Olan työttömät risusavottaan ja horsman niittoon

Orimattilan työttömät joilla yli vuosi yhtäjaksoista työttömyyttä takana tullaan määräämään etuuksien menettämisen uhalla risusavottaan kunnan maille ja horsman niittoon tienvarsille. Passitus kestää 6 kuukautta yhtäjaksoisesti. Siitä tullaan maksamaan 9 euroa päivässä extraa työttömyysetuuden lisäksi.
Se on hyvä raha työttömälle. Lisäksi työtön saa rytmiä tyhjiin päiviinsä. Päivät alkaa kello 7:00 ja päättyy 15:30.
Tauotus siten 9 - 9:15 kahvitauko. 11 - 11:30 lounastauko ja 13:30 - 13:45 kahvitauko. Eväät mukaan jos aikoo syödä.
Joka aamu tehdään puhallutus ja puhallutuksia myös pistokokein päivän mittaa.
12290
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Mistäs löydät ne tienvarret ja horsmat, joita 1000 ihmistä niittelee puoli vuotta?

Äänestä
  • Kyllä orimattilassa tienvarsia riittää.

    Äänestä

Jos horsmat loppuu niin pyöreitä kiviä voi asetella Varsapuistoon.
Pena myös tähän hommaan niin loppuu velttoilu.

T: Keijo

Äänestä
  • Älkää nyt hormia niittäkö! Se on hyvä luonnonkukka. Niittäkää kaikki lubiinit pois. Niitä ei tarvitse kukaan.

    Äänestä

En ole menossa kun tuollainen on sitä paitsi laitonta.Työstä pitää maksaa tes:sin mukaista palkkaa lakien mukaan

Äänestä
  • Kyllä sinä menet tai tukirahat laitetaan poikki.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Kyllä sinä menet tai tukirahat laitetaan poikki.

    Voikun ne töissä olevatkin jopa tekisi jotain rahansa eteen :(

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Kyllä sinä menet tai tukirahat laitetaan poikki.

    No en mene

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    No en mene

    Mutta kun sinut laitetaan menemään tai rahaa EI TULE!

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Mutta kun sinut laitetaan menemään tai rahaa EI TULE!

    No kun en mene ja sillä selvä

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    No kun en mene ja sillä selvä

    Se on sitten karenssi. Millä tulet toimeen?

    Äänestä

No, moni duunari tekee hommansa kolme kertaa ihan tarkoituksella, joten se ansaitsisi vain 1/3 palkan. Sieltä voisi säästää. Käy huoltomieskin ihan oikeasti korjaamassa jonkun ja vielä samana päivänä (!!) jonkun toisenkin paikan. Ois niinku KAKSI asiaa jo hoidettu. Mutta, kahdella kerralla ei ole kumpaakaan asiaan vielä voitu hoitaa. Se on viikon homma ja koko päivä työ.

Kun mä muutin tänne nykyiseen sijaintiini, niin EPÄILIN että vuotaakohan vessanhana. Se ei siis todellakaan silloin vuotanut, vaan vähän ihmettelin että onkohan siinä aina tippa. Se oli silti niin vähäistä etten koskaan saanut edea ihan täyttä varmuutta asiasta. Siihen aikaan mä silti olin vielä tottunut Lahden meininkiin että asiat KORJATTIIN. No, mä harmillisesti kutsuin sitä hanaa varten huoltomiehen ja ne hajotti koko hanan, se piti vaihtaa ja sen vaihto hajotti vessanpöntöt ja sekin piti melkein vaihtaa, mutta sitä korjattiin silleen että sen kanssa pärjäili vielä. Meillä oli sitten koko taloyhtiössä putkiremppa loppuvuonna 2019 (alkaen), joten se pönttö sitten vaihtui.

[...nykyhirveisiin, joissa ei tytöillä ilmeisesti ole tarkoituskaan pissata? Mä jo osasin odottaan, kun ne nykypöntöt on aina vain miehille tehtyjä. Ja jep :( Näin se oli taas. Edellinen oli just hyvä, mutta tää uusi on sellainen jossa joutuu kusta suoraan sitä kaakeliseinämää päin. wtf? No, mutta ei silti ollut niin huono kuin Liipolassa, vai olinko jo oppinut jotenkin sen kanssa elämään. Sen Liipolan pöntön kanssa mä tappelin niin paljon että yritin kääntyä jopa 180 astetta testatakseni että oisko sillä helpompi niin päin. Eii ollut :(]

Tuli tohon väkiin kiukuteltua "moderneista" pöntöistä. Ois reilumpaa lisätä niihin myös jotain veitsiä, jotta pojatkin saisi jännittää että mitenköhän käy. Suositaan vain pieniä.

Sen rempan jälkeen mä vain "ihailin" kylppäriä. Ihan läpip*skaa kaikki. Kamalaa. Ja just kun nyt se muka oli "juuri rempattu". Hirveää. Se oli sen näköinen että "sille pitäisi tehdä jotain". Onneksi en omista, kuten en omista tuota termostaattiakaan, joten joo laittakaan vain kaikki p*skaksi. Ihan oikeasti! Ei ole minun omaisuuttani. Asia on äärimmäisen selkeää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Orimattilan työttömät joilla yli vuosi yhtäjaksoista työttömyyttä takana tullaan määräämään etuuksien menettämisen uhalla risusavottaan kunnan maille ja horsman niittoon tienvarsille. Passitus kestää 6 kuukautta yhtäjaksoisesti. Siitä tullaan maksamaan 9 euroa päivässä extraa työttömyysetuuden lisäksi.
Se on hyvä raha työttömälle. Lisäksi työtön saa rytmiä tyhjiin päiviinsä. Päivät alkaa kello 7:00 ja päättyy 15:30.
Tauotus siten 9 - 9:15 kahvitauko. 11 - 11:30 lounastauko ja 13:30 - 13:45 kahvitauko. Eväät mukaan jos aikoo syödä.
Joka aamu tehdään puhallutus ja puhallutuksia myös pistokokein päivän mittaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu