Cooper tulokseni

Anonyymi-ap

Ikä 66, 12 min juoksutesti 2480. Mitäs sulla ?

15

341

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Ei mitenkään. En ole juossut vuosiin "Juoskaa te jotka juoksette" lauletaankin ja tarkoituksen voi jokainen määritellä itse

      Olen niin vanhanaikainen(ko) ettei minulla ole edes askelmittaria eikä mitään mittaria, jolla voisi mitata kuntonsa

    • Anonyymi00002

      Aattelin kokeilla kun täytän 70v.

      Ehkä 2300m vois olla haarukassa. Sitten voi heittää muutaman oluen!

    • Anonyymi00003

      Minä juoksin Cooperin testin aikaan 12 minuuttia.

      Ei ihan huonosti vanhalta ukolta:)

      • Anonyymi00004

        Hehheh, tuota kommenttia odotettiin. Itse n.40v sitten viimeksi juoksin pikkasen päälle 2500 metriä cooperissa, enää en joukse, en hölkkää, nyt mennään rauhallisemmin.


      • Anonyymi00005
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        Hehheh, tuota kommenttia odotettiin. Itse n.40v sitten viimeksi juoksin pikkasen päälle 2500 metriä cooperissa, enää en joukse, en hölkkää, nyt mennään rauhallisemmin.

        Siirryin aamu- uintiin. 5 päivänä 1km uintia.Jotenkin tuntuu, että tämä liikuntamuoto sopii minulle, tosin sisätiloissa uidaan ja ulkoliikunta olisi ehkä parempi.


      • Anonyymi00009
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        Siirryin aamu- uintiin. 5 päivänä 1km uintia.Jotenkin tuntuu, että tämä liikuntamuoto sopii minulle, tosin sisätiloissa uidaan ja ulkoliikunta olisi ehkä parempi.

        Uinti sopii kaikille, varsinkin jos on painoa kertynyt.


    • Anonyymi00006

      Riippuu nopeusrajoituksista.

      En juokse, ajan autolla, tai olen taksin kyydissä. Jalat kunnossa missä ovat kepin kans pääsee hitaasti kiekkaseen lyhyitä matkoja.

      Se hyvä puoli, ei enää kipuja. Vajaat nelkyt vuotta sitten epäilin hiljakseen invaldisoituvani. Lopputuli, alan vaihto, naimisiin meno ja muutto ulkomaille auttoi. Oli oletettavaaki , legsit bragaa vanhemmiten. Nyt suht ok, mutta kävely hankalaa.

      Toisaalta, moni tuttu joutunut laittaan tekoniveliä vielä työikäisinä.. juosseet tai hiihtäneet jalkansa loppuun. Joku löytyi lenkkipolulta sydärinkin saaneena.

      Antaa kireisten juosta, mulla ei niin kovaa kiirettä ole.



      =DW=

    • Anonyymi00007

      Hyvä että jaksaisin pysyä juoksussa koko cooperin. Omaan kohtalaisen hyvän lyhyen voiman mutta kestävyys on huono paitsi kävelyssä, jossa vaikuttaa että rajaa ei olekaan vauhdikkaasta menosta huolimatta. Kävelen isoja mäkiä ylös aika helposti jalkojen puolesta mutta sitten alkaa tuntua että vaikka kuinka paljon vetää henkeä, happi ei riitä. Keuhkojen tilavuus on mitattu ja ylittää keskiverron.
      Teen pieniä liikesarjoja painoilla ja ilman pitkin päivää, hypin väh. 60 saksihyppyä. niin että olen ihan sopivan notkea ja voimissani. Tuo kestävyys on puute mutten tee asialle mitään joten älkää ruvetko ohjeistamaan, kunhan kerroin.

      • Anonyymi00014

        Paree olla hötkyilemättä.


    • Anonyymi00008

      Kävellen voisi joskus kokeilla, mutta juokseminen vaatisi harjoittelua, jo kestonkin vuoksi. Läähätän ja läkähdyn jne.

      • Anonyymi00010

        Jaksoin juosta 400m, sitten meni kävelyksi. 12 minuuttiin, ehkä 1500 metriä. Mutta miesten kuulaa työnsin 64 vuotiaana 9,8m.


      • Anonyymi00011
        Anonyymi00010 kirjoitti:

        Jaksoin juosta 400m, sitten meni kävelyksi. 12 minuuttiin, ehkä 1500 metriä. Mutta miesten kuulaa työnsin 64 vuotiaana 9,8m.

        No voi ja hienoa, kaikessa ei voi olla hyvä.
        Minä ehkä pääsisin juoksussa samaan, kuulaa en ole kokeillut.


    • Anonyymi00012

      En ollu silloin koulussa kun oli coopperin testi.
      Huonosti siedin hengästymistä että sisu loppui heti ja annoin periksi jos alkoi hengästyttämään että ei ollu kestävyyslajit mun mieleeni. Kestävyyslajeihin hakeutuu ihmiset jotka sietää hengästymistä&rääkkiä&kipua. Minä en.

    • Anonyymi00013

      Muistan armeijassa olin huonossa kunnossa, alle 1000 metriä pääsin, olin tupakoitsija vielä niihin aikoihin. Joillekin soitettiin jopa ambulanssi, olivat niin heikossa hapessa testissä.

    • Anonyymi00015

      Täytän pian 68 v, nainen, ja pidän juoksusta, olen aina pitänyt. Kävelylenkit ovat jääneet lähes kokonaan pois, juoksu on mun juttu. Juoksuvauhti on tosin vuosikymmenten kuluessa hidastunut, mutta sehän ei yhtään haittaa. Olen niin iloinen, että vielä tässä iässä juoksu kulkee, sillä ystävistäni kukaan ei enää harrasta juoksulenkkejä, monet mua nuorempiakin ja terveysongelmien vuoksi ovat joutuneet juoksusta luopumaan.
      Mukavia juoksuhetkiä kaikille harrastajille 🌞

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan

      Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes halli­tus­puolueiden omat kannattajat Kes
      Hallitus
      137
      1557
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      143
      1373
    3. Kelan mukaan veronpalautukset ovat tuloa tuet lähti

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012225387.html Verohallinnon maksama veronpalautus tulee niille, jotka ovat mak
      Maailman menoa
      118
      871
    4. Sinkkujen tilanne kiinassa katastrofaalinen

      800 naista osallistui sinkkujen iltaan, paikalle saapui 0 miestä. Ei mahdollisuuksia, kun nainen on 38 -vuotias, ja
      Sinkut
      123
      836
    5. Mies, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, naisesta?
      Ikävä
      77
      795
    6. 56
      741
    7. Minne katosi Sofian Jeff-rakas ystävä?

      Seiskalehden mukaan Jeffreytä ei ole näkynyt, kuin kesäkuussa maininta Sofian ommissassa insramissa. Onko jo tullut ero
      Kotimaiset julkkisjuorut
      154
      599
    8. Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?

      https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt
      Maailman menoa
      298
      576
    9. Aloitan kiertotalouden

      Aloitin tänään kiertotalouden, ei mulla nyt oikeastaan muuta MOI
      Lieksa
      37
      571
    10. Kuka hukkui

      Kuka hukkui eilen kätkytniementiellä?
      Pyhäjärvi
      6
      540
    Aihe