Operaattorien haittasivuestot on silkkaa rahastusta

Anonyymi-ap

Tälläsistä lisäpalveluista pitäisi ehdottomasti voida kieltäytyä liittymäsopimusta tehdessä:

https://mobiili.fi/2026/04/15/telialta-muutos-liittymavalikoimaan-uudet-telia-rehti-liittymat-sisaltavat-myos-haittasivuvahdin/

Minun käsittääksenitossa on kyse DNS -nimipalvelun tasolla tehdystä haittasivujen suodatuksesta, ja sillon aivan vastaavan haittasivujen suodatuksen voi tehdä itsekin täysin ilmaiseksi tarvitsematta maksaa palvelusta operaattorille. Sen voi tehdä ottamalla käyttöön ilmaisen Quad9 DNS-palvelun operaattorin DNS -palvelimen sijasta. Quad9 nimenomaan suodattaa pois tunnetut haittasivut ja usea tietoturvayritys tekee yhteistyötä Quad9 -palvelun kanssa. Quad9 DNS-nimipalvelin siis estää pääsyn tunnetuille haittasivuille ja palvelu saa tietoturvayhtiöiltä tietoa tunnetuista haittasivuista, joten Quad9 palvelu päivittyy estämään uusia tunnettuja haittasivuja. Esimerkiksi F-Secure on Quad9 -palvelun yhteistyökumppani, joten F-Securen havaitsemat haittasivut päätyvät Quad9 -palvelun estolistoille mikä turvaa käyttäjiä. Quad9 on täysin ilmainen eikä se kerää tai seuraa käyttäjien liikennettä. Kuka tahansa voi vaihtaa älypuhelimensa, muiden mobiililaitteiden, läppärien ja muiden tietokoneiden, reitittimien, älykodin laitteiden jne jne käyttämän DNS -nimipalvelimen Quad9 DNS-palvelimeksi. Se tapahtuu laitteen verkkoasetuksissa vaihtamalla DNS-palvelimen osoitteeksi:

9.9.9.9

Jos laite ei hyväksy IP-numeroa vaan vaatii host- ja domain-nimistä muodostuvan verkko-osoitteen, sillon Quad9 DNS-nimipalvelimen osoite on:

dns9.quad9.net

Esimerkiksi Android -älypuhelimissa voi joutua käyttämään jälkimmäistä tapaa.

Quad9 DNS -nimipalvelimen etuna on siis se, että se suodattaa pois tunnetut haitalliset verkko-osoitteet. Sen lisäksi etuna on se, että Quad9 salaa DNS -kyselyt. Eli normaalisti DNS -kyselyt ja niiden vastaukset kulkevat netissä salaamattomina. Quad9 salaa DNS -kyselyt ja niihin tulevat vastaukset mikäli käytetty laite ja sen käyttöjärjestelmä tukee salausta. Esimerkiksi Linuxissa on mahdollista ottaa salaus käyttöön jollon kukaan ei voi nähdä nimipalvelinkyselyitä ja niihin tulevia vastauksia. Tämä lisää turvallisuutta ja yksityisyyttä merkittävästi. Etuna on myös se, että operaattorikaan ei voi nähdä DNS-kyselyitä kun käytössä on Quad9 DNS -palvelin ja ei etenkään kun käytössä on myös DNS -kyselyiden ja vastausten salaus. Esimerkiksi Android tukee myöskin salausta ja käytännössä kaikki muutkin nykyaikaiset käyttikset.

Quad9:lla on myös versio DNS -palvelimesta, joka sisältää lapsilukko-ominaisuuden haittasivujen suodatuksen ja salauksen lisäksi. Eli ottamalla sen käyttöön voidaan suodattaa mpois myös pornosivut jne. Tästä löytyy enempi tietoa Quad9 -sivuilta.

Jokatapauksessa minun käsittääkseni esimerkiksi DNA:n haittasivujen suodatus perustuu juurikin DNS -nimipalvelun tasolla tehtyyn suodatukseen. Idea on siis vastaava kuin Quad9:ssa sillä erotuksella, että Quad9 on ilmainen ja operaattorista riippumaton palvelu.

Ainakin, jos operaattori nostaa liittymän hintaa sillä perusteella, että liittymään on lisätty DNS-perustainen suodatus haittasivuille, niin se tuntuu lähinnä rahastukselta kun ilmainenkin mahdollisuus samaan on olemassa. tietysti operaattorin palvelu voi olla hyvä niiden kannalta, jotka eivät osaa vaihtaa DNS -palvelinta laitteen verkkoasetuksissa, mikä ei kyllä ole vaikeaa. Mutta sellaisen kannalta joka osaa sen tehdä tuo operaattorien palvelu tuntuu turhalta ja jos siitä pitää vielä maksaa niin sitten se on lähinnä rahastusta. Itselläni ei ainakaan ole jatkossakaan aikomustakaan käyttää minkään operaattorin DNS -nimipalvelimia vaan käytän kaikilla laitteillani Quad9 -palvelua.

T. miksuh

4

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Kannattaa muuten huomata, että mikään DNS -pohjainen suodatus ei estä esimerkiksi haittasivulle menoa sillon kun käytetään tekstimuotoisen verkko-osoitteen sijasta IP-numeroa. Eli, jos esimerkiksi haittasivulle mennään suoraan sivuston IP-numerolla niin mikään DNS-pohjainen suodatus ei sitä estä.

      T. miksuh

    • Anonyymi00002

      Ei missään kyllä kerrota, että se nostaisi liittymän hintaa?
      Sen sijaan kerrotaan, että on maksuton niin kuin mobiilivarmenne ja kuuluu liittymän hintaan.

      Telia Turvapaketti on sitten täysin eri asia ja on maksullinen lisäpalvelu.

      • Anonyymi00003

        Eihän sitä välttämättä suoraan kerrota, mutta jos Telia on nostanut liittymien hintoja juuri nyt niin mitä ilmeisimmin se palvelu sitten nostaa liittymän hintaa. Jos palvelu on kiinteästi osa liittymää niin eihän sille välttämättä ilmoitetaakaan erillistä hintaa vaan liittymän hintaa vain hilataan ylöspäin.


      • Anonyymi00004

        Itselläni ei ole Telian liittymää joten en voi asiaa tarkistaa, mutta ainakin esimerkiksi kun Elisa otti käyttöön vastaavan haittasivujen suodatuksen kiinteästi osana liittymiä, Elisa nosti samalla liittymien hintoja. Eli kysehän nyt on siitä, että palvelu on kiinteästi osana liittymää ja käytännössä joudut maksamaan siitä haluat sitten käyttää palvelua tai et.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      186
      2690
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2407
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1122
    4. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      84
      954
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      921
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      239
      819
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      810
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      285
      775
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      89
      774
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      708
    Aihe