Tilanteeseen on ajauduttu Työttömien Keskusjärjestön toiminnanjohtajan mukaan taloussuhdanteen ja Ukrainan sodan vuoksi.
Suomessa on paha työttömyys
3
161
Vastaukset
- Anonyymi00001
MITEN TOIMII PAKOTTAVA PAHA JA TYHMÄ MAHTI
Tyhmä ei huomaa ja viisas ei virka mitään?! Vallan päällä olevia se naurattaa! Mitä automaattisempi alistamismenetelmä, sen parempi mielivaltaisen ylimielisyyden ja pakottavan ylivallan väline. Kansalaisia viedään todella ”kuin pässiä narusta”. Eikä sen sanominen ja esille tuominen ole kansalaistottelemattomuutta, eikä kuviteltua salaliittoteoriaa.
Maailman pakottava pahuus lisääntyy koko ajan. Nauratko vielä tyhmyyttäsi alistettuna väitteelle, että ihmisten on otettava pedon merkki otsaansa / käteensä saadakseen (Virtuaalitunnistus) sosiaalipalveluja tai kuuluakseen osallistavaan yhteiskuntaan. Väsyneet ja osaamattomat kansalaiset eivät voi tai jaksa muuta kuin heittäytyvät pedon armoille. SE ON JO TÄÄLLÄ! Saatko kuviteltua digitaalista rahaa siitä kuuluisasta ”Pandoran lippaasta.” Kyllä, -myös sinä. Naurattaako muiden ennakkoluuloisuus esim. pakottavan ja tulevaisuudessa ja osin jo nyt omakanta-järjestelmän käytön mahdollisuuksista kansalaisia vastaan piilofasismissa. Ei pitäisi naurattaa, vaan erityisen paljon huolestuttaa.
Mitä kaikkia siitä seuraa, se nähdään vielä. Puhuttiin juuri asiantuntijoiden kesken, että olisi luotava vaihtoehtoinen turvallinen ”uusi vanha” rahajärjestelmä nykyisen ryöstosysteemin rinnalle. Nälänhätä ja henkilön mielivaltainen kohtelu ja mitätöiminen on ”näppäimen päässä”.
Iltalehti 22.4.2026 kerrottiin, että:
”Kaksivaiheinen tunnistautuminen murrettiin – Päivässä satoja hyökkäyksiä
Hyökkäystyökaluja myydään rikollisten foorumeilla.
Microsoft vahvisti hyökkäyskampanjan. Inka Soveri
Suvi Korhonen: Microsoft vahvistaa, että parhaillaan on menossa kalastelu- ja hyökkäyskampanja, joka ohittaa yritysten kaksivaiheisen tunnistautumisen (2FA) antaman suojan.
Evil Tokens -hyökkäyskampanja aiheuttaa Microsoftin mukaan päivittäin satoja tietomurtoja. Kampanjalla kalastellaan laitekoodeja, joita monivaiheisessa tunnistautumisessa käytetään.
Microsoftin tietoturvajohtaja Tanmay Ganacharya kertoi The Register -lehdelle, että maaliskuun puolivälistä lähtien hyökkäyksiä on havaittu päivittäin jopa 15 eri kampanjan muodossa.
Hyökkäys onnistuu kiertämään normaalin 15 minuutin aikarajan, jonka aikana laitekoodi on voimassa dynaamisen koodigeneroinnin ja automatisoitujen hyökkäysprosessien avulla. Aiemmin hyökkäykset perustuivat staattisiin skripteihin.
Tietoturvayhtiö Sekoian Quentin Bourgue vahvistaa Fortunelle Microsoftin havainnot. Hänen mukaansa Evil Tokens -hyökkäyspaketti on ollut myynnissä kyberrikollisten foorumeilla helmikuun puolivälistä lähtien. Se on nopeasti noussut suosituksi yrityssähköpostien murtamiseen ja niin sanottuihin väliintulohyökkäyksiin erikoistuneiden rikollisten parissa.
Evil Tokens -hyökkäystyökalujen kehittäjät suunnittelevat laajentavansa iskujen räätälöintiä myös Gmail- ja Okta-palveluihin.” IL 22.4.2026
Vanhukset, keski-ikäiset, nuoret jne., olen seurannut heidän kohteluaan kun he menevät pankkiin käteisasiointiin vaikkapa kassalle. Väheksyvä, kyseenalaistava, epäilevä ja alentava asiakkaan kohtaaminen ja kohtelu on jo arkipäiväistynyt käytäntö. Miksi? Mitä ja ketä se palvelee ja ketä tai ketä vastaan? Miksi? On noloa katsoa nöyryytettyjä! Hehän näkyvästi anovat rahojaan kuin rahan orjat. Nykymallissa ihmiset ovat alistettuja ja häpäistyjä rahavallan orjia. Se epäjumalaksi nostettu, mammonan palvonta nykyään on juuri se, joka orjuuttaa, pakottaa ja pelottaa mahdillaan. Eikä siitä orjuudesta ole muuta ulospääsyä kuin turtua ja olemaan välittämättä ja odottaa orjuudesta kuoleman vapahdusta? - Anonyymi00002
Vain Putinisti on työtön.
- Anonyymi00003
ETLA on antanut vain huonoja vaihtoehtoja, lähinnä leikatkaa, leikatkaa joka taas on johtanut massatyöttömyyteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?861639Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,141044Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.96960Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol79932Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt51744Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia
https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot141719- 81690
- 53674
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs48661Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv51651