Ei sitä kyllä ole kunnan herroilla mitään rajaa röyhkeydessä kun ruvetaan ruumiiden säilömisestä perimään rahaa. No pitäähän sitä saada jostakin että voidaan jakaa omille porukoille avustuksia jotta saavat juosta metässä ohtalamppu päässä. En kyllä meinaa maksaa euroakaan!
Jotain rajaa
33
1067
Vastaukset
- Anonyymi00001
Alkaa kyllästyttää tämä "köyhien" jatkuva parku!
Kaikki pitäisi saada maksutta, mutta mitään ei yhteiseen kassaan haluta tuoda.
Nakkaa ne salakaadetun hirven lihat helevettiin sieltä pakastimestasi ja pistä vainajasi tilalle. Sillähän tuo hoituu, ilimaseksi. - Anonyymi00002
Jaa minä kun luulin että se riistäjä on tässä asiassa seurakunta ja hyvinvointialue van se onkin kunta no hyvä että asia tuli nyt tietoon.
- Anonyymi00003
Ei tarte vainajien säilytyksestä maksaa kun pannaan heti kuoleman jälkeen polttouuniin tuhkattavaksi .näin itse haluan toimittavan ja vielä kun oisi yksinkertainen puulaatikko arkuksi ja ilman mitään hautajaisseremonioita
- Anonyymi00016
Arkunhan saat vaikka ite tehä. Puolangalla oli kansalaisopistossa arkkukurssi.
- Anonyymi00030
Anonyymi00016 kirjoitti:
Arkunhan saat vaikka ite tehä. Puolangalla oli kansalaisopistossa arkkukurssi.
Siihen ei tarvitse tekijää.jos löytyy lapsuus kodista perunalaatikko.siihen.saatettava joutuu huonoon asentoon.minä olen päättänyt omalle kohdalle näin.voi olla siedettävämpi oltila.kun on ollut eläessä.
- Anonyymi00004
Roppi suomonttuun, se on minun toive omalle kohdalle...
- Anonyymi00032
Samaa olen toivonut minäkin. Ja hautaus sillä tapaa, että pää jää pinnalle. Eipähän tarvitse kiveäkään laittaa, kun näkevät sen kuka siinä lahoaa.
- Anonyymi00005
Ei se kunta sitä kylmähuoltoa pyöritä.
- Anonyymi00006
Seurakunta sen maksun perii,monta vrk on kylmiössä.
- Anonyymi00007
Periikö seurakunta ruumiiden säilytyksestä? Silloin täytyy vainaja siunata ja haudata mahdolliseman pian.
- Anonyymi00008
Kunnalla ei mitään tekemistä asian kanssa. Suomen hallitus päättänyt asian budjettiriihessä.
- Anonyymi00011
Samoja herranrotikoita ne on kaikki. Ainakin haluaisivat olla.
- Anonyymi00009
Hah siinäpä tulevien riitojen aiheuttaja hautajaisissa milloin maksaa omaiset ja milloin menee maksu menee jo seurakunnan piikkiin.
- Anonyymi00010
Tuntuu olevan vaikea tajuta sitä, että ns. hyvinvointivaltion aika alkaa olla ohitse. Eri hallitukset on ottaneet vuodesta 2009 alkaen syömävelkaa ja odotelleet talousden lähtevän kasvuun. Ei ole lähtenyt, maailma on muuttunut ja se muutos on iskenyt pahasti Suomen yksipuoleiseen talouteen.
Nykyinen hallitus on yrittänyt laittaa suuta säkkiä myöten, mutta samaan aikaan on tullut lisää yllätyksiä talouteen. Ne on olleet negatiivisia, joten velkaa ei ole saatu pienenemään.
Tuleva hallitus joutuu olemaan samoilla linjoilla, vaikka nyt oppositiossa muuta väittääkin, ei ole helpotusta luvassa, päin vastoin, lisää herkkua on tiedossa, joten ei ihan pienistä kannata valittaa. - Anonyymi00012
Ylejäänkin ihmisten pitäisi ottaa enemmän vastuuta omasta elämästään.
Pitää muuttaa riippumattoyhteiskunta trampoliinimalliin!
Kannattaa myös muistaa, että ilmainen ei ole minkään arvoista. - Anonyymi00013
Tuon säilytyksen alaviite, ei saa haudata ennekuin 40pv ollut, kylmiössä
- Anonyymi00014
Kyllä tuleva hallitus kehittää vielä yhden hallintohimmelin herroineen jäljelle jäävien kuntien ja hyvinvointialueiden välille olkoon se sitten nimeltään vaikka Hyvinvointialueiden ja kuntien supistamisverkosto. Ja sen masinoi Keskustapuolue. Johtajia palkataan siihen useita satoja ja heille apulaisjohtajat ja sihteerit tuplamäärä. Kaikille 250 000 e vuosipalkka. Menot katetaan vähentämällä hoitajia vanhuspuolelta ja säätämällä saunavero.
- Anonyymi00015
No ei oo kyllä Hyrynsalamen kunnalla mitään häpyä. Saisivat hävetä kyllä. Vaalit tulevat muistetaanpas tämä asia silloin!
- Anonyymi00019
Vittuku Hyrynsalmen päättäjät oli mukana siellä riihessä Orpon ja Purran korvaan supittamassa, että näin toimitaan. Ja menivät vielä tottelemaan
- Anonyymi00023
Anonyymi00019 kirjoitti:
Vittuku Hyrynsalmen päättäjät oli mukana siellä riihessä Orpon ja Purran korvaan supittamassa, että näin toimitaan. Ja menivät vielä tottelemaan
Niin kyllähän suuri osa hyrynsalmisista on persujen kannattajia, osa sitä salailee ja osa on ihan julkisesti. Vihreät ja kokoomus ovat harvojen kannattamia, vasemmistolaiset vähenevissä määrin. Veikkaankin että tulevissa eduskuntavaaleissa hyryläiset äänestävät nousevasti persuja.
- Anonyymi00017
Entäpä jos ei olekaan enää säilytyksen maksajaa niin meneekö ruumis ulosottoon ja huutokaupataan. tässähän alkaisi vuosisatojen takainen ympyrä sulkeutua myytiinhän aikoinaan yhteiskunnan taholta ihmisiä huutolaisinakin he tosin vielä olivat jollain lailla elossa.
- Anonyymi00022
Persut jos jatkaa vallassa vielä muutaman vuoden, niin ei riitä ruumiita edes huutokaupattaviksi. Tarpeeksi kun on kansalaisella nälkä, niin syö vaikka mummonsa.
- Anonyymi00024
Jos vainajalla ei ole omaisia ja kuolinpesä on varaton niin hautauskulut maksaa kunta. Myöskin nämä säilytyskulut.
- Anonyymi00018
Kunhan etelä Suomeen saadaan turhuuden vertauskuva se saatanan tunnin rata niin kaikki on taas hyvin.
- Anonyymi00020
Mahtaako saaha alennusta, jos on sammunna pakkasella lumihankeen ja on vielä umpijäässä säelöönotettaessa?
- Anonyymi00021
Aikoinaan naapuripitäjässä jäätyi puliukko sikiöasentoon lumipenkkaan jossain perukassa.
Paikallinen konstaapeli lähti häntä noutamaan Peugeot 404-poliisiautolla. Vainajaa ei ohjeen mukaan saanut sijoittaa auton peräkonttiin, joten konstaapeli asetti vainajan istumaan auton takapenkille.
Paluumatkalla tien poskessa seisoi mies, joka liftasi poliisiauton kyytiin. Ystävällinen poliisi otti matkamiehen kyytiin.
Kyytiläinen otti tupakkiaskin taskustaan ja tarjosi kuskille tupakin. Kysyi sitten palaako myös takapenkkiläisellä.
"Eipä taida palaa, se lopetti justiinsa", vastasi konstaapeli kyytiläiselle - Anonyymi00025
Huonosti tuntevat kansalaiset sen, mikä taho kulloinkin palvelut tuottaa. Tälläkin palstalla syytetään, kuntaa asioista, mihin kunnalla ei ole päätösvaltaa. Sosiaali- ja terveyden huollon palvelut rahoittaa valtio ja toteuttaa hyvinvointialueet. Asia kannattaa tallentaa muistiin niin ei tarvitse montaa kertaa omaa tietämättömyytään tuoda esille.
- Anonyymi00026
Ja sitten sinä, opettele kiiirrrjooottaammaaan.
- Anonyymi00033
Kunhan päättäjät itse vain tietäisivät että kumpaa kulloinkin edustaa, kuntaa vai hyvinvointialuetta, silläkin päästäisiin jo alkuun.
- Anonyymi00027
Pitää jonottaa kuolllietenkin, ett' saa hautaan siunauksen ja se maksaa. https://www.ksml.fi/uutissuomalainen/8462308
- Anonyymi00029
Veikkaamalla ulosottolaitoksen ammattikuntaa vainajien vartijoina ja osakkeitten omistajina voi osua oikeaan?
- Anonyymi00031
Puolankalan seurakunta on reilu. Se on säilyttänyt sukumme vainajia hautausmaalla enimmillään jo satoja vuosia. Ei ole tullut valituksia ainakaan maan pinnan alapuolelta säilytysmaksuista.
- Anonyymi00034
Ei näihin ole kyllä kunnanpäättäjillä mitään osuutta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle273485Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A132688Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.1182642Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1152308Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761723Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥501658Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta261596Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt131364Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001315- 1411302