RAKENNUSTARKASTAJAT

Kunnan ja kaupunkien rakennustarkastajista on tullut kuin entisajan vouteja. Valta on noussut päähän.

Pakolliset tarkastukset ja määräykset on heti muutettava ohjeellisiksi, ja neuvoa antaviksi.

Itse egoistiset rakennustarkastajat on palkattava uudelle virkanimikkeellä eli RAKENNUSNEUVOJAT.

Kyllä ihmisen pitää saada itse vapaasti rakentaa omalle tontilleen miten haluaa.

Se on vapaan maan menoa se.
41020
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

tarkastajat neuvoo ja ohjaa, aikaisemmin oli toisin. Määräyksistä voi neuvotella ja joustoa löytyy.

Kaavamääräyksistä kuitenkin on pidettävä enimmäkseen kiinni, jos ne estää halujasi niin vaihda tonttia. Sinähän hallitset sitä tonttiasi vain vähän aikaa, toiset joutuvat sitä pitempään katselamaan.

Äänestä

Täällä Tuusulassa rakennustarkastajat ovat olevinaan vouteja. He ovat kuitenkin kunnan virkamiehiä eivätkä voi käyttäytyä kuin mitkäkin kunkut.

Äänestä
  • tulkitsevat määräyksiä ja jos et ole hyvissä väleissä tai käytä ammattiapua (pääsuunnittelijaa) niin tulkinta voi olla tiukkakin ja joustamaton.

    Äänestä

  • tarkastajat kirjoitti:

    tulkitsevat määräyksiä ja jos et ole hyvissä väleissä tai käytä ammattiapua (pääsuunnittelijaa) niin tulkinta voi olla tiukkakin ja joustamaton.

    Käytimme kyllä pääsuunnittelijaa ja sähkö- ja putkimiestä, muuten rakennettiin itse. Tarkastus vaiheessa oli ihan älyttömiä huomautuksia ja jossain asiassa oli toinen tarkastaja hyväksyny jonku paperin ja toinen ei hyväksyny sitä vaan halusi uudet. Luulis linjan ainakin olevan sama. Meidän kunnassa kuulee tarkastajista todella huonoa palautetta. Myös käytös on ihan p:stä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


KURIIN kirjoitti:

Kunnan ja kaupunkien rakennustarkastajista on tullut kuin entisajan vouteja. Valta on noussut päähän.

Pakolliset tarkastukset ja määräykset on heti muutettava ohjeellisiksi, ja neuvoa antaviksi.

Itse egoistiset rakennustarkastajat on palkattava uudelle virkanimikkeellä eli RAKENNUSNEUVOJAT.

Kyllä ihmisen pitää saada itse vapaasti rakentaa omalle tontilleen miten haluaa.

Se on vapaan maan menoa se.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu