Onko mulla tulevaisuutta lainkaan?

Helou. Täällä kirjoittaa 14-vuotias tyttö, joka käy 7. luokkaa. Oon melkeinpä kaikissa kouluaineissa huono, eikä vahvuuksia kouluun liittyen kovin paljoa ole. Joulutoikkarin keskiarvo oli 7.5, tietysti mulle on tullut uusia oppiaineita joululoman jälkeen, joten toivottavasti ne edes vähän nostaisi keskiarvoa.. koen olevani hyvä ruotsissa ja englannissa, bilsassa, kemiassa, liikunnassa, osittain matikassa, kuviksessa sekä musiikissa! Iso ongelma on se, että saan kokeista peräti aina hyvin huonoja arvosanoja, vaikka osaisin täysin samat asiat tunnilla. Olen usein melko aktiivinen tunneilla, minulla on aina läksyt sommuut projektit tehtynä, koulukirjat ja työvälineet eivät koskaan unohdu ja olen aina ajoissa paikalla ellei bussi tullut myöhässä. Toivoisin saavani jonkinlaista vertaistukea asiaan liittyen 🤷‍♀️ olis kans ihan kiva kuulla vanhemmilta ihmisiltä miten he ovat pärjänneet elämässä mikäli kpulumenestys ei ole tuottanut paljoa tulosta niinkuin minulla tähän mennessä.

6

391

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Minulla oli hieman päälle kutosen keskiarvo kun pääsin yläasteelta. Jouduin ammattikouluun kun lukioon en tietenkään päässyt. Valmistuin ja työelämässä ylenin nopeasti ahkeruudella. Sitten se alkoi tökkimään ja suoritin yliopiston.

      Itse sanoisin että että sillä keskiarvolla ei ole väliä. Tee kuitenkin parhaasi. Ovet on sinulle täysin auki. Suomi on siitä hieno maa että meillä kaikilla on samat mahdollisuudet, meni koulussa miten tahansa.

      • Thänks, kun oon nyt kuullut ettei keskiarvolla hirveästi väliä ole, niin on alkanut tuntua paremmalta!


    • Anonyymi00002

      Keskiarvo 7,5 ei todellakaan ole huono. Itse pääsin lukioon kauan sitten 7,6 keskiarvolla. Tuollaisella keskiarvolla ei kuitenkaan mennä mihin hyvänsä lukioon.

      Olen sitä mieltä, että lukion nimi ei ratkaise vaan se, mitä sinä itse siellä teet, jos lukioon pääset. Minä kirjoitin ylioppilaaksi hyvin, LLLMB. Pääsin heti yliopistoon.

      Tee parhaasi, pärjäät kyllä!

      • Thänks tsempeistä :) ihan hullun hyvä, että kirjotit LLLMB!!!


    • Anonyymi00003
    • Anonyymi00004

      Jo ennenkuin menin oppikouluun, minua vastaan hyökkäsi 9 demonia niin että minuun tuli sisälleni yksi erittäin voimakas demoni jonka lisäksi noiden 9 demonin vaikutuksesta aloin jännittämään monta kertaa kovemmin kuin normaalisti kovemmassa jännittämisessä. Minulta kului noin 60 prosenttia voimistani siihen että yritin estää tuota demonia hallitsemasta minua. Käteni eivät enää toimineet normaalisti koska demonien vaikutukset, yletön käsien hikoilu ja kämmenieni ärsytys teki minut lähes hulluksi. Olin myös puolikuuro koulussa, sillä olin perinyt äitini puolelta heikon kuulon, eikä tuolloin ollut kuulolaitteita saatavana. Näköni muuttui myös demonien hyökkäyksen aikaan likinäöksi enkä käyttänyt silmälaseja ulkonäköni ym. tekijöiden takia koulussa. Oppikoulusta päästessäni olin luokan huonoin tai toiseksi huonoin 6,3 keskiarvolla (kaikkien aineiden keskiarvo 6,8). Menin ammattikouluun jossa keskiarvoni oli 7,4 ja matematiikassa numeroni oli 9. En jäänyt silti luokalle kertaakaan. Ammattikoulun jälkeen tein kuitenkin paljon kovia töitä kovissa työporukoissa, niin että sain tehtyä paljon fyysistä työtä vaikka työhistoriani onkin jäänyt lyhyeksi. Tuo demoni lähti minusta vasta noin 26 vuoden jälkeen siitä kun se tuli minuun.

      Sinulla on ihan hyvät mahdollisuudet, vaikka et olekaan luokan paras etkä aina tiedä miten selviydyt. Toivon sinulle hyvää ja voimia opiskeluun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      215
      2160
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      51
      1300
    3. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      186
      1157
    4. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      996
    5. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      891
    6. 71
      813
    7. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      802
    8. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      77
      747
    9. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      355
      720
    10. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      40
      711
    Aihe