KIVELÄN KIERROS

Eli miten Ressun esittämä kiertoliittymä pelasti Halkokarin liikenteen ja miksi paskiaiset eivät sitä myönnä!!!

Nyt kuunnelkaa tarkkaan te kateelliset pissiäiset ja liikenneasioista mitään ymmärtämättömät pöhköt! Kerrotaan teille TOTUUS Lottelundin kiertoliittymästä - eli "KIVELÄN KIERROKSESTA" kuten sitä nyt kutsutaan!

Vuosikausia Ressu kirjoitti ja esitti kiertoliittymän rakentamista Pohjoisväylän ja Vanha Veistämöntien risteykseen. Joka aamu ja iltapäivä YHDEKSÄNTUHATTA autoa jonotti siinä helvetin risteyksessä! Aamu- ja iltapäiväruuhkassa autot seisoivat kuin lehmät aitauksessa kukaan ei päässyt liikkumaan mihinkään! Ja mitä tekivät kaupungin virkamiehet? JAHKAILIVAT!

Mutta Ressu ei antanut periksi! Hän tiesi, kuten AINA, että kiertoliittymä on ainoa ratkaisu! Ja vihdoin vuonna 2020 kaupunki budjetoi 670 000 euroa hankkeen toteuttamiseen! Tallqvist Oy rakensi kiertoliittymän vaiheittain noudatten pilkun tarkasti Ressun suunnitelmia ja nyt se ON VALMIS!

MITÄ KIVELÄN KIERROS ON SAAVUTTANUT?

Valmistunut kiertoliittymä on parantanut liikenteen sujuvuutta ja turvallisuutta merkittävästi sekä helpottanut raskaan liikenteen ja erikoiskuljetusten kulkua alueella!

Tajuatteko te paskiaiset mitä tämä tarkoittaa? MERKITTÄVÄSTI! Ei vähän, ei vähäsen MERKITTÄVÄSTI!

Liikennöinti toimi "erinomaisen hyvin" rakentamisen aikana siihen nähden, että autoja tuossa kulkee noin 9000 autoa päivittäin!

Yhdeksäntuhatta autoa PÄIVITTÄIN! Ja ennen Kivelän Kierrosta kaikki nämä autot jonottivat liikennevaloissa kuin lampaat teurastamolla! Nyt ne virtaavat sujuvasti kuin Kokkojoki, no, paremmin kuin Kokkojoki, sillä sehän ei vielä virtaa kuten pitäisi, mutta SEKIN on Ressun suunnitelmissa, hah hah haaa!!!...

ERIKOISKULJETUKSET RESSU AJATTELI NIITÄKIN!

Ja tässäpä kateelliset paskiaiset eivät tajua yhtään mitään! Kokkolan suurteollisuusalueelta lähtee JATKUVASTI erikoiskuljetuksia tuulivoimaloiden siipiä ja muita valtavia lasteja! Ennen Kivelän Kierrosta nuo kuljetukset jumittivat koko liikenteen!

Lottelundin kiertoliittymässä on madannettu liikenteenjakajia sekä levennetty olemassa olevaa erikoiskuljetusreittiä! Liikennemerkkejä on muutettu niin, että ne voidaan irrottaa käsin ja laittaa nopeasti takaisin paikoilleen!

NEROKAS suunnittelu! Ja kenen idea oli että kiertoliittymä pitää suunnitella erikoiskuljetuksia varten? No KENEN LUULETTE RESSUN tietysti!

ERITTÄIN TOIMIVA" RESSU OLI TAAS OIKEASSA!

Uusin kiertoliittymä on Ressun esittämä "Kivelän kierros" Lottelundissa. On muuten ERITTÄIN TOIMIVA. Kiitos!

ERITTÄIN TOIMIVA! Ei "ihan ok", ei "auttaa vähän" ERITTÄIN TOIMIVA! Ja kuka sen esitti? RESSU! Kuka siitä saa kiitoksen virallisissa papereissa? EI KUKAAN! Mutta Kokkolan asukkaat TIETÄVÄT! Siksi sitä kutsutaan KIVELÄN KIERROKSEKSI - kansan suussa, siellä missä TOTUUS elää!

MITÄ ENNEN OLI - JA MITÄ NYT ON

Ennen Kivelän Kierrosta:
- 9000 autoa päivässä JONOTTAMASSA liikennevaloissa
- Erikoiskuljetukset JUMITTIVAT kaiken
- Aamuruuhkat ja iltapäiväruuhkat HELVETILLISIÄ
- Kolareita ja vaaratilanteita JATKUVASTI
- Halkokarin asukkaat KIROILIVAT joka päivä

Kivelän Kierroksen jälkeen:
- Liikenne VIRTAA sujuvasti
- Erikoiskuljetukset menevät läpi VAIVATTOMASTI
- Pahin ruuhka kestää vain 10-15 minuuttia!
- Turvallisuus PARANTUNUT merkittävästi
- Halkokarin asukkaat KIITTÄVÄT - no, ainakin ne jotka eivät ole kateellisia paskiaisia!
39762
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 39

Vanhimmat

Kiitos Ressu, ihan kaikilta meiltä Kokkolalaisilta, ilman sinua tässä kaupungissa ei saataisi mitään aikaiseksi HAH HAH HAA!

Äänestä

Myötähäpeää on tunnettu, mutta ei sentään kateutta. Sellainen olisi jo mielenvikaisuutta myöskin.

3Äänestä
  • Kollegat tunsi myös sääliä, isot rationaalisesti ajattelevat, armeijan käyneet (huom!) Miehet!!

    Säälikin on sairaus ja estää hoitoonpääsyn.

    2Äänestä

Meidän aktiivisten kansalaisten pitäisi pystyttää ympyrän keskelle joku yö kyltti Kivelän Kierros, sen voisi teetättää ja eiköhän kaupunki hyväksyisi sen pysyväksi osaksi ympyrää!

Äänestä

Siellä mihin on liikenneympyrä rakennettu ja jossa on liikennevalot aiemmin olleet, niin liikenneympyrän rakentamisen jälkeen on liikenne muuttunut sujuvaksi.
Ei ole senjälkeen seisovia ja vihreää valoa odottavia autoilijoita, vaan liikenne sujuu, eikä ole autoja jonossa paikallaan odottamassa.

Johan sen maalaisjärki sanoo, ei tarvi olla mikään Ressu.

Äänestä
  • Ressu keksi kuitenkin idean ja laittoi tämän rakennusprojektin liikkeelle, laati suunnitelmat jne. Mikäli Ressu ei olisi ollut aktiivinen tämäkin olisi jäänyt toteutumatta. Hehkulamppukin on teoriassa yksinkertainen keksintö, mutta tarvittiin Edison oivaltamaan se, samoin se tämänkin liikenneympyrän laita on. Jälkikäteen on helppo olla jälkiviisas ja sanoa että kuka tahansa tuon olisi oivaltanut.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Ressu keksi kuitenkin idean ja laittoi tämän rakennusprojektin liikkeelle, laati suunnitelmat jne. Mikäli Ressu ei olisi ollut aktiivinen tämäkin olisi jäänyt toteutumatta. Hehkulamppukin on teoriassa yksinkertainen keksintö, mutta tarvittiin Edison oivaltamaan se, samoin se tämänkin liikenneympyrän laita on. Jälkikäteen on helppo olla jälkiviisas ja sanoa että kuka tahansa tuon olisi oivaltanut.

    Edison ei keksinyt hehkulampun ideaa. Vain kehitti siitä kaupalliseksi kelpaavan tuotteen. Alunperin kehitys on lähtenyt liikkeelle sähköpuuhissa ihan vahingossa kun lanka hehkui hetkellisesti valaisten voimakkaasti.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Edison ei keksinyt hehkulampun ideaa. Vain kehitti siitä kaupalliseksi kelpaavan tuotteen. Alunperin kehitys on lähtenyt liikkeelle sähköpuuhissa ihan vahingossa kun lanka hehkui hetkellisesti valaisten voimakkaasti.

    Ressu on edellisessä elämässä ollut se, joka hehkulampun on keksinyt.
    Ressun keksimiä asioita on maailma pullollaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Ressu on edellisessä elämässä ollut se, joka hehkulampun on keksinyt.
    Ressun keksimiä asioita on maailma pullollaan.

    Yksi puutarhajuttu on se mikä tiedetään.

    2Äänestä

  • Tuossa ei ollut liikennevaloja, ei vaikka ressu olisi semmoiset halunnut!

    2Äänestä

On tämä sairasta että kaupunki varastaa jatkuvasti yhden miehen ideoita ja suunnitelmia, eikä edes mainitse edes ideoiden isää!!

Äänestä
  • Yksi puutarhajuttu siitä on varmuudella ollut.

    2Äänestä

Sinä tollo ehdotit liikenne valoja siihen risteykseen!

3Äänestä
  • Olet osin oikeassa, vaan en ollut enkä ole tollo. Esitin kaksi vaihtoehtoa: Joko valo-ohjattu risteys, tai kiertoliittymä. Koska liikenneympyrä Kaarlelankadun risteykseen sai valtavan vastalauseryöpyn, päädyttiin rakentamaan kiertoliittymä nykyiselle paikalle. Silloiseen Kokkolan vilkkaimpaan, ja siten ruuhkaisimpaan "solmukohtaan". Liittymä on yhä vilkkaampi, mutta toimiva. Kaikki ovat tyytyväisiä. MOT

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Olet osin oikeassa, vaan en ollut enkä ole tollo. Esitin kaksi vaihtoehtoa: Joko valo-ohjattu risteys, tai kiertoliittymä. Koska liikenneympyrä Kaarlelankadun risteykseen sai valtavan vastalauseryöpyn, päädyttiin rakentamaan kiertoliittymä nykyiselle paikalle. Silloiseen Kokkolan vilkkaimpaan, ja siten ruuhkaisimpaan "solmukohtaan". Liittymä on yhä vilkkaampi, mutta toimiva. Kaikki ovat tyytyväisiä. MOT

    Kahdesta ainoasta mahdollisesta vaihtoehdosta toinen siihen ongelmaristeykseen tosiaankin toteutettiin, mutta ressulla ei ole asiaan osaa, eikä arpaa.

    2Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Olet osin oikeassa, vaan en ollut enkä ole tollo. Esitin kaksi vaihtoehtoa: Joko valo-ohjattu risteys, tai kiertoliittymä. Koska liikenneympyrä Kaarlelankadun risteykseen sai valtavan vastalauseryöpyn, päädyttiin rakentamaan kiertoliittymä nykyiselle paikalle. Silloiseen Kokkolan vilkkaimpaan, ja siten ruuhkaisimpaan "solmukohtaan". Liittymä on yhä vilkkaampi, mutta toimiva. Kaikki ovat tyytyväisiä. MOT

    Sinä puhuit vani valoristeyksestä! Ainoana oikeana ratkaisuna. Tuskin olit edes vielä silloin hoksannut että kiertoliittymiä oli edes olemassa. Nyt tietenkin olet semmoinenkin olemassa olon huomannut kun semmoinen on matkasi varrelle ilmestynyt.

    2Äänestä

Hoitakaa nyt tämä kirjoittaja hoitoon!!!!

2Äänestä
  • Kateus ja homous ovat sairauksia. Ei niihin taida olla parantavaa lääkettä...

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Kateus ja homous ovat sairauksia. Ei niihin taida olla parantavaa lääkettä...

    Sairasta nettihäriköintiä. Liikenneympyrät ovat 100% ammattilaisten suunnittelemia joka vaiheessa.

    2Äänestä

  • Anonyymi00023 kirjoitti:

    Sairasta nettihäriköintiä. Liikenneympyrät ovat 100% ammattilaisten suunnittelemia joka vaiheessa.

    Pioneerikoulutus+yli 3.5 miljoonaa ajokilometriä+älykkyys ja luovuus = ammattitaito

    MOT

    Äänestä

  • Anonyymi00024 kirjoitti:

    Pioneerikoulutus+yli 3.5 miljoonaa ajokilometriä+älykkyys ja luovuus = ammattitaito

    MOT

    Auton ajamisen oppii vähemmälläkin ja vain yksi puutarhajuttu on ollut.

    2Äänestä

  • Anonyymi00024 kirjoitti:

    Pioneerikoulutus+yli 3.5 miljoonaa ajokilometriä+älykkyys ja luovuus = ammattitaito

    MOT

    Siihen risteykseen oli tasan kaksi vaihtoehtoa: joko liikennevalot tai ympyrä. Asiasta ei järjestetty mitään kansanäänestystä. Eli perholaisella ei ole asian kanssa mitään tekemistä.

    Äänestä

  • Anonyymi00027 kirjoitti:

    Siihen risteykseen oli tasan kaksi vaihtoehtoa: joko liikennevalot tai ympyrä. Asiasta ei järjestetty mitään kansanäänestystä. Eli perholaisella ei ole asian kanssa mitään tekemistä.

    Ei järjestetty ei, sillä Ressun idea, esitys ja suunnitelma oli täydellinen. Ei ollut, eikä ole tarpeen järjestää äänestyksiä, kuten ei muissakaan Ressun ideoissa, jotka ovat ylivoimaisia, ja siten kaikkien hyväksyttävissä. Muuten asiasta toiseen: Ennustihan Ressu Lordin voiton, eikä sitä voinut kukaan, eikä mikään estää (vaikka yrittivät)...
    Mainittakoon eräs pöytästandaarin suunnittelukilpa. Ressun "piirtämä" sai jäsenistön täydellisen kannatuksen. Nyt standaari on arvokas, harvinainen ja kiinnostava. Yksinkertaiduudessaan kaunis, pelkistetty, puhutteleva ja väreiltään loistava (painosmäärä 10 ?). Etenkin, ja valitettavasti, kun yhdistys "määrättiin lakkautettavaksi". Jaa, että miksi. Enpä kerro - vielä... MOT

    Äänestä

  • Anonyymi00028 kirjoitti:

    Ei järjestetty ei, sillä Ressun idea, esitys ja suunnitelma oli täydellinen. Ei ollut, eikä ole tarpeen järjestää äänestyksiä, kuten ei muissakaan Ressun ideoissa, jotka ovat ylivoimaisia, ja siten kaikkien hyväksyttävissä. Muuten asiasta toiseen: Ennustihan Ressu Lordin voiton, eikä sitä voinut kukaan, eikä mikään estää (vaikka yrittivät)...
    Mainittakoon eräs pöytästandaarin suunnittelukilpa. Ressun "piirtämä" sai jäsenistön täydellisen kannatuksen. Nyt standaari on arvokas, harvinainen ja kiinnostava. Yksinkertaiduudessaan kaunis, pelkistetty, puhutteleva ja väreiltään loistava (painosmäärä 10 ?). Etenkin, ja valitettavasti, kun yhdistys "määrättiin lakkautettavaksi". Jaa, että miksi. Enpä kerro - vielä... MOT

    Se nimi pitäisi löytyä jostain muualtakin kuin yhdestä puutarhajutusta. Pitää myös olla todella tyhmä jos kuvittelee olevansa ainoa Lordin voittoa varmana pitänyt.

    1Äänestä

  • Anonyymi00026 kirjoitti:

    Auton ajamisen oppii vähemmälläkin ja vain yksi puutarhajuttu on ollut.

    Ressu on Kokkolan fiksuin mies!

    Äänestä

  • Anonyymi00026 kirjoitti:

    Auton ajamisen oppii vähemmälläkin ja vain yksi puutarhajuttu on ollut.

    Ressu on Kokkolan kuningas!

    Äänestä

Kivelän kierroksella tarkoitetaan sitä, kun vanha mies ajaa liikenneympyrässä suu auki ja pienissä sikunoissa. Kolmen epävarman kierroksen jälkeen jokin valo alkaa vilkkua vanhuksen peräkamareissa ja se palaa omia jälkiään seuraten takaisin kotiin jatkamaan tissuttelua. Sellainen on Kivelän kierros.

3Äänestä

Joo... Minäkin joskus ajattelin, että olisipa hyvä jos kokkolassa olisi enemmän hotelleja. Ja nyt, herra paratkoon, Anttilan viereen nousee yksi! Olen siis suunnitellut sen?!

Äänestä
  • Joo olet nero! Jänismaallekin tulee ja urheilupuistoon suunnitellaan.

    1Äänestä

Kerro lisätietoa Ressu mihin suunnittelit tuon harvinaisen standaarin, haluan tietää tarkasti koko historian!!

1Äänestä

on se kyllä hieno näky kun Punainen Mersu kaartaa Kivelän-kierrosta.

Äänestä
  • Juu eikä koskaan samaa uraa kaartaen. Ressu ei tee uria käyttämällä nastarenkaita, eikä kuluta katuja, teitä, saati kiertoliittymiä samaa kohtaa raspaten...

    Äänestä

  • Anonyymi00035 kirjoitti:

    Juu eikä koskaan samaa uraa kaartaen. Ressu ei tee uria käyttämällä nastarenkaita, eikä kuluta katuja, teitä, saati kiertoliittymiä samaa kohtaa raspaten...

    Non nih, Ressun vaatimuksiin on vihdoin vastattu. Nykymuotoiset nstarenkaat ollaan kieltämässä, ja tilalle on tulossa ns "kissankynnet". Nastat ovat piilossa kumiseoksen sisällä, ja vasta tarvittaessa, tietyissä olosuhteissa, tietyssä lämpötilassa nastat ilmestyvät pintaan kuin kissan kynnet. Kuulostaa mahdottomalta. Tosin moni muukin suunnitelma on aiheuttanut epäuskoa, kunnes on kehitetty toimiva ratkaisu.
    Tärkeintä on kuitenkin turvallisuus, ja se, ettei muodostu valtavia kustannuksia, kuten katujen ja valtateitten jatkuva korjaaminen aiheuttaa nastarenkaitten "ansiosta". Samat renkaat kesät ja talvet, joita Ressu on käyttänyt kymmeniä vuosia - All Seasons -renkaat. MOT

    Äänestä

  • Anonyymi00036 kirjoitti:

    Non nih, Ressun vaatimuksiin on vihdoin vastattu. Nykymuotoiset nstarenkaat ollaan kieltämässä, ja tilalle on tulossa ns "kissankynnet". Nastat ovat piilossa kumiseoksen sisällä, ja vasta tarvittaessa, tietyissä olosuhteissa, tietyssä lämpötilassa nastat ilmestyvät pintaan kuin kissan kynnet. Kuulostaa mahdottomalta. Tosin moni muukin suunnitelma on aiheuttanut epäuskoa, kunnes on kehitetty toimiva ratkaisu.
    Tärkeintä on kuitenkin turvallisuus, ja se, ettei muodostu valtavia kustannuksia, kuten katujen ja valtateitten jatkuva korjaaminen aiheuttaa nastarenkaitten "ansiosta". Samat renkaat kesät ja talvet, joita Ressu on käyttänyt kymmeniä vuosia - All Seasons -renkaat. MOT

    Erinomainen kommentti. Olen alkanut ajaa vain yksillä renkailla kesät ja talvet. Ja ne ovat upouudet kitkat.

    Äänestä

Lentoautot yleistyvät ennen näitä uusia "kissankynsi" renkaita. Tämän eläkeläisen muutaman sadan kilometrin vuosittaisen ajomäärän ajaa lähiaikana Kela taksi jolloin sama mitkä renkaat siellä alla on.

Äänestä
  • Nastarenkaat on Suomessa kiellettävä heti, eikä ylihuomena. MOT

    Äänestä

  • Anonyymi00038 kirjoitti:

    Nastarenkaat on Suomessa kiellettävä heti, eikä ylihuomena. MOT

    Tämä Ressun "päiväkäsky" toteutuu ennemmin tai myöhemmin. MOT

    Äänestä

Ressu on nero..

Äänestä
  • Ressu on horo.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Eli miten Ressun esittämä kiertoliittymä pelasti Halkokarin liikenteen ja miksi paskiaiset eivät sitä myönnä!!!

Nyt kuunnelkaa tarkkaan te kateelliset pissiäiset ja liikenneasioista mitään ymmärtämättömät pöhköt! Kerrotaan teille TOTUUS Lottelundin kiertoliittymästä - eli "KIVELÄN KIERROKSESTA" kuten sitä nyt kutsutaan!

Vuosikausia Ressu kirjoitti ja esitti kiertoliittymän rakentamista Pohjoisväylän ja Vanha Veistämöntien risteykseen. Joka aamu ja iltapäivä YHDEKSÄNTUHATTA autoa jonotti siinä helvetin risteyksessä! Aamu- ja iltapäiväruuhkassa autot seisoivat kuin lehmät aitauksessa kukaan ei päässyt liikkumaan mihinkään! Ja mitä tekivät kaupungin virkamiehet? JAHKAILIVAT!

Mutta Ressu ei antanut periksi! Hän tiesi, kuten AINA, että kiertoliittymä on ainoa ratkaisu! Ja vihdoin vuonna 2020 kaupunki budjetoi 670 000 euroa hankkeen toteuttamiseen! Tallqvist Oy rakensi kiertoliittymän vaiheittain noudatten pilkun tarkasti Ressun suunnitelmia ja nyt se ON VALMIS!

MITÄ KIVELÄN KIERROS ON SAAVUTTANUT?

Valmistunut kiertoliittymä on parantanut liikenteen sujuvuutta ja turvallisuutta merkittävästi sekä helpottanut raskaan liikenteen ja erikoiskuljetusten kulkua alueella!

Tajuatteko te paskiaiset mitä tämä tarkoittaa? MERKITTÄVÄSTI! Ei vähän, ei vähäsen MERKITTÄVÄSTI!

Liikennöinti toimi "erinomaisen hyvin" rakentamisen aikana siihen nähden, että autoja tuossa kulkee noin 9000 autoa päivittäin!

Yhdeksäntuhatta autoa PÄIVITTÄIN! Ja ennen Kivelän Kierrosta kaikki nämä autot jonottivat liikennevaloissa kuin lampaat teurastamolla! Nyt ne virtaavat sujuvasti kuin Kokkojoki, no, paremmin kuin Kokkojoki, sillä sehän ei vielä virtaa kuten pitäisi, mutta SEKIN on Ressun suunnitelmissa, hah hah haaa!!!...

ERIKOISKULJETUKSET RESSU AJATTELI NIITÄKIN!

Ja tässäpä kateelliset paskiaiset eivät tajua yhtään mitään! Kokkolan suurteollisuusalueelta lähtee JATKUVASTI erikoiskuljetuksia tuulivoimaloiden siipiä ja muita valtavia lasteja! Ennen Kivelän Kierrosta nuo kuljetukset jumittivat koko liikenteen!

Lottelundin kiertoliittymässä on madannettu liikenteenjakajia sekä levennetty olemassa olevaa erikoiskuljetusreittiä! Liikennemerkkejä on muutettu niin, että ne voidaan irrottaa käsin ja laittaa nopeasti takaisin paikoilleen!

NEROKAS suunnittelu! Ja kenen idea oli että kiertoliittymä pitää suunnitella erikoiskuljetuksia varten? No KENEN LUULETTE RESSUN tietysti!

ERITTÄIN TOIMIVA" RESSU OLI TAAS OIKEASSA!

Uusin kiertoliittymä on Ressun esittämä "Kivelän kierros" Lottelundissa. On muuten ERITTÄIN TOIMIVA. Kiitos!

ERITTÄIN TOIMIVA! Ei "ihan ok", ei "auttaa vähän" ERITTÄIN TOIMIVA! Ja kuka sen esitti? RESSU! Kuka siitä saa kiitoksen virallisissa papereissa? EI KUKAAN! Mutta Kokkolan asukkaat TIETÄVÄT! Siksi sitä kutsutaan KIVELÄN KIERROKSEKSI - kansan suussa, siellä missä TOTUUS elää!

MITÄ ENNEN OLI - JA MITÄ NYT ON

Ennen Kivelän Kierrosta:
- 9000 autoa päivässä JONOTTAMASSA liikennevaloissa
- Erikoiskuljetukset JUMITTIVAT kaiken
- Aamuruuhkat ja iltapäiväruuhkat HELVETILLISIÄ
- Kolareita ja vaaratilanteita JATKUVASTI
- Halkokarin asukkaat KIROILIVAT joka päivä

Kivelän Kierroksen jälkeen:
- Liikenne VIRTAA sujuvasti
- Erikoiskuljetukset menevät läpi VAIVATTOMASTI
- Pahin ruuhka kestää vain 10-15 minuuttia!
- Turvallisuus PARANTUNUT merkittävästi
- Halkokarin asukkaat KIITTÄVÄT - no, ainakin ne jotka eivät ole kateellisia paskiaisia!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu