Eikö opettajilta vaaditaan kunnon tutkintoa?

Anonyymi-ap

Paikallisen ammattikoulun rakennuspuolella ei ainakaan vaadita. Siellä on opettanut jo muutaman vuoden tavallinen rakennusmies jolla on vain rakennusalan perustutkinto. Kokemusta tietenkin on.
No siellä vaihtuu opettajat aika tiuhaan tahtiin. Hän taitaa olla tällä hetkellä pisimpään toiminut sen alan opettaja. Kun itse siellä olin niin samat opettajat olivat olleet siellä jo todella pitkän ajan ja olivat siellä vielä pitkään sen jälkeen kun itse valmistuin. Puhutaan kymmenistä vuosista.

He olivat sivistyneitä ihmisiä jotka aina pitivät meidän puolia ja kannustivat. Nyt kun joudun olemaan näiden uusien opettajien kanssa tekemisissä niin he vain haukkuvat kaikki oppilaat. Mitään hyvää en ole kuullut oppilaista.

3

211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Ammattikoulun opintoihin kai kuuluu nykyään myös harjoittelua oikeilla työpaikoilla. Työnantajat tietävät kertoa näistä harjoittelijoista järkyttäviä tosiasioita. Heikoimmat eivät edes tunne kelloa, saati perustyökaluja.
      Ammattikoulut saavat oppilaiksi ikäluokan pohjasakan. Se on tietysti seurausta oppivelvollisuuden pidentämisestä. Sellaista ihmeopettajaa ei ole, joka tästä sakista tekisi minkään alan hyvää työntekijää.

    • Anonyymi00002

      Nykyään opettajaksi pääsee vuoden verkkokurssilla.

    • Anonyymi00003

      Useissa amiksissa opetuksen taso on täysin luokatonta. Ehkä osa johtuu epäpätevistä opettajista, epäpätevänähän voi työskennellä näköjään noissa hommissa. Mutta isoin ongelmahan on, kun ketään ei kiinnosta. Kaikille kirjoitetaan paperit ja työnantajat hoitaa jos hoitaa. Amiksissahan ei ole minkäänlaisia laadullisia mittareita kuten lukioissa on ylioppilaskoe...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      34
      2156
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      49
      1757
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      115
      1571
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1296
    5. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      1008
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      47
      980
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      905
    8. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      817
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      101
      783
    10. Nähdäänkö me ensi

      Viikolla jossain?
      Ikävä
      60
      768
    Aihe