Älä osta asuntoa taloyhtiölainalla ladatusta talosta, voit joutua maksamaan muiden asukkaiden velkoja. Eipä muuta, kuin kauppoja hieromaan, onnea.
Vastaukset 10
- Anonyymi00001
Voi kyynel taas näitä kateellisten nillitystä
- Anonyymi00002
Nillittäminen on kansallishuvi maassamme.
- Anonyymi00003
Anonyymi00002 kirjoitti:
Nillittäminen on kansallishuvi maassamme.
Kaltaisesi tuttipullonillittäjät täyttävät anonyymipalstat.
- Anonyymi00005
Anonyymi00003 kirjoitti:
Kaltaisesi tuttipullonillittäjät täyttävät anonyymipalstat.
Ja tuttiritari se pistää pökköä pesään
- Anonyymi00004
Ottaisitko suuren lainan parinkymmenen tuntemattoman ihmisen kanssa? Jos et ottaisi, älä silloin osta asuntoa taloyhtiölainalla ladatusta talosta.
Hallitus yritti epätoivoisen tuntuisesti piristää maamme taloutta kevään kehysriihessä. Epätoivo näkyi siinä, että hallitus laittoi toivonsa myös taloyhtiölainoihin. Ne ovat todistetusti vaarallisia. Hallituksen tarkoituksena on, että taloyhtiölainojen ansiosta suomalaiset ostaisivat enemmän uusia asuntoja ja sijoittajat palaisivat markkinoille.
Hallitus päätti kehysriihessä, että uudiskohteiden taloyhtiölainan osuus asunnon velattomasta hinnasta nousee 70 prosenttiin. Tähän saakka osuus ollut enintään 60 prosenttia. Takaisinmaksuajat pitenevät 30 vuodesta 40 vuoteen.
Taloyhtiölainat tekevät asunnot ostajille näennäisesti edullisen näköisiksi. Ostajan tarvitsisi maksaa esimerkiksi 332 000 euron uudesta kerrostaloasunnosta vain 30 prosenttia ja 70 prosenttia jäisi taloyhtiölainaksi. Ostajalle asunnon "hinta" olisi siis vain 100 000 euroa. Hän tarvitsisi vain sen verran omaa rahoitusta tai pankkilainaa.
Loput eli 232 000 euroa olisi taloyhtiölainaa. Sen ostaja maksaisi hiljalleen rahoitusvastikkeena pois. Yleensä taloyhtiölainalla ladatut uudet kerrostalot on kaunisteltu myyntiin vielä sillä, että taloyhtiölainassa on aluksi monta vapaavuotta, jolloin sitä ei tarvitse lyhentää. Uuteen asuntoon pääsee siis kiinni hyvin matalilla alkuvuosien kuluilla. Moni hämääntyykin tästä, eikä laske tulevien vuosien todellista maksurasitusta.
Taloyhtiölainoilla ladatut taloyhtiöt houkuttelevat yleensä maksukyvyltään puutteellisia ostajia ja riskinottohalukkaita sijoittajia. Se on huon viiteseura tunnolliselle asunnon ostajalle.
Taloyhtiölainalla ladattu asunto-osakeyhtiö on todellinen riski asunnon ostajalle. Taloyhtiölainat ovat kaikkien taloyhtiön osakkaiden yhteisvastuullisesti vastattavia lainaoja.
Jos esimerkiksi joku sijoittaja jättää talosta ostamansa asunnon lainaosuuden maksamatta, se tulee muiden maksettaviksi. Jos maksuista luistavia on paljon, taloyhtiö voi myös kaatua konkurssiin. Sillon tunnollinen asunnosta ostaja menettää omaisuutensa.
Taloyhtiölainalla buustatut taloyhtiöt ovat iso riski asunnonostajille. Toinen riski ovat arvopapereistetut vuokratontit. Usein nämä riskit ovat vielä samassa taloyhtiössä.
Jyväskylässä suuria taloyhtiölainoja on monissa ainakin 2010-luvulla ja sen jälkeen rakennetuissa taloissa. Niitä kannattaa vältellä sillä riski on suuri ja hallitsematon.- Anonyymi00006
Nyt tuli asiaa.
- Anonyymi00007
Anonyymi00006 kirjoitti:
Nyt tuli asiaa.
Nyt tuli pätemistä kerrassaan
- Anonyymi00008
Tosiasiaa siitä miten tietämättömiä voidaan hämätä.
- Anonyymi00009
Siellä niitä hölmöjä on jonossa ja sijoittajat perässä.
- Anonyymi00010
Kääkö katteeks toiset saa sinä et
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid141947En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene44677Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.124599Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi21598- 64561
- 36552
Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50535Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää149515Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34498Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni27493