Käytän puhelintani mobiilitukiasemana ja Yle Areenan vuoksi haluaisin yhteyden toimimaan myös television kanssa. TV on LG vuodelta 2018, reititin saman ikäinen Asus AC750. Yhteys puhelimen ja läppärin välillä toimii moitteetta.
Kokeilin monenlaista. Liitin puhelimen TV:n USB-porttiin, kaapeli oli datan siirtoon tarkoitettu, mutta tuo yhteys ei jostain syystä toimi. Läppärissä ei ole RJ45-liitäntää, joten en pääse reitittimen asetuksiin käsiksi. Muutan kausityön vuoksi ja nykyinen nopeuskin riittää hyvin, joten puhelin->TV yhteys kiinnostaisi saada toimimaan. Mitä vielä kokeilisin?
Mobillitukiasema televisiolle
11
415
Vastaukset 11
- Anonyymi00001
Hommaa joku halpa mediatoistin telkkuun ja asenna siihen yle-areena jollei jo ole.
- Anonyymi00002
no tiätty langatonta yhteyttä.
- Anonyymi00003
En ymmärrä. Miksi tarvitset televisiota Areenan katsomiseen jos sinulla on läppäri?
Itse en ikinä yhdistäisi TV:tä nettiin.- Anonyymi00010
Minkä takia et?
Sama kuin tietokone, vai eikö sekään ole netissä?
- Anonyymi00004
En ehkä oo nyt 100-varma, mitä (/millä tapaa) sun on tarkkaan ottaen tarkoitus tehdä, mutta tässä joitakin ohjeita, joiden avulla saattaisi päästä etenemään:
Eli ensin: luo puhelimen asetuksista oma hotspot,
ja sitten (yhdistäminen televisioon):
- Paina LG-kaukosäätimen 'Asetukset'-painiketta (hammasratasikoni)
- Valitse 'Kaikki asetukset' (All Settings)
- Valitse Verkko ('Network') ja sen alta Wi-Fi-yhteys (Wi-Fi Connection)
- Etsi puhelimesi luoma verkon nimi listalta ja valitse se
- Syötä puhelimen hotspot-salasana
->Voit mahdollisesti käyttää myös LG TV Plus -sovellusta puhelimellasi television ohjaamiseen, kun molemmat ovat samassa verkossa.
Kokeilepa näitä! Ja jos ei muuten lähde ratkeamaan, aina voi soittaa IT-Gurulle: https://it-guru.fi/ - Anonyymi00005
Ei tussa pitäisi olla mitään ongelmaa.
- Anonyymi00006
sellanen voi olla, jos valmistaja ei enää ylläpidä asetus-serveriä, niin tv ei saa "lupaa" netteilyyn. jos nettiin mennään välillä eri reittiä vaikka toisen operaattorin puhelimella, se voi kanssa olla estetty tämän takia, kun pitäisi saada uusi lupa. Kyse on siis varkauden estosta..
- Anonyymi00007
Asiallisista vastauksista kiitos.
Vaati jonkin verran operaattorin selvittelyä, mutta asunnossa on taloyhtiönetti. Reititin toimii ja nyt läppärillä on WiFi-verkon kautta internet-yhteys, joten minun ei tarvitse enää käyttää puhelinta siihen. Seuraavaksi täytyy selvittää, miksi internet ei toimi TV:ssä. "Pyydettyä osoitetta ei löydy. Tarkista verkkoyhteyden tila." Mahdollisesti vika on siinä, että piuhat ovat väärin reitittimen porteissa. - Anonyymi00008
Höpön löpöö!
- Anonyymi00009
Ihan samlla lailla kuin mihin muuhunkin laitteeseen.
- Anonyymi00011
Ei siinä pitäisi olla mitään outoa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei3671415- 63936
- 116895
- 83880
- 62835
- 94701
- 45681
Voisitko mies auttaa..
Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.50609En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.56594Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä
Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku112554