Tälläsistä lisäpalveluista pitäisi ehdottomasti voida kieltäytyä liittymäsopimusta tehdessä:
https://mobiili.fi/2026/04/15/telialta-muutos-liittymavalikoimaan-uudet-telia-rehti-liittymat-sisaltavat-myos-haittasivuvahdin/
Minun käsittääksenitossa on kyse DNS -nimipalvelun tasolla tehdystä haittasivujen suodatuksesta, ja sillon aivan vastaavan haittasivujen suodatuksen voi tehdä itsekin täysin ilmaiseksi tarvitsematta maksaa palvelusta operaattorille. Sen voi tehdä ottamalla käyttöön ilmaisen Quad9 DNS-palvelun operaattorin DNS -palvelimen sijasta. Quad9 nimenomaan suodattaa pois tunnetut haittasivut ja usea tietoturvayritys tekee yhteistyötä Quad9 -palvelun kanssa. Quad9 DNS-nimipalvelin siis estää pääsyn tunnetuille haittasivuille ja palvelu saa tietoturvayhtiöiltä tietoa tunnetuista haittasivuista, joten Quad9 palvelu päivittyy estämään uusia tunnettuja haittasivuja. Esimerkiksi F-Secure on Quad9 -palvelun yhteistyökumppani, joten F-Securen havaitsemat haittasivut päätyvät Quad9 -palvelun estolistoille mikä turvaa käyttäjiä. Quad9 on täysin ilmainen eikä se kerää tai seuraa käyttäjien liikennettä. Kuka tahansa voi vaihtaa älypuhelimensa, muiden mobiililaitteiden, läppärien ja muiden tietokoneiden, reitittimien, älykodin laitteiden jne jne käyttämän DNS -nimipalvelimen Quad9 DNS-palvelimeksi. Se tapahtuu laitteen verkkoasetuksissa vaihtamalla DNS-palvelimen osoitteeksi:
9.9.9.9
Jos laite ei hyväksy IP-numeroa vaan vaatii host- ja domain-nimistä muodostuvan verkko-osoitteen, sillon Quad9 DNS-nimipalvelimen osoite on:
dns9.quad9.net
Esimerkiksi Android -älypuhelimissa voi joutua käyttämään jälkimmäistä tapaa.
Quad9 DNS -nimipalvelimen etuna on siis se, että se suodattaa pois tunnetut haitalliset verkko-osoitteet. Sen lisäksi etuna on se, että Quad9 salaa DNS -kyselyt. Eli normaalisti DNS -kyselyt ja niiden vastaukset kulkevat netissä salaamattomina. Quad9 salaa DNS -kyselyt ja niihin tulevat vastaukset mikäli käytetty laite ja sen käyttöjärjestelmä tukee salausta. Esimerkiksi Linuxissa on mahdollista ottaa salaus käyttöön jollon kukaan ei voi nähdä nimipalvelinkyselyitä ja niihin tulevia vastauksia. Tämä lisää turvallisuutta ja yksityisyyttä merkittävästi. Etuna on myös se, että operaattorikaan ei voi nähdä DNS-kyselyitä kun käytössä on Quad9 DNS -palvelin ja ei etenkään kun käytössä on myös DNS -kyselyiden ja vastausten salaus. Esimerkiksi Android tukee myöskin salausta ja käytännössä kaikki muutkin nykyaikaiset käyttikset.
Quad9:lla on myös versio DNS -palvelimesta, joka sisältää lapsilukko-ominaisuuden haittasivujen suodatuksen ja salauksen lisäksi. Eli ottamalla sen käyttöön voidaan suodattaa mpois myös pornosivut jne. Tästä löytyy enempi tietoa Quad9 -sivuilta.
Jokatapauksessa minun käsittääkseni esimerkiksi DNA:n haittasivujen suodatus perustuu juurikin DNS -nimipalvelun tasolla tehtyyn suodatukseen. Idea on siis vastaava kuin Quad9:ssa sillä erotuksella, että Quad9 on ilmainen ja operaattorista riippumaton palvelu.
Ainakin, jos operaattori nostaa liittymän hintaa sillä perusteella, että liittymään on lisätty DNS-perustainen suodatus haittasivuille, niin se tuntuu lähinnä rahastukselta kun ilmainenkin mahdollisuus samaan on olemassa. tietysti operaattorin palvelu voi olla hyvä niiden kannalta, jotka eivät osaa vaihtaa DNS -palvelinta laitteen verkkoasetuksissa, mikä ei kyllä ole vaikeaa. Mutta sellaisen kannalta joka osaa sen tehdä tuo operaattorien palvelu tuntuu turhalta ja jos siitä pitää vielä maksaa niin sitten se on lähinnä rahastusta. Itselläni ei ainakaan ole jatkossakaan aikomustakaan käyttää minkään operaattorin DNS -nimipalvelimia vaan käytän kaikilla laitteillani Quad9 -palvelua.
T. miksuh
Operaattorien haittasivuestot on silkkaa rahastusta
4
242
Vastaukset 4
- Anonyymi00001
Kannattaa muuten huomata, että mikään DNS -pohjainen suodatus ei estä esimerkiksi haittasivulle menoa sillon kun käytetään tekstimuotoisen verkko-osoitteen sijasta IP-numeroa. Eli, jos esimerkiksi haittasivulle mennään suoraan sivuston IP-numerolla niin mikään DNS-pohjainen suodatus ei sitä estä.
T. miksuh - Anonyymi00002
Ei missään kyllä kerrota, että se nostaisi liittymän hintaa?
Sen sijaan kerrotaan, että on maksuton niin kuin mobiilivarmenne ja kuuluu liittymän hintaan.
Telia Turvapaketti on sitten täysin eri asia ja on maksullinen lisäpalvelu.- Anonyymi00003
Eihän sitä välttämättä suoraan kerrota, mutta jos Telia on nostanut liittymien hintoja juuri nyt niin mitä ilmeisimmin se palvelu sitten nostaa liittymän hintaa. Jos palvelu on kiinteästi osa liittymää niin eihän sille välttämättä ilmoitetaakaan erillistä hintaa vaan liittymän hintaa vain hilataan ylöspäin.
- Anonyymi00004
Itselläni ei ole Telian liittymää joten en voi asiaa tarkistaa, mutta ainakin esimerkiksi kun Elisa otti käyttöön vastaavan haittasivujen suodatuksen kiinteästi osana liittymiä, Elisa nosti samalla liittymien hintoja. Eli kysehän nyt on siitä, että palvelu on kiinteästi osana liittymää ja käytännössä joudut maksamaan siitä haluat sitten käyttää palvelua tai et.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?212024- 128895
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.138701- 54626
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv94597- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 12537
Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v11533Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko66527Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi298526- 42525
Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.36492Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota36470- 106447
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51437- 41434
- 58422
S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan10412