Vaihdevuosien hormonikorvaushoito

Anonyymi-ap

Olen 57v ja vaihdevuodet alkoi ihan täydellä teholla 49v. Eli kuukautiset loppui 2018, eikä ole sen jälkeen ollut mitään vuotoja. Muita vaihdevuosi oireita mitä silloin itse huomasin oli kuumataallot ja nivelkivut. Jaksoin näitä vaivoja 7-vuotta kunnes viime kesänä tuli mitta täyteen tästä hikoilusta, jotka vaikutti suuresti uneen. Menin gynekologille ja aloitin hormonikorvaushoidon Evoral yhdistelmä laastarilla, joka auttoi vaihdevuosi oireisiin ja huomasin myös , että en todellakaan ollut miwleltäni ollut tasapainoinen ennen tätä laastaria. Tunnustin myös töissä, että olen olkut ihan paska työkaveri ennen näitä hoitoja, eikä puoliso ole ollut sen paremmin suojassa minun mielentilan heittelyiltä. No tämä laastari toimi aluksi hyvin mutta parin kuukauden päästä alkoi tulla vuotoja tyyliin pari kertaa kuykaudessa ja määrällisesti runsaiden kuukautisten verran ja kestivät viikosta kahteen. Varasin soittoajan gynekologille ja lääkitys vaihettiin estrogeeni suihkeeseen (Lenzetto) ja keltarauhashormooni tabelttiin (Terolut 10mg) ja tämä yhdistelmä toimi hetken kunnes taas alkoi pientä tiputtelua ensin ihan parin päivän verran ja kuukauden päästä vuoti taas enemmän ja viikon ajan ja nyt viimeisin vuoto maaliskuun lopulla kesti kaksi ja puoli viikkoa. Tämän terolutin ja estrogeeni suihkeen jälkeen melko äkkiä alkoi myös lantion seudun kivut varsinkin loppu yöstä, mutta päivällä kipuja ei ollut. Varasin taas gynekologille käyntiajan ja kohtu ultrattiin, jossa hän huomasi limakalvon kasvaneen 6mm ja raja on sen 5mm, kun aloitin hormoonihoidon viime kesänä limakalvo oli vain 2mm. Eli minun tapauksessa keltarauhashormoonia ei tule riittävästi suhteessa estrogeenin määrään. Nyt minulla on aika naistentautien polille näytteenottoon ja hormonikierukan (Mirena) laittoon, koska se tehoaa parhaiten kuulemma siihen liikakasvuun. Minulla ei ole aikaisempaa kokemusta minkään sortin kierukoista ja yritin etsiä kokemuksia kyseisestä kierukasta minun kaltaisessa tilanteessa olevilta naisilta, mutta en löytänyt muuta kuin sellaisia joilla oli vielä epäsäännöllisiä alku vaihdevuosien vuotoja.
Eli nyt se kysymys. Millaisia kokemuksia teillä muilla saman kaltaisessa tilanteessa olevilla naisilla on tästä hormonikierukasta on ollut? Onko siitä ollut apua tai haittaa?
En vaan kaipaisi enää mitään kuukautisvuotojen tapaisia, kun on saanut olla niitä ilman jo 7-vuotta.

2

287

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Ihan liian pitkä viesti. Ei tuota kukaan jaksa lukea

    • Anonyymi00002

      Hormonikierukkaa olen käyttänyt jo yli kymmenen vuotta. Yhtään vuotoja ei ole ollut. Aloitin estrogeeni suihkeen vuosi sitten. Eikä edes ollut kovin pahoja oireita. Limakalvojen kuivuutta, nivelkipuja, heräilyä öisin lähinnä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä oli suurin

      Ongelma välillämme?
      Ikävä
      96
      841
    2. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      82
      698
    3. Rakastamisesi tarkoitus

      Mikä oli kaiken tarkoitus? En sitä tiedä, en ymmärrä. Olet mielessäni, alati. Olen miettinyt. Ei sillä taida olla merki
      Ikävä
      50
      624
    4. Tämä meidän välinen tilanne

      Se on tosi raskas mulle. Ihminen, jota haluan eniten elämääni, ihanin olento, enkä koskaan pääse näkemään häntä. Sydämen
      Ikävä
      31
      550
    5. Mitä Kärnässä tapahtui?

      Sinnen meni ambulanssi, paloauto, poliisiauto ja poliisimoottoripyörä.
      Lappajärvi
      5
      511
    6. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      42
      465
    7. Kohtalo antoi

      sinulle vielä mahdollisuuden valita oikein. Et siihen tarttunut.
      Ikävä
      40
      454
    8. Hoikkana olet pysynyt, ja nättinä

      Iloa silmille vähän liikaakin. Ei uskalla aina edes katsoa. Tulee liikaa kaipausta. Yhdelle ihanalle
      Ikävä
      17
      426
    9. Miten tästä pääsee

      Ikinä ylitse?
      Ikävä
      44
      418
    10. Jäit mieleeni

      Jäit mieleeni nainen
      Ikävä
      39
      409
    Aihe