vw automaattivaihteet 97-01

Onko kellään kokemuksia transporterin,passatin tai golfin automaattilaatikoista....hyviä,kestäviä 250 tuhannen jälkeenkin???
71065
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Faijalla on -97 golf 1.8 GL autom. ja just katoin ajomäärän,se on 312tkm.Auto on ollu meillä uudesta asti ja se on toiminut hyvin,lootaan vaihdatettu öljyt muistaakseni 90tkm.välein ja se on toiminut ja toimii edelleen loistavasti.

Äänestä

Itsellä tuo nelilovinen automaatti. Nyt ajettu 345tkm ja on vedetty peräkärryä jne. Nyt on alkanu ilmeneen pientä luistamista, mutta uskon että 400tkm menee rikki ennen remppaa.

Äänestä

Juuri perjantaina tulin taksilla kotia ja autona oli automaattipassat.
Oli kylläkin nelivaihteinen laatikko.
Tätä laatikko kuski haukkui kestämättömäksi, muutoin auto loistava.
Vastaavasti kehui tiptronicia kestäväksi ja silloin hikikarpalot kuivuivat ainakin minun otsaltani.
Omalla tiptronicilla ajettu 275tkm ja toistaiseksi hyvin menee.

Äänestä
  • Niin, täytyy vahvistaa tuo mielipide. Nelivaihteinen laatikko on hieman heiveröinen, mutta tiptronic jota käytetään 96Kw TDI:ssä ja V& bensakoneissa kestää huomattavasti paremmin. Vältä 4-vaihteisia automaatteja.

    Äänestä

  • vahvistaa kirjoitti:

    Niin, täytyy vahvistaa tuo mielipide. Nelivaihteinen laatikko on hieman heiveröinen, mutta tiptronic jota käytetään 96Kw TDI:ssä ja V& bensakoneissa kestää huomattavasti paremmin. Vältä 4-vaihteisia automaatteja.

    tuota "heiveröistä" 4 lovista käytetään sharanin 2.8l koneen yhteydessä myös!! laatikko kestää kyllä jos siihen suoritetaan säännöllinen öljyn vaihto! öljyn vaihto ei kuulu viralliseesn huolto ohjelmaan joten taxit jättävät sen tekemättä ja huonolla menestyksellä. palanut öljy ja muut roskat tukkivat venttiilit laatikossa ja aparaati rupeaa arpomaan vaihteita! kokeneen huoltoneuvojan sanoin "luistamisen vuoksi" laatikkoja ei ole hajonnut edes tdi:stä ainoastaan öljyn vaihtamatta jättäminen on aiheuttanut ongelmia lian tukkiessa venttiilit. itellä paljon ajettu 4-lovinen laatikko pwd:ssä kiinni ja toimii ja huollettu! joten tuski tarvii "välttää" edes 4-lovista

    Äänestä

Loota,-98 tdi passatillani(ex-taxi)on nyt työnnetty 550tkm.Ja loota työstää edelleen hyvin.

Äänestä

Kiitos kaikille keskusteluun osallistuneille!!! Hieno homma että toimivat, itselläni on 99 vm passat 83 kw tdi ja nelilovinen....huollettu on ja kestänytkin,pari kaveria vaan pelotellu et miten mahtaa kestää ku tuli 250 täyteen..taidan pitää nelilovisen edelleenkin osana perhettä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


automatic kirjoitti:

Onko kellään kokemuksia transporterin,passatin tai golfin automaattilaatikoista....hyviä,kestäviä 250 tuhannen jälkeenkin???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu