Olen aikeissa lähteä omatoimimatkalle Venäjälle. Matkaan sisältyy muutamia lentoja. Onko tietoa kannattaako buukata lennot Suomesta vai tuleeko halvemmaksi, jos ostaa lennot vasta Pietarista ?
Lennot Venäjällä ?
Lasse.the.Lion
42151
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Vaikka junailu onkin huippua, niin lentäminen on tosi kätsy tapa tutkia suurta naapuria. Määkin aina pitemmälle mennessä lennän ainakin jotkut osuudet ajan säästämiseksi.
Minne päin oot lentelemässä? Siksi kysyn, kun lempparillani Sibir Airilla ainakin voi maksaa osan lentoreiteistä netissä kätsysti luottokortilla ja liput voi noutaa kentältä lähtiessä. Tutki sivuja www.s7.ru.
Kantsii myös kysästä Pulkovalta lentoja suoraan Helsingistä. Esim Kamchatkalle pääsee edullisemmin lentäen Pulkovalla Helsingistä kuin junailemalla Moskovaan ja lentämällä sieltä esim Sibirillä. Flottikin kannattaa aina tsekata vaikka jo Helsingissä, niillä on joskus fantastisia hintoja.
Mää en itse oikein tiedä Pietarista lähtevistä lennoista, kun kuljen ite yleensä Moskovan kautta.
Vaan löydät "kaikki" Venäjän sisäiset lennot nettisivuilta http://www.polets.ru/. Kattele eri vaihtoehtoja. Varmasti jokaisella lentoyhtiöllä on edustaja Pietarissa ja Moskovassa, joten niitten kanssa voi sitten oikean yhteyden löydettyä jatkaa säätöä.
Hinnat ei ainakaan mun kokemuksen mukaan muutu, ostit liput sitten täältä tai sieltä. Tärkeintä hinnan suhteen on lentoluokka ja päivämäärillä pelaaminen.
Mukavia lentoja!
Olen menossa Volgogradiin (ainakin).
Pulkovan webbisivut olivat aika hyvät. Yritin selailla myös Aeroflotin sivustojaja, mutta en löytänyt hintatietoja lennoista. Venäjällä lentäminen lienee kohtuuhintaista .... ?
ainaski mun mittapuulla.
Esim Moskova-Novosibirsk-PPK Kamchatka-Novosibirsk-Moskova -lento irtoaa syksyllä n 600 eurolla. Ja tosiaan Pulkovolla sama matka Helsingistä Helsinkiin (sisältää yhden yön majoituksen Pietarissa lentokenttähotellissa) maksaa abt saman verran jossei pikkasen vähempiki. Onhan tuossa euroja, mutta on sitä matkaaki :)
Aerofolille ja Pulkovalle kannattaa ihan soittaa Helsinkiin ja kysellä eri reitti- ja päivävaihtoehdoista.
Hyvää matkaa (ainakin) Volgogradiin :) !
Onko tietoa, millaiset matkatavararajoitukset Venäjän sisäisillä lennoilla on? Kuinka paljon saa viedä, montako kollia ja kuinka painavia?