Suomessa on paha työttömyys

Anonyymi-ap

Tilanteeseen on ajauduttu Työttömien Keskusjärjestön toiminnanjohtajan mukaan taloussuhdanteen ja Ukrainan sodan vuoksi.

3

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      MITEN TOIMII PAKOTTAVA PAHA JA TYHMÄ MAHTI
      Tyhmä ei huomaa ja viisas ei virka mitään?! Vallan päällä olevia se naurattaa! Mitä automaattisempi alistamismenetelmä, sen parempi mielivaltaisen ylimielisyyden ja pakottavan ylivallan väline. Kansalaisia viedään todella ”kuin pässiä narusta”. Eikä sen sanominen ja esille tuominen ole kansalaistottelemattomuutta, eikä kuviteltua salaliittoteoriaa.

      Maailman pakottava pahuus lisääntyy koko ajan. Nauratko vielä tyhmyyttäsi alistettuna väitteelle, että ihmisten on otettava pedon merkki otsaansa / käteensä saadakseen (Virtuaalitunnistus) sosiaalipalveluja tai kuuluakseen osallistavaan yhteiskuntaan. Väsyneet ja osaamattomat kansalaiset eivät voi tai jaksa muuta kuin heittäytyvät pedon armoille. SE ON JO TÄÄLLÄ! Saatko kuviteltua digitaalista rahaa siitä kuuluisasta ”Pandoran lippaasta.” Kyllä, -myös sinä. Naurattaako muiden ennakkoluuloisuus esim. pakottavan ja tulevaisuudessa ja osin jo nyt omakanta-järjestelmän käytön mahdollisuuksista kansalaisia vastaan piilofasismissa. Ei pitäisi naurattaa, vaan erityisen paljon huolestuttaa.

      Mitä kaikkia siitä seuraa, se nähdään vielä. Puhuttiin juuri asiantuntijoiden kesken, että olisi luotava vaihtoehtoinen turvallinen ”uusi vanha” rahajärjestelmä nykyisen ryöstosysteemin rinnalle. Nälänhätä ja henkilön mielivaltainen kohtelu ja mitätöiminen on ”näppäimen päässä”.

      Iltalehti 22.4.2026 kerrottiin, että:

      ”Kaksivaiheinen tunnistautuminen murrettiin – Päivässä satoja hyökkäyksiä
      Hyökkäystyökaluja myydään rikollisten foorumeilla.

      Microsoft vahvisti hyökkäyskampanjan. Inka Soveri

      Suvi Korhonen: Microsoft vahvistaa, että parhaillaan on menossa kalastelu- ja hyökkäyskampanja, joka ohittaa yritysten kaksivaiheisen tunnistautumisen (2FA) antaman suojan.
      Evil Tokens -hyökkäyskampanja aiheuttaa Microsoftin mukaan päivittäin satoja tietomurtoja. Kampanjalla kalastellaan laitekoodeja, joita monivaiheisessa tunnistautumisessa käytetään.


      Microsoftin tietoturvajohtaja Tanmay Ganacharya kertoi The Register -lehdelle, että maaliskuun puolivälistä lähtien hyökkäyksiä on havaittu päivittäin jopa 15 eri kampanjan muodossa.
      Hyökkäys onnistuu kiertämään normaalin 15 minuutin aikarajan, jonka aikana laitekoodi on voimassa dynaamisen koodigeneroinnin ja automatisoitujen hyökkäysprosessien avulla. Aiemmin hyökkäykset perustuivat staattisiin skripteihin.
      Tietoturvayhtiö Sekoian Quentin Bourgue vahvistaa Fortunelle Microsoftin havainnot. Hänen mukaansa Evil Tokens -hyökkäyspaketti on ollut myynnissä kyberrikollisten foorumeilla helmikuun puolivälistä lähtien. Se on nopeasti noussut suosituksi yrityssähköpostien murtamiseen ja niin sanottuihin väliintulohyökkäyksiin erikoistuneiden rikollisten parissa.
      Evil Tokens -hyökkäystyökalujen kehittäjät suunnittelevat laajentavansa iskujen räätälöintiä myös Gmail- ja Okta-palveluihin.” IL 22.4.2026

      Vanhukset, keski-ikäiset, nuoret jne., olen seurannut heidän kohteluaan kun he menevät pankkiin käteisasiointiin vaikkapa kassalle. Väheksyvä, kyseenalaistava, epäilevä ja alentava asiakkaan kohtaaminen ja kohtelu on jo arkipäiväistynyt käytäntö. Miksi? Mitä ja ketä se palvelee ja ketä tai ketä vastaan? Miksi? On noloa katsoa nöyryytettyjä! Hehän näkyvästi anovat rahojaan kuin rahan orjat. Nykymallissa ihmiset ovat alistettuja ja häpäistyjä rahavallan orjia. Se epäjumalaksi nostettu, mammonan palvonta nykyään on juuri se, joka orjuuttaa, pakottaa ja pelottaa mahdillaan. Eikä siitä orjuudesta ole muuta ulospääsyä kuin turtua ja olemaan välittämättä ja odottaa orjuudesta kuoleman vapahdusta?

    • Anonyymi00002

      Vain Putinisti on työtön.

    • Anonyymi00003

      ETLA on antanut vain huonoja vaihtoehtoja, lähinnä leikatkaa, leikatkaa joka taas on johtanut massatyöttömyyteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      92
      4540
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      233
      1764
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      76
      1440
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1140
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      322
      1085
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1060
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      49
      1039
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      144
      1001
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      109
      988
    10. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      85
      954
    Aihe