As. Oy Halssilan Helmi valmistuu Kivistölle.

Anonyymi-ap

Älä osta asuntoa taloyhtiölainalla ladatusta talosta, voit joutua maksamaan muiden asukkaiden velkoja. Eipä muuta, kuin kauppoja hieromaan, onnea.

10

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Voi kyynel taas näitä kateellisten nillitystä

      • Anonyymi00002

        Nillittäminen on kansallishuvi maassamme.


      • Anonyymi00003
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Nillittäminen on kansallishuvi maassamme.

        Kaltaisesi tuttipullonillittäjät täyttävät anonyymipalstat.


      • Anonyymi00005
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Kaltaisesi tuttipullonillittäjät täyttävät anonyymipalstat.

        Ja tuttiritari se pistää pökköä pesään


    • Anonyymi00004

      Ottaisitko suuren lainan parinkymmenen tuntemattoman ihmisen kanssa? Jos et ottaisi, älä silloin osta asuntoa taloyhtiölainalla ladatusta talosta.

      Hallitus yritti epätoivoisen tuntuisesti piristää maamme taloutta kevään kehysriihessä. Epätoivo näkyi siinä, että hallitus laittoi toivonsa myös taloyhtiölainoihin. Ne ovat todistetusti vaarallisia. Hallituksen tarkoituksena on, että taloyhtiölainojen ansiosta suomalaiset ostaisivat enemmän uusia asuntoja ja sijoittajat palaisivat markkinoille.

      Hallitus päätti kehysriihessä, että uudiskohteiden taloyhtiölainan osuus asunnon velattomasta hinnasta nousee 70 prosenttiin. Tähän saakka osuus ollut enintään 60 prosenttia. Takaisinmaksuajat pitenevät 30 vuodesta 40 vuoteen.

      Taloyhtiölainat tekevät asunnot ostajille näennäisesti edullisen näköisiksi. Ostajan tarvitsisi maksaa esimerkiksi 332 000 euron uudesta kerrostaloasunnosta vain 30 prosenttia ja 70 prosenttia jäisi taloyhtiölainaksi. Ostajalle asunnon "hinta" olisi siis vain 100 000 euroa. Hän tarvitsisi vain sen verran omaa rahoitusta tai pankkilainaa.

      Loput eli 232 000 euroa olisi taloyhtiölainaa. Sen ostaja maksaisi hiljalleen rahoitusvastikkeena pois. Yleensä taloyhtiölainalla ladatut uudet kerrostalot on kaunisteltu myyntiin vielä sillä, että taloyhtiölainassa on aluksi monta vapaavuotta, jolloin sitä ei tarvitse lyhentää. Uuteen asuntoon pääsee siis kiinni hyvin matalilla alkuvuosien kuluilla. Moni hämääntyykin tästä, eikä laske tulevien vuosien todellista maksurasitusta.

      Taloyhtiölainoilla ladatut taloyhtiöt houkuttelevat yleensä maksukyvyltään puutteellisia ostajia ja riskinottohalukkaita sijoittajia. Se on huon viiteseura tunnolliselle asunnon ostajalle.

      Taloyhtiölainalla ladattu asunto-osakeyhtiö on todellinen riski asunnon ostajalle. Taloyhtiölainat ovat kaikkien taloyhtiön osakkaiden yhteisvastuullisesti vastattavia lainaoja.

      Jos esimerkiksi joku sijoittaja jättää talosta ostamansa asunnon lainaosuuden maksamatta, se tulee muiden maksettaviksi. Jos maksuista luistavia on paljon, taloyhtiö voi myös kaatua konkurssiin. Sillon tunnollinen asunnosta ostaja menettää omaisuutensa.

      Taloyhtiölainalla buustatut taloyhtiöt ovat iso riski asunnonostajille. Toinen riski ovat arvopapereistetut vuokratontit. Usein nämä riskit ovat vielä samassa taloyhtiössä.

      Jyväskylässä suuria taloyhtiölainoja on monissa ainakin 2010-luvulla ja sen jälkeen rakennetuissa taloissa. Niitä kannattaa vältellä sillä riski on suuri ja hallitsematon.

      • Anonyymi00006

        Nyt tuli asiaa.


      • Anonyymi00007
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Nyt tuli asiaa.

        Nyt tuli pätemistä kerrassaan


    • Anonyymi00008

      Tosiasiaa siitä miten tietämättömiä voidaan hämätä.

    • Anonyymi00009

      Siellä niitä hölmöjä on jonossa ja sijoittajat perässä.

      • Anonyymi00010

        Kääkö katteeks toiset saa sinä et


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      475
      3572
    2. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      36
      2940
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      87
      2866
    4. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      149
      2756
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      201
      2075
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      162
      2073
    7. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      14
      1934
    8. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      101
      1802
    9. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      50
      1559
    10. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      36
      1510
    Aihe