aloitan sh:n opinnot. joudunko harjoitustunneilla nosteltavaksi väkisin, vai onko siellä aina vain muutama ryhmäläinen joita kaikki nostelevat? painoa kun on reilusti, 120kg... :( en haluaisi tulla nolatuksi... entä pesuharjoittelut?
joutuuko opinnoissaan nosteltavaksi???
mie
6623
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mutta meillä aikanaan ei ainakaan harjoiteltu nostamisia, muuten kuin harjoitusnukeilla. Samoin pesut.
Siis sehän on ihan ryhmäkohtaisesti sovittavissa oleva asia.Tuskinpa kukaan haluaa väkisin sinua nostaa,jos omaa selkäänsä säästääkseen.Pesuissa aikoinaan toisessa koulussa pestiin toisemme (alapesut nukeilla kuitenkin)ja nyt opintoja jatkaessani pestiin kaikki nukella.Nostoissa sekä nuket että toinen oppilas.Samoin vuoteen petaaminen siten,että sängyssä makaa toinen oppilas ja muut kääntelee..mutta ei sillä väliä,koska oikeassakin elämässä on kooltaan isoja ja pieniä potilaita.Lisäpaitsi: tuskin kaikki muutkaan ovat langanlaihoja eli pulleita löytyy opiskelijoitten seasta!
Mutta saisitko motivaatiota tiputtaa painoa juuri näiden asioiden suhteen? Olisi helpompaa itsesi nostaa muita,jos tiputat painoa..itse nimittäin tein niin ja kyllä kannatti!Tiputan edelleen uudemman kerran kesäkilojani,jotta opiskella jaksais paremmin kun kunto ois kohdallaan!
että pakko tiputtaa. ennen painoin 78, kävin jumpassa jne. mut parisuhteen myötä olen lösähtänyt :/
Mulla on ollut motivaationa ajoittain (?)se, että mahtuu työpukuun..ja nyt sitten saikin käyttää itse hankittua ja hieman tuo motivaatio lörähti.Mutta yritän ennen koulun alkua saada itseäni parempaan kuntoon eli eiköhän sovita yhdessä,että tiputetaan muutama 3kiloa ainakin ennen koulun alkua!?Älä kuitenkaan jätä kouluun menemättä sen takia ja nostot yms meille tuli vasta keväällä eli sulla on aikaa tiputella painoa ihan kivasti..Ainakaan pariin kuukauteen ette nostele...eli aloita nyt!!Hyvää lukukautta ja opiskeluintoa!!!
kannustuksesta! mukavia opintoja sinullekin!
Aloitan myös sh-opinnot ja tukevana mietin työasuja, saako harjoitteluissa esim. sairaalassa käyttää omaa työasua, sellainen minulla on hyvä johon mahdun ja jossa viihdyn?