Töihin ostin jääkaappiin eväitä Vantaan Tammiston Aasia Supermarketista. Aivan loistava kauppa ja uskomaton valikoima. Pelkästään chilituotteita varmaan sata erilaista. Ostin myös mausteita ja erilaisia nuudeleita, jotka on kätevin tehdä töissä. Tulinen oli oikeasti tulinen, ei tarvinnut lisätä chiliä. Filippiiniläisiä makkaroita, possurullia, valkosipulirouhetta, kuivattuja katkarapuja ja tonnikalapihvejä raakapakasteena. Puoli kiloa tunapihvejä maksoi 6,72€ eli ei hinnankirous eikä ole mitään silppua liemessä jossa on mukana kalan kaikki osat. https://ibb.co/R426mKsG
Mausteet on halpoja ja kalatkin kohtuullisen halpoja, mutta lihatuotteet ymmärrettävästi hieman kalliimpia.
laiffila
Aasia lähelläsi
8
170
Vastaukset
- Anonyymi00001
Voin vakuuttaa että nuudelit on aivoruokaa suoraan paketista syötynä elokuvissa.
- Anonyymi00002
Katos perhana keltaevätonnikalaa reippaat 13 euroa kilo ja keltaevätonnikala on aitotonnikala. Nyt on hinta kohdillaan pitääpäs vierailla tuolla!
Keltaevätonniala (Thunnus albacares) voi kasvaa yli 200 kiloiseksi. (Googlasin)
GolfAri - Anonyymi00003
Virolaiselle työkaverille tein yhden tunapihvin voissa pannulla, suolaa ja pippuria, kehui että parasta tonnikalaa mitä on koskaan syönyt. Olen samaa mieltä, suosittelen.
Kilohinta todellakin naurettavan vähän aidosta tonnikalasta.
laiffila- Anonyymi00004
Edullista on aito tonnikala: 24,95€ kg.
Tonnikalan maustamiseen suolaa, mustapippuria, sitruunaa, soijaa ja inkivääriä. Kalan pintaan rypsiöljyä. Pihvi kuumalle pannulle ja paistetaan kummaltakin puolelta 1min 45sek. - Anonyymi00005
Anonyymi00004 kirjoitti:
Edullista on aito tonnikala: 24,95€ kg.
Tonnikalan maustamiseen suolaa, mustapippuria, sitruunaa, soijaa ja inkivääriä. Kalan pintaan rypsiöljyä. Pihvi kuumalle pannulle ja paistetaan kummaltakin puolelta 1min 45sek.Sulla siellä tuotantolinjalla on mausteet, soijat ja inkiväärit rypsiöjyineen , se hieno työpaikka.
Minä olisin tuon paketillisen tarjoillut mieluummin kotijoukoille kuin virolaiselle työkaverille. - Anonyymi00006
Anonyymi00005 kirjoitti:
Sulla siellä tuotantolinjalla on mausteet, soijat ja inkiväärit rypsiöjyineen , se hieno työpaikka.
Minä olisin tuon paketillisen tarjoillut mieluummin kotijoukoille kuin virolaiselle työkaverille.Kalan lisukkeeksi on hyvä valmistaa herkullinen perunamuusi Mummon perunajauheesta.
- Anonyymi00007
Anonyymi00005 kirjoitti:
Sulla siellä tuotantolinjalla on mausteet, soijat ja inkiväärit rypsiöjyineen , se hieno työpaikka.
Minä olisin tuon paketillisen tarjoillut mieluummin kotijoukoille kuin virolaiselle työkaverille.Virolainen työkaveri on todellinen herkkusuu.
Hän osaa todella arvostaa voissa muhinutta tuunikalaa. - Anonyymi00008
Anonyymi00007 kirjoitti:
Virolainen työkaveri on todellinen herkkusuu.
Hän osaa todella arvostaa voissa muhinutta tuunikalaa.Ihastui siinä määrin että kävi hakemassa loput viisi pakettia itselleen. Minä vein jo aiemmin neljä pakettia (2kg) kotiin.
laiffila
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3512823SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis652276Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781949Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis661592- 1401532
- 691149
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021019Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön264955Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li8932- 39810