Voiko ne iskeä suoraan seinään vai onko niissä erilainen pistoke? Saako niihin sitten Suomesta jonkun sovituskappaleen?
Amerikasta tilatut tavarat??
letku
7690
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ainakin aikaisemmin käyttivät verkossaan 60 Hz:n taajuutta. ja näkyy Google olevan vieläkin sitä mieltä: 60 Hz USA kysymyksellä. Jännitekin taitaa olla jotain 117 V, jos noihin vastauksissa oleviin juttuihin on luottamista.
Jännitteen valinta usein löytyy, hertsiluvun eron vaikutuksesta en niinkään tiedä.
Ei siinä muuta,,,60Hz saa hieromasauvasta paremmat säväykset.
Amerikkalaiset etenkin elektroniikka tuotteet ei edes välttämättä toimi suomessa, jenkeillä on monissa asioissa omat systeeminsä esim.kännyköissä,televisioissa,videoissa jne. eikä niitä saa suomessa toimimaan.
Eihän niillä edes ole vielä käytössä metri,kilo,litra ym. mittajärjestelmiäkään.
-jännite 117 volttia, meillä 230 volttia
-taajuus 60 hertziä, meillä 50 herziä
-erilaiset pistotulpat
-tv:ssä eri standardi
-kännyköissä eri taajuusalueet
-yms.
Ostin Magellan GPS:n jenkki version.
Laturiin en kyllä löytänyt adapteria.
Sellaisia kyllä oli, jotka sopivat suomi vehkeeseen ameriikassa...ei siis näin päin.
Tein reiän laturiin, ja juotin partakoneen johdon johtoihin, ja toimii.........
olen tuota järkeillyt ,että kun nuo raakkaajat ovat yleismaailmallisia niin eikös se sillä jännitteenvalitsijalla pitäisi tosiaan saada sopimaan - hyvä tietää kun nyt olet kokeillut.
Kyllähän noita kummallisuuksia on paljonkin.
ULA-radiolähetyksissä käytetään ns. esikorostusta. Sen aikavakio on Euroopan maissa 50 us, Amerikassa 75 us. Jutun mukaan heidän LEVEÄMPI MURTEENSA vaatii tuon!