Siis noissa vaaleissa. Samalla voitto Euroopalle! Kirvelevä tappio Putlerille ja Trumpille! Olkaamme ennen muuta iloisia sukulaiskansamme puolesta, sen osoittamasta viisaudesta ja rohkeudesta!
Sukulaiskansahan meille ovat unkarilaiset, kielisukulaisia, Euroopassa ainoat vironkielen lisäksi. Varsin kaukaista tuo unkarinkieli on kuitenkin suomelle, mutta yhtänäisyyttä suomen kanssa siinä on kuitenkin melkoisesti.
Aikanaan -keväällä 1979 – Siinain rauhanturvajoukoista palatessani ajelin autollani Siinailta Suomeen mm. läpi unkarin. Balatonjärvelle tullessani näin siellä olevan paljon kansaa, jonka puhetta kauempana kuultuani luulin heidän olevan suomalaisia turisteja. Kun menin heitä suomeksi tervehtimään, ei heistä kukaan tietysti ymmärtänyt, mutta yksi mies ymmärsi minun puhuvan suomea ja tuli iloisesti tervehtimään – ei tosin suomeksi eikä unkariksi vaan englanniksi, ja meillä oli niin kiva juttutuokio, että lähdimme rannan baariin drinkille nauttimaan tarjoamaansa unkarilaista viiniä!
Myöhemmin sitten olen pari kertaa reissannut unkarissakin noilla kaukomatkoilla, mutta unkarinkieltä en valitettavasti ole oppinut, vaikka se suomen sukulaiskieli onkin. Se nähdään mm. tässä lauseessa: kala ui veden alla > hal úszik a víz alatt.
Niin alkoi taas arkiviikko, ja kaikkea hyvää tulin sille toivottamaan kaikille tämän lukeville!
Hieno voitto Unkarille!
17
176
Vastaukset
- Anonyymi00001UUSI
Aivan upea voitto demokratialle, sivistykselle ja Euroopalle. Oudointa oli se, että putler ja Trump olivat Orbanin kannattajia, tosin molempien tavoite on hajoittaa Eurooppa pieniin yksittäisiin maihin ja sen jälkeen alistaa ne. Mutta äänestysprosentti kertoi kaiken, eli kansa todella halusi muutoksen ja Trump teki ehkä palveluksen, tietysti tajuamattaan, kun julkisesti tuki Orbania, niin se kääntyi Orbania vastaan täysin, sama juttu putlerin tuella. Nyt loppuu jarruttelu ja Slovakia joutuu tarkkaan miettimään, että jääkö viimeiseksi ryssän saarekkeeksi Eurooppaan.
- Anonyymi00021UUSI
Fico aloitti jo lähentymisen Magyarin suuntaan. Ehkäpä joutui miettimään kaverinsa uudestaan.
https://www.suomenmaa.fi/uutiset/orbanin-liittolainen-sanoo-haluavansa-yhteistyota-unkarin-uuden-paaministerin-kanssa/
- Anonyymi00003UUSI
Mutta maailma oppii Unkarin kielestä kauneimman vapauden lauseen: Ruszkiki Haza eli häipykää venäläiset.
- Anonyymi00005UUSI
Sinä kuulut Kapi niiden hölmöjen joukkoon jotka luulevat olevansa aina hyvän puolella. Eivät käsitä pysyvyyden merkitystä.
- Anonyymi00009UUSI
Ossi on känkkäränkkänä kun putlerilla ei mene mikään putkeen eli pötköön..
- Anonyymi00030UUSI
No kuten persuille kova paikka ei ole paljon lippu heilunut populistien kädessä, maailamn tyhmin Janikin on nyt hiljaa edellisellä kertaa orbanin voittaessa, oli niin persuillakin juhlaa....
- Anonyymi00008UUSI
Unkarissa myös ruuat ovat aivan eri luokkaa kuin meidän kepulainen mössö. Siellä saa hienosti maustettua lammasta ja juomat on jotakin aivan muuta kuin väyrysen tilaviiniit "Urpopönttö" nimellä. Onneksi venäjän varjo poistuu nyt Unkarin yltä ja taidakin lähteä haistelemaan siellä vapauden tuulia ja äärimmäisen herkullisia ruokia. Mikään ei voita Kyproksen tai Unkarin perunoita.
- Anonyymi00014UUSI
Erkin Pikakivääri on Unkarin käyntikortti maailmalla. Paprika siinä vielä kyytipoikana.
- Anonyymi00016UUSI
Anonyymi00014 kirjoitti:
Erkin Pikakivääri on Unkarin käyntikortti maailmalla. Paprika siinä vielä kyytipoikana.
Siellä on paljon muutakin, mutta syrjäseudun kepulaisille tuo lienee kaikki tietämys Unkarista.
- Anonyymi00017UUSI
Anonyymi00014 kirjoitti:
Erkin Pikakivääri on Unkarin käyntikortti maailmalla. Paprika siinä vielä kyytipoikana.
Maatalousmessuilla kepulaisen suurin kurmee elämys on rasvan kärähtänyt grillimakkara lämpimän maidon kanssa... Samaan iakaan Unkarissa:
Keitot: Gulyásleves (gulassi, usein keitto, ei pata), Halászlé (karppipohjainen kalakeitto), Bableves (papukeitto).
Pääruoat: Pörkölt (sipulinen lihapata), Paprikás csirke (kanapaprikas smetanakastikkeessa), Töltött paprika (täytetyt paprikat), Rakott krumpli (perunavuoka), Székelykáposzta (sianliha-hapankaalipata).
Lisukkeet & Pikkupurtava: Nokedli tai Galuska (unkarilaiset mykyt), Lángos (uppopaistettu leipä, usein valkosipulilla ja smetanalla), Pogácsa (suolaiset juustokeksit).
Jälkiruoat: Kürtőskalács (savupiippupulla), Dobos torta (suklaavoikreemikakku), Rétes (unkarilainen struudeli), Túrós palacsinta (rahkaohukaiset).
Ruokien kanssa nautitaan usein etikkaisia salaatteja (kuten csemegeuborka) ja unkarilaisia viinejä, kuten Tokajia. - Anonyymi00018UUSI
Anonyymi00017 kirjoitti:
Maatalousmessuilla kepulaisen suurin kurmee elämys on rasvan kärähtänyt grillimakkara lämpimän maidon kanssa... Samaan iakaan Unkarissa:
Keitot: Gulyásleves (gulassi, usein keitto, ei pata), Halászlé (karppipohjainen kalakeitto), Bableves (papukeitto).
Pääruoat: Pörkölt (sipulinen lihapata), Paprikás csirke (kanapaprikas smetanakastikkeessa), Töltött paprika (täytetyt paprikat), Rakott krumpli (perunavuoka), Székelykáposzta (sianliha-hapankaalipata).
Lisukkeet & Pikkupurtava: Nokedli tai Galuska (unkarilaiset mykyt), Lángos (uppopaistettu leipä, usein valkosipulilla ja smetanalla), Pogácsa (suolaiset juustokeksit).
Jälkiruoat: Kürtőskalács (savupiippupulla), Dobos torta (suklaavoikreemikakku), Rétes (unkarilainen struudeli), Túrós palacsinta (rahkaohukaiset).
Ruokien kanssa nautitaan usein etikkaisia salaatteja (kuten csemegeuborka) ja unkarilaisia viinejä, kuten Tokajia.Myös lammasruuat on aivan huippuja Unkarissa ja tietysti Tokajia viinit on maailman huipulta.
- Anonyymi00026UUSI
Anonyymi00016 kirjoitti:
Siellä on paljon muutakin, mutta syrjäseudun kepulaisille tuo lienee kaikki tietämys Unkarista.
Kyllä kotimainen tuettu mössö on syötävää. Jos vähän ruikulille vetää, niin tuleepahan nopeasti ulos.
Paljon huomiota on tämä avaukseni saanut, asiallistakin, kiitos siitä! Avaukseni ei näy kuitenkaan olleen kaikille mieleen, kun 10 viestiä on joutunut poistoon,
Eipä nyt enempää tästä aiheesta eikä muustakaan muuta kuin vain Oikein Hyvän viikon toivotukset kaikille tämän lukeville!- Anonyymi00032UUSI
Saapas näkee miten Unkari muuttuu, vai muuttuuko.
Tämä nuori oppositiojohtaja vastustaa Orbanin lailla Ukrainan auttamista, ja mm. maahamuuttoa. Hän nousee valtaan samoilla teemoilla kuin Orban aikanaan. Orban muuttui vuosien kuluessa lännen ystävästä itäsuuntautuneeksi. Toivotaan että uusi päämies todella pysyy länsimielisenä, sitä ainakin kansa Unkarissa häneltä odottaa.
Kun parlamentissa vaihtuu suuri osa edustajista, ja suuri osa on myös ensikertalaisia, hallinnon vakiinnuttaminen uudelle uralle saattaa olla vaikeaa. Orbanin ajan korruptio ja sen myötä valtaa pitänyt hallintokoneisto ei ole tuosta vaan uuden johtajan hallussa. Vaikeita aikoja siis edessä.- Anonyymi00035UUSI
Saivat kansalta niin mahtavan mandaatin, että selättävät nuo ongelmat mennen tullen. Magyar, että Ukraina ei voida ottaa EUn, niin kauan kun sota on käynnissä, mutta heti sodan jälkeen EU jäseneksi. Venäjä aloittaa varmaan epäystävällisen painostuksen Unkaria kohtaan, mutta ihmisten mitta siellä on tullut ryssiä täyteen. Trump teki vallanvaihdolle valtavan palveluksen esiintymällä Orbanin puolella.
- Anonyymi00034UUSI
Euroopan lopullinen voitto Venäjästä! Venäjä ja Trump on parhaat EU myyntimiehet. Putin ja Ossi oli Naton parhaat myyjät.
- Anonyymi00036UUSI
Kapi heitti ihan lonkalta taas Kapi-Luokan avauksen. Nykyään jo tosi harvinaisia tällä palstalla. Kapi on parasta A-ryhmää ja kova luu!
Ketjusta on poistettu 22 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.1614576Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o1973272Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1102863Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1502835Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis352805Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos412151Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat132027Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu552005En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa131895Olet ainutlaatuinen
Sinussa on jotain, jota en osaa oikein edes pukea sanoiksi. Jotain paljon syvempää, kuin ulkoinen ihanuutesi. Jotain ain391150