Onko mulla tulevaisuutta lainkaan?

Helou. Täällä kirjoittaa 14-vuotias tyttö, joka käy 7. luokkaa. Oon melkeinpä kaikissa kouluaineissa huono, eikä vahvuuksia kouluun liittyen kovin paljoa ole. Joulutoikkarin keskiarvo oli 7.5, tietysti mulle on tullut uusia oppiaineita joululoman jälkeen, joten toivottavasti ne edes vähän nostaisi keskiarvoa.. koen olevani hyvä ruotsissa ja englannissa, bilsassa, kemiassa, liikunnassa, osittain matikassa, kuviksessa sekä musiikissa! Iso ongelma on se, että saan kokeista peräti aina hyvin huonoja arvosanoja, vaikka osaisin täysin samat asiat tunnilla. Olen usein melko aktiivinen tunneilla, minulla on aina läksyt sommuut projektit tehtynä, koulukirjat ja työvälineet eivät koskaan unohdu ja olen aina ajoissa paikalla ellei bussi tullut myöhässä. Toivoisin saavani jonkinlaista vertaistukea asiaan liittyen 🤷‍♀️ olis kans ihan kiva kuulla vanhemmilta ihmisiltä miten he ovat pärjänneet elämässä mikäli kpulumenestys ei ole tuottanut paljoa tulosta niinkuin minulla tähän mennessä.

6

388

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Minulla oli hieman päälle kutosen keskiarvo kun pääsin yläasteelta. Jouduin ammattikouluun kun lukioon en tietenkään päässyt. Valmistuin ja työelämässä ylenin nopeasti ahkeruudella. Sitten se alkoi tökkimään ja suoritin yliopiston.

      Itse sanoisin että että sillä keskiarvolla ei ole väliä. Tee kuitenkin parhaasi. Ovet on sinulle täysin auki. Suomi on siitä hieno maa että meillä kaikilla on samat mahdollisuudet, meni koulussa miten tahansa.

      • Thänks, kun oon nyt kuullut ettei keskiarvolla hirveästi väliä ole, niin on alkanut tuntua paremmalta!


    • Anonyymi00002

      Keskiarvo 7,5 ei todellakaan ole huono. Itse pääsin lukioon kauan sitten 7,6 keskiarvolla. Tuollaisella keskiarvolla ei kuitenkaan mennä mihin hyvänsä lukioon.

      Olen sitä mieltä, että lukion nimi ei ratkaise vaan se, mitä sinä itse siellä teet, jos lukioon pääset. Minä kirjoitin ylioppilaaksi hyvin, LLLMB. Pääsin heti yliopistoon.

      Tee parhaasi, pärjäät kyllä!

      • Thänks tsempeistä :) ihan hullun hyvä, että kirjotit LLLMB!!!


    • Anonyymi00003
    • Anonyymi00004

      Jo ennenkuin menin oppikouluun, minua vastaan hyökkäsi 9 demonia niin että minuun tuli sisälleni yksi erittäin voimakas demoni jonka lisäksi noiden 9 demonin vaikutuksesta aloin jännittämään monta kertaa kovemmin kuin normaalisti kovemmassa jännittämisessä. Minulta kului noin 60 prosenttia voimistani siihen että yritin estää tuota demonia hallitsemasta minua. Käteni eivät enää toimineet normaalisti koska demonien vaikutukset, yletön käsien hikoilu ja kämmenieni ärsytys teki minut lähes hulluksi. Olin myös puolikuuro koulussa, sillä olin perinyt äitini puolelta heikon kuulon, eikä tuolloin ollut kuulolaitteita saatavana. Näköni muuttui myös demonien hyökkäyksen aikaan likinäöksi enkä käyttänyt silmälaseja ulkonäköni ym. tekijöiden takia koulussa. Oppikoulusta päästessäni olin luokan huonoin tai toiseksi huonoin 6,3 keskiarvolla (kaikkien aineiden keskiarvo 6,8). Menin ammattikouluun jossa keskiarvoni oli 7,4 ja matematiikassa numeroni oli 9. En jäänyt silti luokalle kertaakaan. Ammattikoulun jälkeen tein kuitenkin paljon kovia töitä kovissa työporukoissa, niin että sain tehtyä paljon fyysistä työtä vaikka työhistoriani onkin jäänyt lyhyeksi. Tuo demoni lähti minusta vasta noin 26 vuoden jälkeen siitä kun se tuli minuun.

      Sinulla on ihan hyvät mahdollisuudet, vaikka et olekaan luokan paras etkä aina tiedä miten selviydyt. Toivon sinulle hyvää ja voimia opiskeluun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      129
      1343
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      100
      871
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      703
    4. 51
      595
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      13
      501
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      474
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      153
      451
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      30
      407
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      175
      384
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      25
      381
    Aihe