Hirsitalon rossipohja ja hengittämätön lattiamateriaali - toimiiko?

Anonyymi-ap

Auttaisitteko ymmärtämään, minkä kaiken täytyy hirsitalossa hengittää ja minkä ei? Sen ymmärtää, että seinien täytyy hengittää, ja lisäeristämätön massiivihirsi lienee tähän paras ratkaisu. Tarvitseeko maasta irrotetun alapohjan hengittää samalla tavalla? Eli meneekö rakenne piloille, jos siellä on muutoin hengittävät materiaalit (hirttä, purua ja ilmansulkupaperia) mutta niiden päällä laminaatti tai märkätiloissa vesieriste, jotka eivät hengitä? Toisin sanoen "saako" perinnerakennettuun hirsitaloon laittaa tuollaisia ratkaisuja ollenkaan?

16

311

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Määritteletkö ensin mitä hengityksellä tarkoitat?

      • Anonyymi00002

        Hengittämisellä tarkoitetaan, että rakenne vastaanottaa ja vapauttaa kosteutta. Esimerkiksi hirsiseinä toimii näin ja tasaa ilmankosteuden vaihtelua.

        Mutta kaikella kunnioituksella - jos tämä ei ollut sinulla entuudestaan tiedossa, niin toivon ensi sijassa vastauksia muilta, enemmän asiaan perehtyneiltä ihmisiltä 😊 tervetuloa kuitenkin seuraamaan keskustelua!


      • Anonyymi00003
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Hengittämisellä tarkoitetaan, että rakenne vastaanottaa ja vapauttaa kosteutta. Esimerkiksi hirsiseinä toimii näin ja tasaa ilmankosteuden vaihtelua.

        Mutta kaikella kunnioituksella - jos tämä ei ollut sinulla entuudestaan tiedossa, niin toivon ensi sijassa vastauksia muilta, enemmän asiaan perehtyneiltä ihmisiltä 😊 tervetuloa kuitenkin seuraamaan keskustelua!

        Parempi paikka hengittävyshuuhaalle
        https://keskustelu.suomi24.fi/yhteiskunta/uskonnot-ja-uskomukset


    • Anonyymi00004

      Kaikki rakenteet "hengittävät". Jotkut vähemmän ja jotkut enemmän. Mitä enemmän tätä "hengittävää" materiaalia rungossa on, sitä parempi sisäilma. Jos vaikka seinät ovat puuta tai kiveä, tilanne on jo hyvä sisäilman kosteuden kannalta. Huokoiset rakenteet reagoivat ilman kosteuden muutoksiin nopeammin kuin oikein tiiviit rakenteet ja siksi niissä sisäilman kosteus on miellyttävä.

      • Anonyymi00006

        Siinäkin tuli sitä huuhaata. Kosteutta absorboivat materiaalit voivat tasata kosteuden vaihteluita esim päivä/yö, mutta niissä ei todellakaan riitä potku ylläpitämään kostetta talven yli.


    • Anonyymi00005

      Kosteuden päästäminen rakenteisiin ei ole hirsitalossakaan mitenkään tarpeellista. Paitsi panukailottajien uskonlahkon mielestä.

    • Anonyymi00007

      Nykyoppien mukaan LTO-kone ja seinäpatterit on ratkaisu kaikkiin kosteusongelmiin, tietysti eristeen on oltava riittävä, jotta kastepiste pysyy ulkona.

      • Anonyymi00008

        Kosteusulkua eristettä saa laittaa vain maakerrosten päälle, tämä on mahdotonta vanhassa talossa.


      • Anonyymi00010

        Vanhojen ohjeiden mukaan WC ja pesutilat eivät sijainneet asuinrakennuksessa. Eikä siellä sisällä kuivattu pyykkiäkään.


      • Anonyymi00016

        IV-koneesta ei ole hyötyä, jos tuuli puhaltaa seinistä läpi. Siitä osasta ei kuitenkaan saa lämpöä talteen... eikä vetohaittoja/kylmiä lattioita kuriin. Pois päältä tai jatkuvasti poissaoloteholla ne harakanpesien iv-koneet usein pidetäänkin. Tiiviissä talossa koneellinen iv puolestaan on ihan välttämätön, koska ilma ei vaihdu seinien läpi.

        Ikkunan alle asennettava perinteinen radiaattori on paras ratkaisu taloihin, joissa on iso lämmöntarve, huonosti lämpöä eristävät ikkunat tai korvausilmaventtiilit ulkoseinällä/ikkunassa (esim. karmiventtiillit).

        Vastoin essonbaarinlaisten harhoja, modernimmat lämmönjakoratkaisut, kuten lattialämmitys, toimivat huonosti tällaisessa talossa. Vain pari astetta huoneilmaa lämpimämpi lattia ei jaksa tapella ikkunalta valuvaa kylmää konvektiovirtausta vastaan kuten 30 astettu ilmaa lämpimämpi radiaattori. Eli lattialämmitystalossa voi olla lämmin lattia ja 10 cm kerros kylmää ilmaa sen lattian päällä. Ei se haalea lattia jaksa em. lämpötilakerrostumaakaan rikkoa...

        Lisäbonuksena radiaattori myös lämmittää lattiaa säteilyllä (siksi sitä radiaattoriksi kutsutaan!) ts lattian pintalämpötila voi olla korkeampi kuin ilman lämpötila ihan radiaattorin edessä. Tämä lämpösäteily myös kompensoi kylmän ikkunapinnan vaikutusta sen lähistöllä oleviin ihmisiin (ns. kylmäsäteilystä aiheutuva vetohaitta).

        Kastepisteen häviäminen eristyspaksuutta lisäten...? Taas jotain kailottajien logiikkaa. 2-lasisissa ikkunoissa kastepisteen saavuttaminen = ikkunan huurtuminen/jäätyminen ei ole mitenkään harvinainen ilmiö ja huurtuu 3-lasisetkin, kun on huono ilmanvaihto (liian kostea sisäilma talvella) ja/tai ikkuna asennettu niin, ettei huoneilma pääse sen pintaa lämmittämään (ei patteria alla, ikkuna syvennyksessä, edessä tiiviit verhot).

        Tottakai seinäpinnatkin voi huurtua, jos lämmöeristävyys on samaa tasoa kuin ikkunoilla. Ei mahdotonta tämäkään, 100 mm hirren lämmöneristävyys on samaa tasoa kuin nykyaikaisen selektiivi-ikkunan lämmöneristävyys. Puruseinä, missä purut painuneet lie vielä huonompi.


    • Anonyymi00009

      Tottakai saa, alapohja ei kaipaa minkäänlaista kosteutta.
      Parhaiten toimii hirsitalo, jossa ei ole suhkutilaa eikä saunaa.

    • Anonyymi00011

      Taas paska-aivotollukat laskee täällä sormiaan.

      Tällainen niin sanottu hengittävä rakenne päästää vesihöyryn lävitseen paine-erojen mukaan eikä tuki seinän luonnollista kuivumista ulospäin.

      • Anonyymi00012

        Siis seinärakenne kuivuu, kun huoneilman kosteus päästetään seinän sisään?

        Jep, ei kannata odottaa minkäänlaista logiikkaa panukailottajilta tai muilta uskovaisilta.


    • Anonyymi00013

      En tiedä onko aloitus provo, vai ei.

      Jos aloittaja kysyy aikuisten oikeasti, niin ehkäpä kannattaisi ensin tutustua rakenteiden kosteuskäyttäytymiseen ja sitten vasta kysellä hengittämisestä. Oikeasti

    • Anonyymi00014

      Aloittajan kysymykseen vastaus on kissan luukkujen kautta tapahtuva lämpöhäviö hoitaa kosteuden, jos ei ole maanvaraista laattaa hometta ei synny, kun lämpö hoitaa virtauksella kosteuden. Seinissä tilanne on yksiselitteisempi talvella. Siis paljon lämmitystä, ei ongelmaa.

      • Anonyymi00015

        Niin, rossipohjathan ei tunnetusti mätäne ikinä....


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      25
      1935
    2. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      128
      875
    3. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      126
      665
    4. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      598
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      90
      575
    6. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      541
    7. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      88
      540
    8. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    9. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      64
      513
    10. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      298
      510
    11. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      12
      497
    12. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      474
    13. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      9
      473
    14. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      36
      472
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      32
      451
    16. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      425
    17. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      422
    18. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      416
    19. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      9
      407
    20. Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.

      Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as
      Ikävä
      27
      406
    Aihe