Vältä Philips Titan -televisioita!

Jos haluat katsella MTV:n Katsomoa tai Viaplayn maksullista palvelua, se ei onnistu Philipsin uudella televisiolla. Eikä onnistu monen muunkaan palvelun katsominen.

Sen sijaan vanhat bugit ovat tallella: ulkoinen äänijärjestelmä ei aina käynnisty, kaukosäädin jumiutuu, televisio aukeaa vasta kolmannella yrityksellä, jne.
4176
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Itselläni on hieman vanhempi Philips 55PUS8888/12. Sekään ei aina käynnisty ensimmäisellä yrityksellä, ja kun se lopulta käynnistyy, se saattaa tuoda näyttöön koti-sivun, vaikka asetuksissa on valittu viimeksi käytetty toiminto avausnäytöksi.

Philipsin äänilähteen valinta on pöhkö: televisio siirtyy joka ainoalla avauskerralla automaattisesti muutaman sekunnin odotuksen jälkeen käyttämään ulkoista äänijärjestelmää. Näyttöön tulee tästä ilmoitus. Asetuksissa ei voi valita äänijärjestelmää valmiiksi, eli tuota "automatiikkaa" ei voi kytkeä pois päältä. Aikaa on aina kulutettava äänijärjestelmän valitsemiseen. Sony on tässä suhteessa toista maata!

Yksi oudoimmista ominaisuuksista on se, että televisio sammuttaa itsensä AINA, kun mihinkään säätöön ei ole koskettu neljään tuntiin. Käyttöohjeessa sanotaan virheellisesti, että television voisi muka valita olemaan sammuttamatta itseään, mutta tämä ei pidä paikkaansa.

Television kanavat voi järjestää mieleisiinsä suosikkiluetteloihin, mutta kanavaa ei voi poistaa suosikkiluettelosta sen jälkeen, kun se on sinne pantu. Koko luettelon voi sentään poistaa.

Se hyvä puoli tässä tarpeeksi vanhassa televisiossa on, että sen Google-järjestelmästä löytyvät kaikki tarvitsemani palvelut kuten MTV Katsomo, Viaplay ja YouTube. Uudet Philipsit ovat tässä suhteessa surkeita.

Äänestä
  • Kyllä niitä uusiakin Philipsejä saa Android-käyttöjärjestelmällä.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Kyllä niitä uusiakin Philipsejä saa Android-käyttöjärjestelmällä.

    "Kyllä niitä uusiakin Philipsejä saa Android-käyttöjärjestelmällä."

    Saahan niitä niin kauan kuin niitä kaupassa riittää. Philips on päättänyt siirtyä Titaniin, joten uusia ei enää muilla järjestelmillä valmisteta.

    Äänestä

Mulla on Philips Saphi-käyttiksellä ja hyvin se on toiminut, okei ehkei kaikkea suoratoistoa siihen saa mutta hiton hyvin se on silti toiminut!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Jos haluat katsella MTV:n Katsomoa tai Viaplayn maksullista palvelua, se ei onnistu Philipsin uudella televisiolla. Eikä onnistu monen muunkaan palvelun katsominen.

Sen sijaan vanhat bugit ovat tallella: ulkoinen äänijärjestelmä ei aina käynnisty, kaukosäädin jumiutuu, televisio aukeaa vasta kolmannella yrityksellä, jne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu