On tosiaan tuolla nimellä, vaikka mitä se seniorin vapaa-aika mahtaa olla.
Olin infossa missä tarjotaan ilmaisia ja maksullisia palveluja. Niitähän oli.
Monta liikuntasessiota ulkona, siihen kuuluu liikuntapuiston laitteita, käsipanoja, kuminauhoja, ainakin niitä... liikkeitä kuntoportaissa ym.
Uimahallissa uinnin opetusta ilmaiseksi, vesijumpassa on maksu.
Luontoretkiä lähialueelle.
Olen joissakin mukana, niiden avulla voisi jo saada viikon vähimmäisperusliikunnan.
Kesäaikana on vain paria sorttia.
Onko teidän kunnassanne tarjolla palveluja?
Käytätkö?
Olin infossa missä tarjotaan ilmaisia ja maksullisia palveluja. Niitähän oli.
Monta liikuntasessiota ulkona, siihen kuuluu liikuntapuiston laitteita, käsipanoja, kuminauhoja, ainakin niitä... liikkeitä kuntoportaissa ym.
Uimahallissa uinnin opetusta ilmaiseksi, vesijumpassa on maksu.
Luontoretkiä lähialueelle.
Olen joissakin mukana, niiden avulla voisi jo saada viikon vähimmäisperusliikunnan.
Kesäaikana on vain paria sorttia.
Onko teidän kunnassanne tarjolla palveluja?
Käytätkö?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Taasko pitää jonkun "kunnan" / muiden ihmisten tarjota jotain?
Kait nyt aikuisen ihmisen itsekin pitää keksiä mitä puuhata!
Ei pidä vaan eivät minulta kysy.
Liikun itse, eikä määrään vaikuta, tarjoaako joku vai lähdenkö ihan itse meneen metsään tai liikuntapaikoille. Liikun paljon, siksi liikunnasta kertovat tapahtumat kiinnostavat.
Olen kyllä osassa mukana kunnan tarjoamissa, eli ainakin käytän ilmaista uimahallia muutaman päivän välein. joihinkin ilmaistapahtumiin otan myös osaa. Mutta pelaan myös golfia, se menee kaikki omasta pussista.
Täällä Hesassa on paljon kaikenlaista toimintaa senioreille kaupungin ja muiden toimijoiden taholta, mutta minä en sellaisista välitä, teen mitä milloinkin ilman aikatauluja. En välitä sitoutua sellaiseen harrastukseen joka on aikataulutettu viikon jollekin määrätylle päivälle määrättyyn aikaan. Työelämässä olin riittävästi aikataulutettu, eläkkeellä en suostu itseäni aikatauluttamaan.
Minulla on sama periaate, etten sitoudu, mutta maksuttomiin ei tarvitsekaan, siksi ne juuri ovat minulle sopivia. Voi mennä jos haluaa ja olla menemättä.
Silloin kun maksaa, on tietenkin harmi jättää väliin, siksi en niitä otakaan. Tai otin sellaisen jossa näytettiin olkapääni ja lonkkani kipuihin sopivat liikkeet. Ovat muuten auttaneet, ei ole pakotellut, jatkan liikkeiden tekemistä edelleen. En tiedä palaisivatko kivut jos lopettaisin.
Kivut ovat jäänteitä työelämän työasennosta.
Aivan liian vähän panostetaan muuhun kuin liikkumiseen.
Ihminen tarvitsee hengen ravintoakin.
Siitä ei puhuta juuri koskaan.
Liikkumiskäskyjä tulee kaikenikäisille ja syömisohjeita.
Olisi ihan oikein, että kunnat tarjoaisivat vapaa-ajan toimintaa.
Monien eläkkeet on pieniä, ei ole varaa harrastaa ja harrastukset
ovat ennaltaehkäisevää "vanhuuden rapistumista" vastaan.
Hallitus tarjoaa vain isotuloisille virikkeitä, kuntien rahoja on leikattu,
niitten mahdollisuudeton vähäiset tarjota eläkeläisille mitään.
Meillä näytetään ilmaisia elokuvia kirjastossa, hyviä, olin katsomassa. Pidetään luku- ja ja runopiirejä. On tilaisuus missä muistellaan vanhoja asioita, nimellä Muisteloita.
Ilmaiset tanssit kerran kuussa.
En minun kuntani niin kummallinen ole, etteikö teillä ole sama muut kuin liikuntapalvelut. Tansseihin tulee rollaattorityyppejä vain kuuntelemaan musiikkia ja juttelemaan.
Kunnalle on tärkeää tarjota ajattelua. Käy yksiin politiikan kanssakin ilmaisena. Vaikka pihalla.
Kolmas sektorikin tarjoaa kaikenlaisia aktiviteetteja.
Hallitus on leikannut ns. rahoja, ei niillä ole varaa enää paljoakaan tarjota palveluja.
Yksi oikein hyvä palvelu on vielä jäljellä kaikille: kirjsto.