Töihin ostin jääkaappiin eväitä Vantaan Tammiston Aasia Supermarketista. Aivan loistava kauppa ja uskomaton valikoima. Pelkästään chilituotteita varmaan sata erilaista. Ostin myös mausteita ja erilaisia nuudeleita, jotka on kätevin tehdä töissä. Tulinen oli oikeasti tulinen, ei tarvinnut lisätä chiliä. Filippiiniläisiä makkaroita, possurullia, valkosipulirouhetta, kuivattuja katkarapuja ja tonnikalapihvejä raakapakasteena. Puoli kiloa tunapihvejä maksoi 6,72€ eli ei hinnankirous eikä ole mitään silppua liemessä jossa on mukana kalan kaikki osat. https://ibb.co/R426mKsG
Mausteet on halpoja ja kalatkin kohtuullisen halpoja, mutta lihatuotteet ymmärrettävästi hieman kalliimpia.
laiffila
Aasia lähelläsi
8
193
Vastaukset
- Anonyymi00001
Voin vakuuttaa että nuudelit on aivoruokaa suoraan paketista syötynä elokuvissa.
- Anonyymi00002
Katos perhana keltaevätonnikalaa reippaat 13 euroa kilo ja keltaevätonnikala on aitotonnikala. Nyt on hinta kohdillaan pitääpäs vierailla tuolla!
Keltaevätonniala (Thunnus albacares) voi kasvaa yli 200 kiloiseksi. (Googlasin)
GolfAri - Anonyymi00003
Virolaiselle työkaverille tein yhden tunapihvin voissa pannulla, suolaa ja pippuria, kehui että parasta tonnikalaa mitä on koskaan syönyt. Olen samaa mieltä, suosittelen.
Kilohinta todellakin naurettavan vähän aidosta tonnikalasta.
laiffila- Anonyymi00004
Edullista on aito tonnikala: 24,95€ kg.
Tonnikalan maustamiseen suolaa, mustapippuria, sitruunaa, soijaa ja inkivääriä. Kalan pintaan rypsiöljyä. Pihvi kuumalle pannulle ja paistetaan kummaltakin puolelta 1min 45sek. - Anonyymi00005
Anonyymi00004 kirjoitti:
Edullista on aito tonnikala: 24,95€ kg.
Tonnikalan maustamiseen suolaa, mustapippuria, sitruunaa, soijaa ja inkivääriä. Kalan pintaan rypsiöljyä. Pihvi kuumalle pannulle ja paistetaan kummaltakin puolelta 1min 45sek.Sulla siellä tuotantolinjalla on mausteet, soijat ja inkiväärit rypsiöjyineen , se hieno työpaikka.
Minä olisin tuon paketillisen tarjoillut mieluummin kotijoukoille kuin virolaiselle työkaverille. - Anonyymi00006
Anonyymi00005 kirjoitti:
Sulla siellä tuotantolinjalla on mausteet, soijat ja inkiväärit rypsiöjyineen , se hieno työpaikka.
Minä olisin tuon paketillisen tarjoillut mieluummin kotijoukoille kuin virolaiselle työkaverille.Kalan lisukkeeksi on hyvä valmistaa herkullinen perunamuusi Mummon perunajauheesta.
- Anonyymi00007
Anonyymi00005 kirjoitti:
Sulla siellä tuotantolinjalla on mausteet, soijat ja inkiväärit rypsiöjyineen , se hieno työpaikka.
Minä olisin tuon paketillisen tarjoillut mieluummin kotijoukoille kuin virolaiselle työkaverille.Virolainen työkaveri on todellinen herkkusuu.
Hän osaa todella arvostaa voissa muhinutta tuunikalaa. - Anonyymi00008
Anonyymi00007 kirjoitti:
Virolainen työkaveri on todellinen herkkusuu.
Hän osaa todella arvostaa voissa muhinutta tuunikalaa.Ihastui siinä määrin että kävi hakemassa loput viisi pakettia itselleen. Minä vein jo aiemmin neljä pakettia (2kg) kotiin.
laiffila
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1261780
- 1091279
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1401110- 491009
Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni55940- 130930
Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v242912Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.
Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?76786Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.
Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu58779Pridekulkue kiellettävä?
Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla178749