Maahanmuuttovastaisuus ja pakolaisviha haipuvat Euroopasta
Moktar.Gubta
2026-04-13 08:50:39
https://yle.fi/a/74-20219672
”Unkaria 16 vuotta hallinneen pääministerin Viktor Orbánin Fidesz-puolue hävisi murskaluvuin. ”
Taas tipahti yksi populisti oksaltaan. Poliittista kannatusta voi toki saavuttaa sillä, että lupaa ummet ja lammet. Valheet ja katteettomat lupaukset ovat lopultakin vain kulutustavaraa. Ne kuluvat loppuun kuin kuin vanha sukka, ja valheiden alta paljastuu ankea todellisuus. Sitten katoaa kannatus. Näin kävi nyt Unkarissa. Viktor Orbán ja hänen Fidesz-puolueensa putosivat kuin pyy oksalta.
Populistisen Fidesz-puolueen on koko valtakautensa istunut kahdella tuolilla. Unkari on unkarilaisten oma, vapaa ja demokraattinen kansallisvaltio – Unkari ensin. Viktor Orbánin demokratia tarkoitti kuitenkin sitä, että vapaa tiedonvälitys käytännössä estettiin ja korruptio rehotti. Fidesz-puolueen politiikka olikin, että minä ensin, ei Unkari. Ja tietystikään mitään pakolaisia tai ylipäätään ulkomaalaisia ei haluttu unkarilaisten omaan maahan – mutta samalla kelpaisi kaikki venäläinen.
Laitaoikeistolle kello käy monessa muussakin Euroopan maassa. Kansallismielisyys, maahanmuuttovastaisuus, äärioikeistolaisuus, demokratian ja sananvapauden rajoittamien ovat lopultakin menneen ajan kotkotuksia.
Italian Giorgia Melonin jakkara heiluu jo. Saksan AfD kieltää nyt kiivaasti koskaan tukeneensa Trumpia. Venäjämyönteisyyttään AfD yrittää piilottaa perunakuoppaan. Ranskan kansallinen liittouma on vaikeuksissa, koska Marine Le Pen on rikostuomion vuoksi vaalikelvoton. Puolue on myös täysin Venäjän rahoittama, joka sekään ei ole enää meriitti Euroopassa.
Meidän kotikutoisen perussuomalaisen puolueen kannatus laskee samoin kuin muun eurooppalaisen laitaoikeiston. Meilläkin villasukan kantapää on kulunut puhki ja alta pilkottaa ankea totuus – nämäkin vain pissivät kansaa silmään.
Että tälleen tänään, Moktar. ;)
Laitaoikeistolle kello käy monessa muussakin Euroopan maassa
Anonyymi-ap
2
130
Vastaukset
- Anonyymi00001
Natojoukot siirretään Venäjän rajanaapurivaltioihin.
- Anonyymi00002
meinaatko että unkari on menetetty? Ei ole
EU raja-aita on pystyssä yhä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5222470Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial512197Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2032148Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191440Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip491313- 991302
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621091Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise861074Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle81066Unohdettu parannuksen kaste
Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?6931035