Metsänhoito on älytön sana.

Anonyymi-ap

Metsiä omistavissa, pankinjohtajissa, kaikkialla on matalasta ajattelevia jotka ei ymmärrä todellisuutta. Valehtelevat itselleen.

Mitä on tapahtunut ja seuraukset, muutokset planeetalla. Kaikki ihmisten ja teot näkyvät planeetalla joko haittana tai hyötynä.

Otetaan aika 1000 vuotta sitten - tämä päivä.

Joka vuosi tuosta "1000 vuotta sitten on Suomen kansan hallussa oleva maa, luonto mennyt huonompaa suuntaan. Joka vuosi on lisääntynyt luonnon kuormitus, puiden kaato, erilaisten luontoon kuulumattomien aineiden ja materiaalien päästöt, myrsky. Ilmaan, vesistöön, metsien poisto peltojen, teiden, asuinalueiden, tehtaiden tieltä, pohjavesien käyttö lisääntynyt. Älytön määrä luontoa poistettu kaikenlaisen keinotekoisen rakentamisen tieltäm

Parin sadan tai alle 100v vuoden aikana räjähdysmäinen lisäys kaikille haitoille esin Suomessa, puiden kaato ja kuljetus suomesta pois. Maapallolla on tätä luontoa käyttävää ja tuhoavaa 2 jalkaista apinaa ainakin5-6 miljardia liikaa.


Mitä nähdään nyt, metsät on luonnottoman näköisiä kaikkia Suomessa, ei ole vanhoja isopuustoisia metsiä, koneet pyörii kaikkialla vuoden ympäri. Turhan keksityn ja liiallisen ihmismäärän takia, puusto menee täysin tämän maan ulkopuolelle. Kärsii luonto, muut eläimet, maaperä ei uudistu koskaan. Muita metsille ja puille näkyviä haittoja ihmisen toimissa. Se puu on heikompaa nyt kuin koskaan, pehmeämpään. Tallessa on puuta joka on kaadettu satoja vuosia sitten, Suomessa ei silloin kaadettu käytännössä ollenkaan metsiä. Miltään alueelta metsistä löydy yhtä tiheää, painavaa puuta. Koska ihmisen toiminta ja puiden liiallinen käyttö ja harvennus on huonontanut puuta.

4

294

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Kannattaa jäädä eläkkeelle noista jorinoistakin pikkuhiljaa. Ei se puu tai metsä kaatamalla pilalle mene. Se uusiutuu. Joko itsestään tai autettuna

      • Anonyymi00002

        Ja autettuna aika paljon nopeammin.

        Ei ole mahdollista palata tuonne 1000 vuoden takaiseen elämään. Eikä edes 100 vuoden.
        Tuon ajan metsät eivät kykenisi toimimaan myöskään hiilinieluina, vaan olisivat ihannoikeasti eikä vain laskennallisesti poliittisten tuulien mukaan päästölähteitä, koska kaikki puut lahoaisivat metsissä ja kasvu olisi tavattoman hidasta.


      • Anonyymi00003
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Ja autettuna aika paljon nopeammin.

        Ei ole mahdollista palata tuonne 1000 vuoden takaiseen elämään. Eikä edes 100 vuoden.
        Tuon ajan metsät eivät kykenisi toimimaan myöskään hiilinieluina, vaan olisivat ihannoikeasti eikä vain laskennallisesti poliittisten tuulien mukaan päästölähteitä, koska kaikki puut lahoaisivat metsissä ja kasvu olisi tavattoman hidasta.

        Ennen oli soita valtavasti. Nehän olis kova juttu nykyajan hiilen nieleskelyssä. Ilmasto ei varmaan muuttuisi lainkaan. Nythän mettähallituskin on innostunu ojia tukkimaan. Olisin kyllä varovaisempi tuollaisissa operaatioissa, voi tulla takapakkia kunoikein innostutaan menemään äärilairasta toiseen.


    • Anonyymi00004

      Juu palataan 1000 vuotta taaksepäin, jonnekin 1000-luvun alkuun. Suomen väkiluku oli silloin 20000 - 50000 henkeä, sen verran luonto silloin väkeä elätti. Eli aikamoista väen vähennystä tarvitaan että vanhaan voidaan palata.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      17
      2353
    2. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      67
      1559
    3. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      103
      1489
    4. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      1432
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1305
    6. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      1250
    7. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      40
      1231
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1194
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      1087
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      52
      1056
    Aihe