,
närppesin nettosaaja kasvattelee...
Jaa, oletkin itse lesta-yrpä...
Itse käytännössä väitit vesiviljelyä "kemiallisissa liuoksissa kasvaneiksi".
Jos haluat valehdella, niin valehtele sitten edes johdonmukisesti. Vai onko sekin liian rehellistä sinun arvoillesi?
höh,
sekoilet,
tuas,
ei pelkässä vedessä kasva,
pitää olla kemianteollisuuden liemiä...
Itse en tykkää glyfosaatista.
No ei sitä ole syötäväksi tarkoitettukaan.
Suomessa glyfosaatti on sitä parempaa glyfosaattia.
Skotlantilaisen moraalifilosofin Adam Smithin klassisen poliittisen taloustieteen perusteoksessa "Kansojen varallisuus" (An Inquiry into the Nature and Causes of the Wealth of Nations) todetaan jo vuonna 1776´, että varallisuuden lähde on työn tuottavuus, jota voidaan merkittävästi kasvattaa työnjaolla ja erikoistumisella.
Tämä tarkoittaa, että Suomessa ei kannata tuottaa maataloustuotteita, joita on mahdollista tuottaa tehokkaammin jossain muualla ei väkisin tukien avulla tuoteta Suomessa.
Suomalaisten kannattaisi siis lopettaa syöminen?
Kirjoittiko Adam Smith syömisestä??
Anteeksi. Unohdin keskustelevani umpisivistymättömien maalaisten kanssa.
Nyt et vastannut kysymykseen....
Olet sitten erehdyksessä kirjoitellut maaseutu palstalla jo vuosikausia.